Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Složení pc

Pozri si tento zoznam: https://www.czc.cz/341757,253619,324452,303982,331697,212473,260653,294817,95495,278515,155433/kody
Vymenil by som tam úplne všetky vetráky napríklad za noctua redux. Zdroje sú dobré aj od Corsair alebo BQ. Skrinka ak sa ti páči tak táto je fajn. SSDčko môžeš zobrať aj menšiu kapacitu. Všetko RGB by si tam vedel ovládať jedným SW. Chladič som ti tam nakoniec dal trocha menší freezer34. Sám ho mám v PC na 5700G a v testoch zvláda aj trocha náročnejšie CPU. Ak mu tam vymeníš tie krásne ale zároveň retardované vetráky tak máš čistú výhru. Môžeš uvažovať aj nad chladičom fortis alebo dark rock 4 pro ale je to už dosť veľký macek a vizuálne to potom zle vyzerá. Zakryješ si napríklad RAMky. Bude sa hodiť ten splitter na vetráky. Môžeš vybrať aj niečo iné ako noctua redux. Sú sivé a vyzerajú zle. Napríklad vetráky od BQ pure wings sú pomerne fajn.

Pro tazatele: vem desku od Asusu a ne nedodělek od Gigabyte. Pohlídej si zvukový kodek na desce, budeš-li používat analogové audio - ber S1200 nebo S1200A, naopak neber stare ALC 887, 892, 897.

Co se týká Intel vs AMD - spotřeba, tak Intel nekecá. AMD píše TDP jako maximální odběr bez přetaktování, takže když máš 65W, bude to mít spotřebu 65W, pokud tomu nepovolíš automatické přetaktování. Intel píše TDP jako odběr na základním taktu, takže když má 65W, tak má Intel procesor na základním taktu 65W. Jenže procesor se na základním taktu pohybuje jen v nečinnosti, plocha Windows, běžný web a podobně. Když něčím procesor zatížíš, tak se pohybuje na vyšších taktech a teda má i vyšší odběr.
Rozdíly jsou podstatné: 105W AMD procesor má bez přetaktu v zátěži 105W a s automatickým přetaktem 142W jako maximum. Podobně výkonný Intel 125W procesor má na základním taktu 125W, na zvýšeném taktu v zátěži má cca 150W a maximum s automatickým přetaktem je 195W.

Myslíš aj najnovšie AMD Ryzen 7000? Ak to porovnáme s 13gen od Intelu...

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i5-13600K-vs-AMD-Ryzen-5-7600X/4134vs4130

https://aecmag.com/workstations/13th-gen-intel-core-vs-amd-ryzen-7000-for-cad-bim-beyond/

Nemôžem si pomôcť ale prvýkrát za niekoľko rokov od príchodu prvej generácie Ryzenu už nemám dôvod tlačiť sa do AMD. Tá najnovšia séria 7000 je pre mňa veľké sklamanie. Nie som fanúšik ani jednej strany. Skôr sa prikláňam k tomu že treba striedať ako ponožky čo je lepšie. Intel má podľa mňa teraz navrch. Je to paradox pretože teraz som si skladal nový PC a zvolil som AMD. Jednalo sa o starší Ryzen 5000 postavený ešte na AM4 a DDR4. Tam sa to jednoznačne oplatilo po viacerých stránkach. Keď príde dalšia generácia Ryzenu tak sa to kľudne môže dostať späť do hry. Teraz je blbosť stavať nový komp na AM5 a DDR5 z dôvodu ceny. Možno ešte celý tento rok to bude prepálené ale potom v 2024 by to mohlo byť lepšie a ak dorazí od AMD niečo nové a lepšie tak to môže byť pre mnoho ľudí super čas na skladanie PC.

Za mě je Ryzen 7000 úplně super, hned bych do něj šel, ale musim šetřit, utácel jsem za jiné věci a vzhledem k tomu, co mám, tak lepší procesor nepotřebuju. Hlavně ale jsou k Ryzenům 7000 neuvěřitelně drahý desky a paměti DDR5 jsou také extrémně drahé hlavně vzhledem k tomu, že nepřináší výrazné navýšení výkonu oproti DDR4.
Ve výsledku teda bych i teď klidně dál stavěl na Ryzenu 5000 a DDR4, stále jsou procáky, desky i paměti normálně v obchodech k dispozici. Až zlevní paměti DDR5 a desky k Ryzenům 7000, pak s nima nebudu mít jediný problém.

Ktere složeni bude tedy výkonější a lepší ??

Řada 5x00 je dva roky stará, aktuálně "ve výprodeji" intel uvedl mezitím 11,12 a nyní 13 řadu.

13400 je podle mě výkonější ve většině her kromě CSGO, Wolfenstein young blood a pár dalších.

Soupeř pro 13 řadu by měl být procesor 7x00. To je ale mimo rozpočet a zatím mě to moc neoslovilo kromě nejvyšších cpu.

Takže za mě vyšší výkon v tomto případě Intel. Vyšší spotřebu má taky intel.
13400, 13500 a 13600 považuji za dobré procesory s ještě snesitelnou spotřebou.

Co je lepší ? Musíš se rozhodnout sám.