Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kalibrace monitoru po reinstallu OS

Zdravím poradnu,

píšu už tak trochu ze zoufalosti. Rozhodl jsem se po letech přeinstalovat operační systém a teď se nemohu ani za boha dopracovat k nastavení monitoru co jsem tehdá měl. Ani nechápu že je to vůbec možné, předtím jsem mohl pracovat na počítači hodiny, teď po přeinstalování mám problém u něj vydržet 20 minut.... bolest hlavy a očí. Strávil jsem celý den kalibrací a prostě se nedaří....

Měl jsem předtím ideální nastavení kdy obraz byl celkově mírnější, barvy zachované, teplejší a bílá mi tak nevypalovala oči, když se o stejné nastavení pokusím teď, bílá je buď moc intenzivní nebo tmavší okna, pozadí zase moc temné. Pokud snížím jas a trochu i kontrast bílá je snesitelná ale vše ostatní je až moc tmavé, mé minulé nastavení byl balanc kdy obraz nebyl tak tmavý a bílá mírná.

Zkoušel jsem různé kombinace na monitoru, AMD Adrenaline ovládání barev, teploty barev, gamma, kalibraci kterou má přímo Windows a také kalibraci podle vzorů na internetu a zkrátka na to nemohu přijít, nemohu se do monitoru dívat déle než pár minut. Zoufalost

Monitor je nitro-xv272u-kvbmiiprzx
Zkoušel jsem si i jejich kalibrační profil ale taky to není ono.

Problém vyřeší rapidní snížení jasu a kontrastu ale výsledný obraz ani není obraz..

Díky předem za každý tip nebo nápad

Asi si pleteš pojmy ... kalibrace nastavuje/zaručuje shodu s nějakým standardem, v tomto případě asi sRGB (a tam je jas, kontrast a gamma pevně definované).

Máš možná na mysli nějaké "uživatelské nastavení", které ti z nějakého důvodu vyhovuje. Můžeš to nastavit přímo na monitoru (tvůj neznám, takže nevím, co přesně má v menu). Můžeš to nastavit v nastavení Windows nebo v nastavení grafiky. Asi bych to nekombinoval a nastavil to bez těch "kombinací". Vždy jde jen o jas/kontrast/gamma a volbu bílého bodu, není v tom žádná magie. Resp. je možné vytvořit "profil", kde je možné "tabulkově" nastavit v zásadě libovolný "vzhled".

Zkoušel jsem obojí, user a taky sRGB které lockne výchozí nastavení jak říkáš, 2.2 gamma, 6500K.
Uživatelské nastavení se právě nedaří, obraz je buď moc tmavý nebo světlý, změna gammy nic nedělá s intenzitou bílé barvy, pokud snížím jas, snížím intenzitu bilé ale taky je pak vše tmavé a barvy vybledlé... mé minulé nastavení nebylo tak agresivní na oči, ale stále šlo vše vidět a barvy byly zachovány, nechápu to.

Tak si to prostě nastav ... musíš ale systematicky. Gamma nastavuje "světlejší nebo tmavší šedou", ne intenzitu. Nejdřív "bílý bod" či "teplotu barev", tedy "bílou". Pak jas a kontrast, to se musí chvíli postupně zkoušet. Nakonec gamma, aby to nebylo ani světlé ani tmavé. Hlavně to dělej jen v 1 nastavení, ostatní nech na nějakém default. Když to nepůjde v menu monitoru (já to tak mám, Windows i grafiku mám "default sRGB" a v monitoru přepínám sRGB a USER), tak ho nastav na nějaký smysluplný "standard" a nastavuj to jinde. Pokud má monitor nějaký "eko mód", můžeš to zapnout.

Monitor nastav do vychoziho nastaveni.
Mensi calibraci muzes zkusit pomoci tzv paterns : https://www.rtings.com/monitor/learn/how-to-calibrate-your-monitor-settings (ale kalibracni sondu to zkratka nenahradi)
Ale v prve rade bych nahledl jestli mas v default velmi nepriroznou a rozozenou bilou/cernou nastaveny plny rozsah Full RGB pro PC [0-255] a ne Limited RGB [16-235].

