Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přetaktování procesoru

Zdravím chci koupit tento notebook

https://www.okay.cz/products/herni-notebook-lenovo-gaming-3-15-r5-8gb-ssd-512gb-82ey003rck?variant=40010305306666&gclid=CjwKCAjw5P2aBhAlEiwAAdY7dK2qfHaOUErWYuKdi1_jAqsKp6IshS_U5xRx6RyNngl95S52SpBOExoCa7YQAvD_BwE

o něco níže je detailní specifikace notebooků. Uvádí se Frekvence procesoru 3ghz a při přetaktování 4ghz. Chci si například zahrát FIFA 22 kde se uvádí 3,7ghz až 4ghz
https://www.ea.com/cs-cz/games/fifa/fifa-22/pc-system-requirements

To taktování se v tom notebooku musí v BIOSu nastavit manuálně nebo při spuštění hry se procesor začne přetaktovávat automaticky podle potřeby hry?

rádoby "gaming" notebook se nikdy nekupuje v obchodě s pračkama.
za 15t to nikdy nebude herní notebook.
grafická karta karta 1650 (navíc omezená mobilní verze) je absolutní dno, čemu říkají jakože "herní". je to lowend a jen vyhozené peníze - až zjistíš to zklamání, nikdo od tebe ten šunt nekoupí a utracených 15t. jako bys vysypal do kanálu.

Uvádí se Frekvence procesoru 3ghz a při přetaktování 4ghz

ale prd. uvádí se výkon grafiky. výrobci ntb mají kombinaci procesor-grafika zmáknutý, pasuje k sobě, na tom není co vymýšlet. ale snad s výjimkou minecraftu se všechny hry odehrávají v grafice, tou se řídíš.

protože výkonnější=topivější grafiky do ntb nepatří (1660, 2060, 3060) - leda do 17" těla, ale tolik za to dát nechceš - je zbytečné slintat po herním těžko chladitelném nesmyslu, když za skutečně herní peníze "25-30t." můžeš mít normální, proti papírově stejnému ntb luxusní stolák.

možná jsi někdy viděl 2-slotovou pcie grafiku do stoláku a tušíš, že si dokáže vzít třeba až 150watt.
teď si představ stejnou grafiku narvanou uvnitř tenkého notebůů - tady něco fyzikálně nedává smysl, že jo?
takže notebukové grafiky mají nižší příkon, tím pádem u stejné generace i nižší výkon a menší chladič, ještě furt chápeš.

snížení příkonu se dosáhne: nižšími takty gpu a gdram, trochu ořezaným chipem s nižším počtem výkonných jednotek. a když už se ten chip musí malovat znovu, někdy se zadaří ho udělat v lepší architektuře s nižším odběrem.
nakonec tato grafika dostane řízený limit napájení, protože si nesmí vzít větší odběr proudu (příkon, tedy i zkrouhnutý výkon), než kolik dovolí napájecí adaptér ještě s odečtením spotřeby procesoru. tento omezovač výkonu stolák nepotřebuje, zdroje jsou.

vychází to ze stejného návrhu jádra, má to stejně širokou sběrnici (obvykle), proto se to z obchodních důvodů značí stejně. a ti co propadli ve fyzice můžou mít mylný dojem, že ty grafiky budou stejné. hehe.

kompromisem může být hliníková mini-itx bedna (kdysi krásné skříně lian-li), do které se vleze 1-2 větráková grafika. i s takovým stolákem se dá cestovat.

stary intel 4.generace, 2 podezrele disky, stolni ale slaba grafika.
co s tim?

kdybys chtel videt co stoji levnejsi herni stolak, musel bys hledat v normalnich obchodech: vyprodej s gtx2060 nebo nove s gtx3060, rx6700(xt) ...

za 15t. neni ani herni notebuk, ani herni stolak, jen vyhozene prachy za slaby kram.

Tohle raději ne, je to starý nevýkonný repas od Poláků, i když uvádí něco jiného:

Vizuální stav: Nové vybavení
Technický stav: Nový
Záruční doba: 12 měsíců
Ročně se prodá přes 800 herních počítačů je zárukou zážitku, spokojenosti a dokonalého usazení našich počítačů.

