Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno NVMe PCIe 3.0/4.0 vs SATA SSD

Nazdar, budem skladať v dohľadnej dobe nový komp a mám problém vybrať úložisko. Určite chcem SSD ale aké sa dnes oplatí najviac? Má zmysel novší PCIe 4.0 NVMe? Mám už kúpené nejaký čas obyčajné SATA SSD 2,5" ktoré by som mohol využiť ale chcel som radšej bezkáblové/čisté riešenie v podobe NVMe ale aj tak sa neviem rozhodnúť čo je lepšie z celkového pohľadu na vec. Môj výber je takýto https://www.alza.sk/url/5ELHIjVNQm ale ak má niekto TIP na niečo iné tak kľudne nech odporučí... Ten ADATA viem kúpiť za 180€ čo je super cena oproti tým ostatným ktoré idú za 220-240€.

Výkon ma až tak veľmi nezaujíma skôr spoľahlivosť/životnosť. Ak zvládne ohľadne výkonu vyše 500MB/s tak nemám čo riešiť ale ako píšem skôr tá spoľahlivosť nakoľko to chcem ako systémový disk. Chcem to montovať do ROG STRIX B550-I GAMING ktorá má vstavaný pasívny chladič. V predošlom PC ktorý som už predal(zostavujem teraz nový) som mal ADATA XPG SX8200 Pro SSD 2TB fungoval 4 roky bez problémov ale v porovnaní s tým čo som videl v testoch napríklad SSDčka SAMSUNG bolo toto moje ADATA SSD dosť nestabilné pri dlhšom kopírovaní a taktiež sa fest prehrieval. Už po krátkom kopírovaní šla teplota na 60-70C, po dokúpení pasívneho chladiča to bolo vpohode a SSD sa nikdy nedostalo nad 55C.

Spolehlivost je +/- stejna, spis se muze vyskytnout nejaka nepovedena serie - ale v posledni dobe o nicem nevim. Samsung pred par lety treba mel dost nepovedene 840-850EVO. SATA v klasickem 2,5" provedeni maji vyhodu ze se lip chladi, nez ty m.2 "zvejkacky - vetsi plocha, vetsi objem, sprisroubovane k case ktery odvadi teplo... Zase to ADATA XPG SX8200 Pro je oproti veskerym SATA SSD v kontinualnim cteni/zapisu nasobne rychlejsi, ale jak uz tady padlo - az tolik znat to neni. Nebudu tvrdit ze vubec - sam mam v pracovnim tusim Samsung 980Pro. Ale neni to zdaleka takovy "wow!" efekt jako pri prechodu z rotacniho disku na jakykoliv SSD. Na M.2 SSD je vic nez vhodne pridat nejaky slusny pasiv (u mnoha novych desek uz je pripraveny)

přesně tento model mi nedávno chcípnul v práci.
používáme tam vyšší desítky možná nízké stovky ssd v průmyslových pc (průmyslové i spotřební značky, na spolehlivost to nejspíš nemá vliv).
ten jeden kus samsung 870evo se stal tuším pomalým a chybujícím při kopírování / zápisu většího množství dat. na ssd netypická závada asi cache, většinou umřou úplně, ale musel jsem ho vyřadit a nahradit osvědčeným adata su800. jinak ještě osazujem mx500, taková klasika.