Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno ITX PC v cene do 1000€

Nazdar, skompletoval som zoznam nového ITX PC, max do 1000€. Ideálne lacnejší ale nie na úkor kupovania podradných komponentov. Už je to nejaký čas odkedy sa týmto veciam nevenujem naplno, takže kto má prehľad v aktuálnom svete HW... Vopred ďakujem za skontrolovanie zostavy alebo odporučenie výmeny komponentu. Porovnanie - https://www.alza.sk/url/xisRMRwDny
Jediný komponent ktorý už mám je skrinka NZXT H210. PC bude bez samostatnej GPU nakoľko nevyžadujem vysoký grafický výkon ale snažil som sa to zostaviť do stavu aby bolo v prípade potreby možné dokúpiť GPU bez nutnosti meniť iné komponenty. Som trocha na vážkach ohľadne zdroja a toho SSDčka. Zdroj je možné kúpiť aj staršiu verziu Corsair RM650x 2018 o zopár percent lacnejší a SSD som zvažoval - https://pc.poradna.net/questions/3162041-nvme-pcie-3-0-4-0-vs-sata-ssd vybral som nakoniec tento KC3000 hlavne z dôvodu parametrov a obecne dobrých hodnotení.

MB - ROG STRIX B550-I GAMING
CPU - AMD Ryzen 5 5600G + ARCTIC Freezer 34 eSports DUO Red
RAM - G.SKILL 16GB KIT DDR4 3200 MHz CL16 Trident Z RGB
PSU - Corsair RM650 2021
SSD - Kingston KC3000 NVMe 2TB
Case - NZXT H210 black/red

Ohľadne SSD by som rád samozrejme spoľahlivosť ako systémové úložisko. Rýchlosť tiež ale spoľahlivosť je podstatnejšia. Existuje nejaké relevantné porovnanie NVMe SSDčiek? Niečo na štýl tých zverejnených dát o chybovosti HDD od veľkých zálohovacích spoločností...Nič také som zatiaľ pre M2 disky nenašiel. Obecne vnímam Samsung ako TOP na trhu. Už len keď pozriem predajnosť na alze tak Samsung v tomto vedie čo nebude náhoda. Aj tak som ale zvolil ten Kingston a ak ma niečo neodradí tak ho kúpim. Neviem nakoľko relevantné sú data alza predajnosti/reklamovanosti ktoré zverejňujú. Takže ak je to relevantné tak je nielenže Samsung viac predávaný ale aj 4x menej reklamovaný. Dáta si zálohujem čiže ak aj zvolím zle tak v pohode.
Samsung 970 EVO PLUS 2000 GB: 2000+ predaných kusov, reklamovanosť 0,39 %, amazon hodnotenie 92%
Kingston KC3000 NVMe 2TB:200+ predaných kusov, reklamovanosť 1,52 %, amazon hodnotenie 86%

Tie zdroje Seasonic sú určite výborné rovnako ako Corsair. Ten rozdiel tam vidím dosť malý aj tak to ale stojí za zváženie ak sa dá vybrať lepší zdroj. Mal som 2 počítače za obdobie ktoré je relevantné do dnešnej doby a aktuálne sa viac prikláňam k tomu Corsairu. Skladal som zopár počítačov rodine a kamarátom a čisto z toho prvotného dojmu a teda bez skúsenosti s používaním beriem Seasonic trocha horšie ako Corsair. Už len prvotné rozbalenie... Rozbalil som krabicu od Seasonicu a bolo cítiť zápach menej kvalitných materiálov. Jasné že na funkčnosť to nemá vplyv a po namontovaní do PC case to je irelevantné ale ide o to že ak výrobca šetrí na tomto a použije tam súčiastky a materiály ktoré sú takéto tak čo si mám myslieť o tom produkte? Keď som rozbaľoval zdroje Corsair tak nič nebolo cítiť. Celkovo Corsair RM a RMx mi vždy prišli vyrobené precíznejšie. Pritom Corsair ich nevyrába a je kľudne možné že im niektoré modely vyrába Seasonic a ak majú požiadavku na kvalitu tak myslím že je možné že ich pre Corsair vyrobia lepšie ako pre svoj vlastný brand. Všetko sú to ale len moje názory skôr v laickej rovine.

Co se týká výroby, Corsair si to navrhuje sám a nechává vyrobit na zakázku po různých továrnách. Není to typický OEM, kdy "štítkař" poptává už hotové zdroje, které by levně koupil, nalepil štítek a prodal.

Za mě teda, když budeš porovnávat cenově relevantní zdroje od Corsairu a Seasonicu, tak jednou bude lepší ten a podruhé tamten. Prostě vyber relevantní zdroje od obou a kup to, co bude zrovna levnější.

---

Co se týká SSD tak, když převedeme ty procenta na přibližná čísla, tak Samsung má 8 reklamovaných kusů a Kingston pouze 3 kusy. Tim nechci říct, že je Kingston lepší, když jich prodal méně, ale že ta statistika je jen přibližným návodem, co koupit a pokud není reklamovanost od 10% výš, tak je spolehlivost velmi dobrá. Za sebe bych bral ten rychlejší a levnější.