Normalne ve vychozim nastaven by jsi mel mit korektni obraz a vyvazeni (ten monitor ma uz prednastavene calibrace a profily dle uziti - Gamming, prace, film ..), podle toho je pouzita adekvatni gamma, teplota atd..
Jestli budes nastavovat krivky gamma etc na vice mistech (neco tam, neco tam, neco v GPU, neco ve Windows, neco na monitoru) bez toho aniz by jsi pouzival sondu jenom to vic rozladis ver mi ..

v osd menu nejdriv vychozi stav.
3) potom zvolit barevnou teplotu asi 2500-3000k, bude to mirne teplejsi.
4) pro vyjasneni stinu jde velmi mirne zvednout gammu, neni nutne.
1) uzivatele maji typicky silene prejasene monitory, stahnout na 30-40%, nesmi svitit cerne pozadi.
2) kontrast jde nahoru podle tveho vkusu.

na nastaveni osd nema vliv reinstalace windows.
- amd ovladace ale myslim meni gammu, aspon jsem mel kdysi ten dojem.
- pohlidej si co se ti nevhodne automaticky spousti a mohlo by mit vliv na obraz.
- refresh: nebyl jsi nahodou zvykly na vysoky refresh a ted se ti nastavil zaklad 60hz? vetsina lidi to u lcd nevnima a pripada jim to stabilni, ale nekdo potrebuje 75hz a vys.

Dotaz, nějak se mi podařio dopracovat do jisté fáze, barvy jsou v pořádku, jas co se bílé týče také, nicméně obraz je stále docela temný hlavně šedá, černá. Je možné je nějak zesvětlit aniž by to zesvětllilo bílou? ta je tak na hranici snesitelnosti. Díky

Mal som podobný problém. Ked možem poradiť skús
-default nastavenie grafiky, obnovit nastavenia.
V správe farieb zrušit - "použitie mojho nastavenia pre toto zariadenie".
Nahraj origo driver monitora ak ešte nemáš. Nie generic pnp monitor.
Resetuj pc aj monitor.
Potom už iba rieš nastavenia v monitore.
Nieje dobre miešať sw nastavenie s hw teda monitorovým nastavením.
Reinštaluješ sys., alebo zmeníš driver a máš to rozhodené.
Tvoj monitor-jeho nastavenia menu nepoznám. Ja mam 3, napr. jeden okrem jasu a kontrastu ma aj gamma nastavenie. Druhý toto nemá a musím to riešit cez určitý profil - napr. kino, divadlo, standart, hra atd. Každý profil ma svoju gammu.

většině lidí ne. ale když píše, že ho má "locknutý" na 120hz, tuším problém.
totiž jestli stála domácí instalace ovladačů za pikaču, jak je obvyklé u asi 90% samoadminů, pak toto bude smutný výsledek.
o historii instalace ovladačů nevíme nic. je to sice trivialita, bohužel těch 90%...

skutečný refresh vidí tazatel v osd menu.
a o tom co kde nastavil doteď nenapsal ani píp, jen "že to není ono". to taky něco vypovídá.

si vem zdejší rady (a to tu nejsou úplné lamy):
tazatel touží po mírně teplých barvách a dva nadšenci mu tu radí vyšší kelviny na barvu márnice.

Vzdávám to, monitor je locknutý na 120hz. Používal jsem ho poslední 3 roky denně bez problému, jeden reinstall operačního systému a teď mi každé nastavení způsobuje bolest očí a hlavy, je to normální? S očima nic nemám, jdu od monitoru pryč a po chvíli je to v pořádku, televize, telefon bez problému.

Nechápu to ale snad jedině zkusit jiný monitor.

