Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kalibrace monitoru po reinstallu OS

Zdravím poradnu,

píšu už tak trochu ze zoufalosti. Rozhodl jsem se po letech přeinstalovat operační systém a teď se nemohu ani za boha dopracovat k nastavení monitoru co jsem tehdá měl. Ani nechápu že je to vůbec možné, předtím jsem mohl pracovat na počítači hodiny, teď po přeinstalování mám problém u něj vydržet 20 minut.... bolest hlavy a očí. Strávil jsem celý den kalibrací a prostě se nedaří....

Měl jsem předtím ideální nastavení kdy obraz byl celkově mírnější, barvy zachované, teplejší a bílá mi tak nevypalovala oči, když se o stejné nastavení pokusím teď, bílá je buď moc intenzivní nebo tmavší okna, pozadí zase moc temné. Pokud snížím jas a trochu i kontrast bílá je snesitelná ale vše ostatní je až moc tmavé, mé minulé nastavení byl balanc kdy obraz nebyl tak tmavý a bílá mírná.

Zkoušel jsem různé kombinace na monitoru, AMD Adrenaline ovládání barev, teploty barev, gamma, kalibraci kterou má přímo Windows a také kalibraci podle vzorů na internetu a zkrátka na to nemohu přijít, nemohu se do monitoru dívat déle než pár minut. Zoufalost

Monitor je nitro-xv272u-kvbmiiprzx
Zkoušel jsem si i jejich kalibrační profil ale taky to není ono.

Problém vyřeší rapidní snížení jasu a kontrastu ale výsledný obraz ani není obraz..

Díky předem za každý tip nebo nápad

Aha. Tak už to z Tebe leze.

Windows 11 nainstaloval ovladač sám (Generic Monitor), ten jsem odebral a nainstaloval ten od AMD.
Windows 11 může být ten problém, možná že pod Win10 to jelo samo.

Udělal jsem obrázek jak vypadá ovladač na můj monitor AOC274G... v systému. U tvojeho monitoru si nejsem jistý celým číslem tak si to najdi a nainstaluj ať to máš taky tak.

Jak vypadá nainstalovaný ovladač monitoru ?
[96328-poradna-monitor-png]

Mimo zmineny chipset, bych chtel tazateli doplnit ze zobrazeni a specifikace monitoru pokud vim je urceno v EDID nebo E-EDID podle VESA ktery je instalovan a aktualizovan informacemi souboru "model_monitoru.inf".
(zpravidla je doprovazen profilem ICC a podepsanym katalogovym souborem .cat) ktere alespon normalni vyrobci k monitoru nechavaji na stazeni.