Tak hlavní je ten PC dokonale usadit.:-)

To máš určitě pravdu, souhlasim co jsi napsal. Jenže jde o to že pracuji v Německu a na pokoji jakože koupit si stolní PC nechci jak bych to pak tahal domů do ČR. Proto hledám jen notebook na kterém si v klidu zahraju FIFU a třeba nové GTA 6. Rozjedu tyto dvě hry na tom notebooku?

https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-5-4600h

Na webu s údaji o použitém procesoru máš vysvětlení.

3GHz je základní frekvence, na tu to běží vždycky. 4GHz je maximální boost frekvence, na kterou to běží jen při dokonalém chlazení.

Dál tam píšou, že u boost frekvence záleží její hodnota podle typu použité pasty, podle kvality ventilátoru, podle designu desky, podle toho, co dovoluje výrobce notebooku v BIOSu a doporučují mít updatovaný driver a operační systém.

Jinými slovy, hodnotu té boost frekvence ty neovlivníš, záleží na výrobci notebooku a dá se předpokládat, že u notebooku za 15.000,- se to k těm 4GHz nedostane, protože použité součástky nebudou tak kvalitní jako u noťasu za 30.000,-.
Tvůj hlavní problém je použitá grafická karta, ne procesor. S touhle grafikou to u hraní her žádný zázrak nebude a spíš budeš hrát na nejnižší detaily. FIFA22 je ale nenáročná hra, jestli ti jde jen o ni, tak ten noťas na to stačit bude.

GTA6 ještě snad nebylo vydané. Jak mohou vědět, že to bude mít zrovna tyto nároky?

Nicméně ten noťas by si s těmito nároky procesorově poradil na nízké detaily, ale grafická karta v tom noťasu to nerozjede vůbec!

(To je to,co ti tu říkají všichni. V tom noťasu není grafika, která by rozjela jakoukoli náročnější hru. Budeš muset značně přitlačit na penězích, pkud chceš nutně herní noťas i na nové náročné hry.)

Chci si například zahrát FIFA 22 kde se uvádí 3,7ghz až 4ghz

To 3,7ghz až 4ghz je jen doporucena frekvence, na nejaky Overclocking se vyprdni.
Vetsina NTB ma stejne funkci odemkleho nasobice nebo celkove OC pro CPU stejne umyslne dezaktivovanou.

Doporucne minimum je tam prahistoricky Athlon X4 880K, ten tvuj procesor co mas v tom notebooku je 10x vykonejsi.
Aha, este si ho nekoupil.

PS: Jestli to nepotrebujes a nebudes opravdu sebou vsude tahat, postav si desktop.
.. komentovat a psat referaty okolo tema NTB na hry za 15 000Kc je zbytecne tlachani a ztrata casu, bude to proste prditko.

Musíš kupovať NTB respektíve za každú cenu vyžaduješ niečo s čím bude jednoduché cestovať? Kedysi som používal NTB aj na hry. Aktuálne síce stále NTB mám ale na hry to fakt nie je. Toto ti povie úplne každý kto NTB niekedy používal na hry. Herný notebook je navzdory miniaturizácii a dnešnému pokroku stále utópia a prípadne výkonovo to u niektorých drahých predražených kúskov už stačí ale zase je tam malá obrazovka a zlá ergonómia k hraniu hier. Poznám takých čo aj tak "herný" NTB kúpili a nakoniec aj tak buď len 90% času na stolíku bez prenášania alebo iný extrém že si niekto z toho spraví nakoniec desktop čiže NTB čisto ako zdroj HW a k tomu zapojený ext.monitor+myš+klávesnica pretože hrať hry na NTB je peklo. Skús zvážiť možnosť ak potrebuješ NTB na prácu s dobrou prenositeľnosťou tak si kúp obyčajný budget NTB na tento účel a zároveň si postav herný PC. Budeš takto schopný dostať lepší výsledok cenovo a kvalitatívne pre každé využitie zvlášť.