Jenom upozorním na technický detail. Nastavení monitoru je nezávislé na instalaci OS. Klidně můžeš monitor připojit k jinému počítači a jeho nastavení bude stále stejné. Pokud jsi něco nastavoval v OS a po reinstalu je to jinak, jedná se o nastavení grafické karty, i na ní totiž můžeš nastavovat barvy, kontrast atd. Nicméně právě z důvodu té závislosti na OS se to nedělá a nechává se to na defaultu a vše se nastavuje na monitoru.

Ten jiný monitor zkus, ověříš tak, že problém není v PC, nejpravděpodobněji na grafické kartě.

Je možnost nějak zvlášť snížit intenzitu bílé? něco co má Apple, White Point balance. Obraz už je relativně použitelný, jen bílá pořád moc silná, pokud snížím kontrast, černá a šedá je moc tmavá,pokud snížím jas, vše je moc tmavé, změna gammy má podobný efekt.

takze se ti porad nepovedlo opsat ani jednu hodnotu, jake mas ted nastaveni.
pises o jejich snizovani, zaroven o game - tu jsem ti psal zvysit, ale az jako posledni krok kvuli stinum.

resresh sis locknul na grafice a nepises, jestli jsi ho kontroloval na monitoru.
nepises, jestli do nastaveni vrtas na monitoru nebo soucasne i na grafice.
na locknutych 120hz se doporucuju zatim vykaslat, nez si vzpomenes, jak jsi instaloval ovladace (povinne: chipset driver, restart, zbytek).
protoze pricinou tvych potizi muze byt nestabilni refresh.

z tve strany celou dobu absolutni nula informaci.
kdyz pripojis jiny monitor, je obraz normalni? at vis, co vlastne zresetovat do vychoziho nastaveni.

120Hz je nastaveno v OS v Display, AMD Adrenaline ukazuje 119.998Hz.
Nastavení monitoru je User, Standard vyhodí to samé, jen nedovolí hýbat s nastavením.

Brightness - 19 (default 50, ale to je lustr v očích)
Contrast - 50 (default)
Gamma 2.2 (default)

AMD Adrenalline Custom Color -
Color Temperature - 5500K
Brightness - 25
Hue - 0 (Default)
Contrast 80 (100 Default)
Saturation 100 (Default)

Jakž takž použitelné nicméně světlé barvy jsou pořád hodně světlé, bílá to samé, černá a šedá je tmavší. Pokud vypnu AMD Custom color a nechám nastavení monitoru tak je vše hrozně tmavé a bílá jako laser. Nechápu to...

Karta nemá DVI/VGA vstup, můj starý TN monitor tam nepřipojím, musím koupit redukci, mohu zkusit starou kartu.

regresh nastavuješ na grafice, to je pochopitelné.
ovšem o postupu instalace ovladačů jsi neuvedl nic, to právě může mít vliv na funkčnost refresh, proto jsem chtěl, ať ho zkontroluješ na monitoru v osd menu.

ty všechny ostatní hodnoty jsou nastavené: v ovladači grafiky, nebo v osd menu monitoru? uvádíš "AMD Adrenalline Custom Color", to bude appka v pc, čili už je jasné, proč se ti po přeinstalaci systému rozjely barvy.
celou dobu ti tu píšou "osd menu monitoru", ty to děláš po svém, to je dost ztráta času. pak přejdeš na win11,12,13, na nový pc a budeš to pokaždé nastavovat znovu.

Color Temperature - 5500K
Saturation 100 (Default)

tady bude možná zakopaný bill. zkus s obojím pohnout dolů, možná až na polovinu.
nicméně grafiku amd nevedu, tvůj "AMD Custom color" neznám. jestli říkáš, že bez něj obraz vypadá divně, po několikáté znovu upozorňuju, že monitor má osd menu.

grafika pochopitelně nemá dvi ani vga vstup, protože to jsou výstupy. nepleť si odkud --> kam jde signál.
novější grafiky mají už jen digitální výstupy hdmi a dp, ale to tvůj monitor snad taky?

