Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Banding nebo spíše artefakty? Nový monitor na fotky

Všechny zdravím, pořídil jsem si nový Dell S2721QS na fotky a hned při kalibraci jsem narazil na problém, artefakty/banding u týpka s košilí, hned jsem šel zkontrolovat rozsah a je nastaven správně, RGB 0-255 Full, jak monitor tak grafický ovladač zkoušel jsem i Limited, Ycbr444/Ycbr422. Monitor není nativní 10-bit ale pouze 8-bit+FRC, 10-bit byl default, zkoušel jsem i 8-bit hloubku, dva jiné DP 1.4 kabely, HDMI 2.1 kabel, beze změny. Co s tím? Díky

eonnogu příklad

Windows 11 Pro 64-bit
Dell S2721QS
Radeon RX 6900 XT

Kalibrací rozumíte kalibraci barevného prostoru pomocí kolorimetrické sondy?
Pravděpodobně ne, jde tedy jen o nastavení z prostředí oper.systému nebo GK. Tenhle monitor je označován jako herní nebo kancelářský, což ani jedno není vyloženě vhodné na zpracování fotografií. Zřejmě bude nutné laborovat s nastavením gama a dalších parametrů pro dosažení aspoň přijatelného zobrazení. V dotazech a recenzích je tenhle problém popsán některými uživateli, zřejmě jde o náhodný konflikt mezi některými druhy GK a nepříliš kvalitním panelem od Dell, případně problém při přepočítávání rozlišení

60hz panel zrovna moc herní nebude, minimálně kompetitivně ne, tohle byl nejlepší 4K budget panel se slušnými barvami, na Rtings.com ho doporučili na fotky a office. Nemám sondu, budu příští týden posílat, tady v Praze kalibraci nabízí tuna lidí, chtěl jsem pouze zatím dojít k nějakému slušnému nastavení a tohle mě hned docela překvapilo. Zkusil jsem vypnout 150% scaling což je tak nějak default u 4K panelu aby člověk vůbec něco přečetl, beze změny. Asi bych mohl zkusit starý monitor, jinou GK po ruce nemám. Zatím jsem si toho všiml i u jednoho filmu ale to byl banding a podle mě jen špatný enkod, když si pustím něco na Youtube nebo jiný film a fakt se na to zaměřím tak jsem si ničeho nevšiml, zvláštní.

ten pôvodný obrázok z jeho odkazu je vadný sám o sebe,keď už niečo nastavovať,dell k monitorom poskytuje na svojich stránkach zdarma program dell display manager,ten na úplné základné nastavenia úplne stačí,pre S sériu,čo je s ako standard display to úplne stačí....nejaké profi kalibrovanie je u dell monitorov možné u P(productiva)/U(ultrasharp)/C(ultrasharp a productiva seria s integrovaným usb-c hubom) sérií,u standard série sa dá nastaviť ozaj len minimum....