Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nalezení duplicitních fotek a vybrání té nejlepší

Dobrý den,

Potřeboval bych smazat duplicity. XnView MP to jde snadno Nástroje -> Najít podobné soubory Mám tam i na výběr, podle čeho to přesně hledat.

Problém je však, že jsem tam nenašel možnost, jak vybrat tu nejlepší (asi to neumí).

Znáte, prosím Vás, nějaký dobrý free software, který by to uměl. Přece jen, program dokáže lépe usoudit, která z daných duplicit je nejlepší.

Děkuji

- perfektně ostrá fotka focená s časem 1/bambilión sec, hloubka ostrosti od objektivu do nekonečna - vše naprosto dokonale do detailů vykreslené, od blizen a pestíků plevelu v trávě v popředí, přez asfalt a motoristu uprostřed až po rozepnutý knoflíček blondýny vzadu na tribuně
- naprosto identický záběr, akorát s časem 1/10 sec, hloubka ostrosti tak akorát ten motorkář - ostře vykreslený borec na motorce, vše okolo rozmazané jak vzdáleností, tak pohybem

To první je technicky dokonalý, celkem nezajímavý výcvak, co ti upřednostní každý program
To druhé je dynamický záběr na vítěze závodu, který má šanci se umístit v umělecké soutěži a zazářit v každém albu, ale program to jako redundantní a technicky nekvalitní smaže.

Příklad - jsi s kámoškou (manželkou, milenkou, ...) v létě na pláži a ona vyhraje týdenní titul Miss Beach Golden Sand, takže ji samozřejmě vyfotíš na stupni vítězek i s 2. a 3. místem (co jsou náhodné holky z vedlejšího resortu, jedna tuším z Francie či jiné Belgie, druhá snad Bulharska či jiného východu, kdo ví? Neznáte je ani jeden.)

Sichr je sichr, ruka se ti klepe i normálně, natož když na tebe tři krásky vypínají hrudě a jiné anatomie, takže použiješ mod, který střihne rovnou 3 fotky s různě hozenými nastaveními na jedno stisknutí. Která je nejlepší, když rozdíly jsou následující:
- na 1. má přítelkyně děsně neostrý obličej a lehce neostrá prsa, druhé dvě jsou celkem ostré, stejně jako pozadí (celkově nejostřejší fotka, nejlepší kozy)
- na 2. má přítelkyně ostře jak obličej, tak prsa, druhé dvě jsou úděsně rozmazané, pozadí taky (nejostřejší přítelkyně)
- na 3. jsou všechny krásky lehce neostré, pozadí rozmazané jen mírně (nejlepší zachycení situace, z hlediska celkové ostrosti nejhorší)

Program má vybrat jen jednu, přičemž nezná tebe, tvou přítelkyni ani váš vztah. Ty fotky jsou brané zlomek sekundy po sobě, čili stejný záber, kompozice, světla, stíny, velikost etc., jen se trochu liší tím, co je nezaostřené/rozmazané.

Čerstvě zamilovaný asi vybere 2., nadržený 1. a do společného alba je 3. nejlepší.

Třídění fotek je mravenčí práce. Já ji taky nemám rád, ale jednou za čas prostě projedu ty fotky, co jsem do PC nasypal z foťáku/mobilu a prohlížím si je. Pravou rukou kolečkem myši střídám fotky, levou držím na klávese Delete a co se mi nelíbí, rovnou smažu. Případně stisknu X a udělám ořez něčeho, co se mi do kompozice nehodí (cizí lidi, co tam nechci atp...). Používám program FastStone, jednoduchej na použití, s mnoha funkcemi. Třeba když při otevřené fotce najedeš myší na horní hranu obrazovky, vyjede ti roletka s ostatníma fotkama ve složce. Takže máš rychlej přehled. V rychlosti tam najedeš na vyloženě rozmazaný fotky a smažeš je.

Já fotky v podstatě třídím hned, dá-li se to tak nazvat :)
mám na fotky adresářovou strukturu, kde jsou různá témata (Rodina, Dovolené, Elektronika ..) a v nich podadresáře pro každou dávku fotek zvlášť, např.

2017.09.23-Robodoupe
2017.10.14-merak_napeti_proudu
2017.10.14-stabilizator_3V3_china
2017.10.19-STM-keyboard
2017.10.21-Robodoupe
2017.10.21-STM-keyboard
2017.11.25-Robodoupe
2017.11.30-svorkovnice
2017.12.09-ali-laser-bullet
2018.01.02-ali-dispute-powersuply
2018.01.06-Robodoupe
2018.01.24-STM32-fix-10k-1k5
2018.01.26-totem
2018.01.29-OLED-test
2018.01.30-pocitac_bez_zdroje
2018.02.01-totem-sidepanel1
2018.02.02-dvojity-emitorovy-sledovac
2018.02.10-Robodoupe

takže to mám řazené podle data přirozené a podle obsahu se to dá snadno filtrovat

Takže poté, co něco nafotím, tak založím nový podadresář, nasypu to tam a vyhážu fotky rozmazané a nesmyslné (kus rohu stolu a kočičí ocas - no zdrhla, no)

A zbytek projedu jednoduchým skriptem, který udělá z fotek 3.000x4.000 menší pro NB (900x600) aby to listoval rychle, thumbnaily 128x85 a fragment webové stránky - tabulku - kde jsou ty thumbnaily a odkazy na malou a velkou fotku - to by šlo třeba vkládat do nějakých stránek, nebo galerie, ale prohlížeč to zobrazí i jen tak

No a tím mám setříděno a samo to spadne do zálohování, sdílení a tak podobně - disková kapacita je levná a dostupná, až zas tak chudý zase nejsem a zas tak často a tolik nefotím :-D

(Jo, je to generický CLI přístup, který mi osobně vyhovuje víc, než specializované programy - a že jsem jich taky pěkných pár vyzkoušel a zavrhnul ...)

Taky jsem se kdysyk s tím drbal ještě v minulém století - ten porovnávací SW ti nabídnul fotky, které se sobě co nejvíce blížily i s náhledy,
ale kterou si necháš a kterou smažeš, to už záleželo na tom uživateli.
Dokonce jsem si teď vzpomněl i na jeho název - Unique Filer.

před pěti lety jsem koupil program Visual Similarity Duplicate Image Finder a jsem spokojen. Nalezené podobnosti sice ohodnotí pouze podle podobnosti, ne podle kvality ale nabídne podobné k porovnání. Nemá češtinu.