Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Notebook a zima

Dobrý večer, pár měsíců mám nový notebook (konkrétněji HP Probook), který nosím v polstrovaném obalu a batohu. Dnes mi to nedošlo a strávila jsem venku při 0°C asi 3,5 hodiny (i s notebookem). Při příchodu domů byl opravdu studený, tak jsem jej nechala na stole, aby se aklimatizoval. Zespodu byl lehce orosený/zapocený - byly na něm vidět otisky od toho, jak jsem ho držela. Vložila jsem ho teda zpět do obalu a nechala v něm cca hodinu. Je nějaká možnost, že se mi díky tomuto sníží životnost baterie nebo to třeba bude mít vliv na jeho výkon atd.?

Striedanie chlad a teplo bude mať vplyv na notebook ako taký. Zrážanie vody vo vzduchu zoxiduje spoje v ňom. (tento proces však musí byť dlhodobý aby sa prejavil fatálne, raz za čas nehrá rolu) Myslím že preto dáva výrobca do balenia také nie príliš chutné guličky v sáčku.

tak vplyv to má.... laptop presnate fungovať o po 5 rokoch namiesto po 5 rokoch a 4 minútach, ak budeš s tým 2 hodiny v zime. Má to zmysel riešiť? Nie... sú tu iné veci čo majú výrazne väčší vplyv na životnosť, či už laptopu alebo batérie... napríklad keď ho necháš úplne vybiť...

Nechať aklimatizovať. V tvojom prípade kľudne aj niekoľko hodín. Síce ty nemusíš vidieť z vonku ale vo vnútri môže ostať napríklad nazrážaná vlhkosť. Určite nedávaj do obalu. Nechať voľne nech sa vlhkosť dostane von. Obecne vzaté to nie je tak veľký problém ale elektronike veľmi nesvedčí voda/vlhkosť. Po uschnutí už bez problémov. Batérii to môže znižovať jej životnosť.
Dávnejšie keď ešte bola korona/karanténa... a nemal som už čo doma čo opraviť tak ako správny magor som začal ničiť/testovať čo vydrží rôzna elektronika(len staré, už nepotrebné kusy na vyhodenie). Na rovinu povedané elektronika vydrží aj mučenie totálne do krvi :-D
Jeden smartfón zhruba z obdobia 2015 som zavrel bez batérie do mrazáku, potom po pol hodine vybral a rovno šok fénom na vlasy. Potom znova do mrazáku a znova fén, znova a znova... Ten nesmrteľný kus HW to prežil. Fungoval bez obmedzení. Potom som do neho pustil veľký prúd a to už nerozchodil. To isté som skúšal aj s inou PC/HW elektronikou a to isté. Napríklad taká SIM karta je fakt nesmrteľná. Môžeme ju mraziť aj variť a furt bude fungovať. Tej elektronike hlavne vadí vlhkosť/voda počas zapnutého stavu. Ak je to všetko bez šťavy tak za predpokladu že to totálne vyschne tak sa takmer nič nemôže stať.

Horšie je to s batériami. Nemajú radi príliš nízke/vysoké teploty a sú priam až nebezpečné. Sú udávané bezpečné teploty pre typ... Experimentovať s batériou dnešného smartfónu si už žiada určité opatrenia. To už nie je sranda a keď to začne horieť tak už je neskoro hasiť a jediná možnosť je von oknom. Kto je magor ako ja a skúšal ten vie :-D

Jj, já tak nabíjel neoriginální baterii neoriginální nabíječkou ke dronu (3,7V) a naštěstí jsem to položil na plechovou PC skříň a byl jsem u toho, když to blaflo. Nikdy bych nevěřl, že ta baterie dokáže vypálit díru do několika milimetrového plechu. Od té doby si dávám pozor i při nabíjení tužkových bateríí, aby to bylo pod dozorem.

Malo by to byť v pohode. Mobily považujem v tomto trocha odolnejšie. Predsa len ich nosíme v zime neustále dnu a von kde teploty môžu dosiahnuť poriadny rozdiel a fungujú. Notebooky ale tiež bežne ľudia občas takto potrápia a nie je tak častý problém aby sa skutočne niečo stalo. Výrobcovia sa to snažia robiť tak aby to znieslo takéto používanie pretože ľudia to takto používať chcú respektíve potrebujú. Pamätám si že kedysi sa dosť hovorilo že sa všetko robí na to aby sa to pokazilo. Prečo má výrobca predsa vyrobiť produkt ktorý vydrží 10-15 rokov? Lenže dnes ide všetko po SW stránke tak rýchlo vpred že to môžu vyrobiť kvalitne aj tak bude užívateľ nútený kúpiť nový HW pretože tam nebudú najmodernejšie funkcionality alebo to proste už nebude zvládať. Fungovať ale bude. Výborná demonštrácia je toto video: https://www.youtube.com/watch?v=DC7mT7QqOAA a hneď prvý komentár to dokonale vystihol - Seems like the old videos of 30hz vs 60hz vs 144hz they just replaced 30hz with 144hz, 60hz with 240hz and 144hz with 500hz. This is now a gimmick imo. Kde zároveň druhá myšlienka či je to vždy naozaj pokrok alebo...

Ono to samozrejme dnes elektronika prežije, PCB sú zvyčajne potreté / nastriekané izolačnou tekutinou tvorenou z polymérneho filmu, ktorý pri zaschnutý zatvrdne (volá sa to PCB conformal coating), táto tenká vrstva dokáže chrániť pred skratom aj pri kontakte so zrážanou vodou. Takže skutočne nie je dôvod sa obávať že sa laptop zničí... teplota má trocha vplyv na batérie (ale aj kondenzátory), ale nič výrazné, že by som sa kvôli tomu obával.

E: škoda akurát že dnešné laptopy nemajú ľahko-vymeniteľnú batériu.