Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vhodná veľkosť kapacity RAM

Nazdar, oplatí sa v súčasnej dobe priplácať za viac kapacity RAM? V predošlom PC som mal 16GB a vždy to stačilo. Za posledné roky som zložil zopár počítačov a 16GB som bral ako taký štandard. Teraz som si zložil nový PC a mám tam 16GB. Využívam väčšinou 6-8GB. Mám ITX a som limitovaný na 2 sloty pre RAM. Budem musieť z dôvodu problému s aktuálnymi RAM(2x8GB) modulmi komplet vymeniť. Teraz zvažujem či vziať nový 1x16GB s možnosťou neskôr dokúpiť taký istý ďalší modul alebo mám zvoliť 2x8GB(dual-channel). 32GB v súčasnosti vôbec nevyužijem, absolútne nikde. Lenže v budúcnosti ak porastú nároky na RAM v programoch a hrách tak možno 32GB bude potreba... Aktuálne hry nehrávam a pracujem občas v rámci hobby v AV programoch. Je možné že v budúcnosti doplním do PC samostatnú GPU(určite nie žiadny extrém, maximálne nejaká lacná do 400€). Tento PC plánujem používať možno až 10 rokov preto to riešim už teraz aby som za niekoľko rokov nemal problém. Zároveň ale zase nechcem vyhadzovať 2x toľko za RAM ktorú nevyužijem.

PC specs: CPU AMD 5700G, MB ITX B550, 3xSSD, PSU 550W

Ďakujem každému za rady. Vybral som https://www.alza.sk/kingston-fury-32-gb-kit-ddr4-3200-mhz-cl16-beast-black-1gx8-d6622621.htm KF432C16BB1K2/32 - z dôvodu výšky RAM modulu som musel vylúčiť renegrade.
Je to síce overkill pre súčasné využitie, využijem max 10GB ale keď som zohľadnil cenu a rezervu ktorá sa v budúcnosti bude hodiť tak sa to myslím oplatí. Nároky budú stúpať a tento PC som zostavil na dlhé obdobie kľudne aj 10 rokov. Ak sa tam za niekoľko rokov pridá nejaká RTX8060 čiže low-end grafika ktorá ale zvládne hry tak už tam očakávam že môže byť hra ktorá bude chcieť dajme tomu 20GB RAM a v tom prípade už by 16GB KIT nestačil.