Video Inputs : 1x DisplayPort 1.2, 2x HDMI 2.0

jaké redukce teda vyžaduješ?

Windows 11 nainstaloval ovladač sám (Generic Monitor), ten jsem odebral a nainstaloval ten od AMD.
Monitor v OSD menu nemá frekvenci, pouze Jazyk, OSD Lock, Transparency, frekvenci jsem tedy vybral v OS.

Barvy se mi po instalaci AMD ovladače nijak nerozjely, jen jsem v něm dále vybral teplotu barev a trochu snížil jas, kontrast. Snížení saturace na 50 má za výsledek šedé barvy, těch 100 je default asi z důvodu. Teplota 5500K byla nejpřijatelnější, cokoliv pod už je moc žluté a nad moc modré/výrazné.

Chtěl jsem připojit starší TN monitor nicméně grafika nemá ani VGA ani DVI, monitor má pouze tyto dva......

Windows 11 nainstaloval ovladač sám (Generic Monitor)

jsme u toho. ta "sama" instalace ovladačů musela vypadat. psal jsem, jak se správně dělá, aby si periferie a grafika rozuměly se základní deskou.

Barvy se mi po instalaci AMD ovladače nijak nerozjely

tvrdíš, že zobrazení je zcela jiné a nedá se na něj dívat proti stavu před asi zbytečnou reinstalací.
původně jsi požadoval mírně teplé barvy, teď píšeš že ti vyhoduje teplota 5500k, což je spíš studená bílá. to pak není jednoduché ti tu cokoli psát, když úplně nevíš co chceš nebo si pod těmi slovy představuješ něco jiného.

ale ta chudá nabídka v osd je zvláštní, respektive má klasicky skrytou nabídku "advanced".
pokud není v "osd lock" nic lepšího, vypni monitor, podrž tlačítko "menu", zapni monitor, po chvíli pusť "menu". (jiný postup může být v manuálu)
když se objeví rozšířená nabídka, můžeš se vyblbnout.

jiný starší monitor má dvi vstup, to řeší kabel hdmi->dvi nebo hdmi->dvi.
ještě zítra je v krámech otevřeno.

nicméně světlé barvy jsou pořád hodně světlé, bílá to samé, černá a šedá je tmavší.

Ach jo, tak jeste jednou, jak mas nastaven rozsah RGB : Full RGB pro PC [0-255] a nebo Limited RGB [16-235] ?
V AMD trotl SW pro custom nastaveni barev bych nic nedelal at ti neprebiji puvodni profil .>ICC

Cim vic se v tom budes hrabat, tim to bude horsi, tak jak se to pokousi delat kazdy druhy budulinek.
Budes nastavovat barvy a gama podle nejakeho obrazku a pak zjistis ze na jinem obrazku to vypada jinak tak zacnes nastavovat znovu, "toto je navod jak si kompletne rozjebat zobrazeni", ne jak ho calibrovat.

Aha. Tak už to z Tebe leze.

Windows 11 nainstaloval ovladač sám (Generic Monitor), ten jsem odebral a nainstaloval ten od AMD.
Windows 11 může být ten problém, možná že pod Win10 to jelo samo.

Udělal jsem obrázek jak vypadá ovladač na můj monitor AOC274G... v systému. U tvojeho monitoru si nejsem jistý celým číslem tak si to najdi a nainstaluj ať to máš taky tak.

Jak vypadá nainstalovaný ovladač monitoru ?
[96328-poradna-monitor-png]

Mimo zmineny chipset, bych chtel tazateli doplnit ze zobrazeni a specifikace monitoru pokud vim je urceno v EDID nebo E-EDID podle VESA ktery je instalovan a aktualizovan informacemi souboru "model_monitoru.inf".
(zpravidla je doprovazen profilem ICC a podepsanym katalogovym souborem .cat) ktere alespon normalni vyrobci k monitoru nechavaji na stazeni.