Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Upgrade pc nebo rovnou nový?

Zdravím Vás,

měl bych takovou prosbu, tento prosinec budu mít můj pc 7 let a chystám se buďto na zásadní upgrade nebo nový pc? Potřeboval bych poradit, PC jsem přendaval do nové skříně před dvěma lety - tudíž skříň je nová. Zdroj je původní seasonic 80 gold plus v tu dobu stál asi 4 000,-

Myslíte, že zdroj mohu ponechat, nebo radši už koupit nový po tolika letech?

Plánuji: RTX 3060Ti, i5 12400f, základovku s ddr5, 16 gb ram

Upgrade pc nebo rovnou nový?

Nevíme, když jsi nenapsal, co za PC máš teď.

zdroj mohu ponechat, nebo radši už koupit nový po tolika letech?

Zase nevíme, jestli bude dostačovat, když nepíšeš, jaký výkon zdroje máš. Třeba u známého kuřáka je třeba zdroj měnit po 5 letech, už je tak zaprasenej od toho dýmu, že selhává i ventilátor. V normálním provozu kvalitní Seasonic přežije klidně dvojnásobek, než co ho máš, takže klidně ponechat.

Nové platformy na DDR5 jsou poměrně drahé. Kdybych se rozhodl pro tuhle novou platformu já, počkal bych ještě toho půl roku, mělo by to jít cenama dolu. Nakonec grafiku si můžeš pořídít hned, oproti tvé současné to malinko na výkonu přidá, ikdyž pravda bude se ta 3060Ti flákat.

Nebo jdi do levného upgradu postaveného na DDR4:

skříň a zdroj máš

https://www.czc.cz/289971,302197,315340,330222/kody

11.500

+ ta grafika

+ bych tam dal M.2 NVMe SSD

Hele taky přemýšlím o novém pc ale jak píšou kolegové, teďka je to v "" nejhorší doba na to něco kupovat, nějaké slevy jsou, ale většinou weby ještě používají starou dobrou slevu z původní ceny a né aktuální, a tak. Nicméně myslím si, že už v Q1 2023 budou ceny lepší u některých komponentů a hlavně díky konkurence schopnosti dalších výrobců půjdou právě věci kolem DDR5tek a RTX3.. řad dolů. Ono to nevypadá, ale dost lidí na vánoce k ježíškovi asi povyměňuje střeva takže budou i za slušné ceny komponenty na bazaru. :) To víš, pár dětí nakňučí, že mají málo fps ve fofrnájtu a gtačku a rodiče hnedka kupujou 3090tky... :-)

Presne jak píšeš... Ja som napríklad aj navzdory tomu do toho šiel teraz v Q4 2022 pretože šlo o setup postavený na DDR4/AM4 a teda umierajúca záležitosť. To som ešte vychytal pomerne dobré ceny a je to fajn nenáročný/malý komp bez GPU len čisto 5700G a teda najvýkonnejšia grafika na AMD s APUčkom. Toto by teoreticky šlo spraviť aj teraz v rámci normálneho kompu zobrať AM4/DDR4 a k tomu 5700x a nejakú grafiku RTX3000, bolo by to myslím za adekvátne ceny. Ten nový DDR5 je ako redmax píše...Ja očakávam že to pôjde v budúcom roku dole a to rapídne. Tiež čo sa týka inflácie a rastu ekonomiky tak vraj už budúci rok budeme "zahojený".

Bežná životnosť počítačových komponentov je zvyčajne okolo 5 rokov, takže ak máte počítač už 7 rokov, môže byť rozumné uvažovať o jeho výmene za novší model alebo o zásadnom upgrade. Záleží tiež na tom, aký typ komponentov máte v počítači a aké sú vaše požiadavky na výkon. Ak máte starší procesor a grafickú kartu, môže byť nákup nového počítača výhodnejší ako ich výmena za novšie modely.

Čo sa týka zdroja, bežná životnosť zdroja je okolo 5-7 rokov, takže váš zdroj môže byť stále v poriadku. Je ale potrebné mať na pamäti, že s vekom môže klesať jeho účinnosť a schopnosť dodávať požadovaný výkon. Ak plánujete do počítača pridať novšie komponenty, môže sa tiež ukázať, že váš súčasný zdroj už nemusí byť dostatočne výkonný. V takom prípade by bolo lepšie zvážiť nákup nového zdroja, ktorý bude dostačujúci pre vaše potreby.

Odporúčam preto zvážiť, aký výkon a funkcie požadujete od vášho počítača a podľa toho vybrať najvhodnejšie riešenie. Môže to byť buď nový počítač alebo upgrade súčasného počítača s novými komponentmi. Ak budete upgradeovať komponenty, nezabudnite zvážiť tiež výkon zdroja a či bude dostačujúci pre vaše potreby.

Prosim?

On má zdroj Corsair RMi Series RM650i s desetiletou zárukou a má ho teprve 7 let. Jediné, co by mohlo snížit životnost jeho zdroje je prach, respektive vlivem znečištění může dojít k nadměrnému zahřívání, které logicky dramaticky snižuje životnost. Pokud měl zdroj v čistém domácím prostředí, pravidelně čistil filtry a staral se o něj, tak je ten jeho zdroj skoro jako nový.