Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vhodná veľkosť kapacity RAM

Nazdar, oplatí sa v súčasnej dobe priplácať za viac kapacity RAM? V predošlom PC som mal 16GB a vždy to stačilo. Za posledné roky som zložil zopár počítačov a 16GB som bral ako taký štandard. Teraz som si zložil nový PC a mám tam 16GB. Využívam väčšinou 6-8GB. Mám ITX a som limitovaný na 2 sloty pre RAM. Budem musieť z dôvodu problému s aktuálnymi RAM(2x8GB) modulmi komplet vymeniť. Teraz zvažujem či vziať nový 1x16GB s možnosťou neskôr dokúpiť taký istý ďalší modul alebo mám zvoliť 2x8GB(dual-channel). 32GB v súčasnosti vôbec nevyužijem, absolútne nikde. Lenže v budúcnosti ak porastú nároky na RAM v programoch a hrách tak možno 32GB bude potreba... Aktuálne hry nehrávam a pracujem občas v rámci hobby v AV programoch. Je možné že v budúcnosti doplním do PC samostatnú GPU(určite nie žiadny extrém, maximálne nejaká lacná do 400€). Tento PC plánujem používať možno až 10 rokov preto to riešim už teraz aby som za niekoľko rokov nemal problém. Zároveň ale zase nechcem vyhadzovať 2x toľko za RAM ktorú nevyužijem.

PC specs: CPU AMD 5700G, MB ITX B550, 3xSSD, PSU 550W

Nejsem žádný máslo a tak mám v PC 32GB (2x16). Mám z toho pocit dobrý, ale víc jak těch 16 nezaplnim. :-)

Buď bych na tvém místě se praštil přes kapsu a vzal 2x16GB hned teď! Nebo teda vem 2x8GB, ono ti těch 16GB taky ještě dlouho vystačí. Rozhodně bych nedělal teď jeden modul a za rok druhý. Prvně se zbytečně na rok ochudíš o dualchannel a za druhé za rok stejný modul neseženeš a ještě budeš nakonec řešit kompatibilitu modulů, prostě zbytěčné přidělávání si starostí.

Rezerva je super pocit myslím všade :-)

U mňa to veľmi nesúri. Mám tam teraz 2x8GB a problém tých RAM je že pískajú. Reklamáciu neriešim pretože nebudem mať funkčný PC(potrebujem pracovne...) a nemám istotu že to prejde cez reklamáciu. Preto mám čas kým ich predám(pískajú veľmi slabo, 99% ľudom by to nevadilo čiže predaj nech nikto neberie ako nemorálny) dovtedy sa potrebujem rozhodnúť či 2x8GB / 1x16GB / 2x16GB

DDR4 budú padať na cene keď prišli nové DDR5? To by som mohol využiť s nákupom 32GB KIT by som ušetril niekedy v lete. Dostupnosť DDR4 môže byť potom už problém? Ak sa čisto pozerám na staršie DDR3 tak tie sú v predaji ešte aj dnes.

Já jsem to zkoušel tak že jsem 2*8 (3600/16) vytáhl a nandal 2*16 (4000/17) a nebyl poznat rozdíl, co se týká rychlosti/sekání a podobně. Tak jsem s tím chvili blbnul ale benchmarky mě nebaví. Tak jsem to dokonce vytáhl a střelil.
Teď mám teda zase 2*16 výhodná cena
Jestli je teď standard 16 a jestli někdo začne prohlašovat že 32gb tak klidně ale určitě to X let vydrží. Nemá cenu přemýšlet tak dopředu.
Vzal bych 2*16 v setu.

DDR4 budú padať na cene keď prišli nové DDR5? To by som mohol využiť s nákupom 32GB KIT by som ušetril niekedy v lete. Dostupnosť DDR4 môže byť potom už problém?

DDR4 už jsou cenově na zemi. Jak výrobci přejdou masově na DDR5 (což se podle mě děje/připravuje) možná ty DDR4 zase zdraží.
Podívej se na cenu DDR3.

Co si myslíš že třeba na tomto v létě ušetříš ?
https://www.alza.cz/kingston-fury-32gb-kit-ddr4-3600mhz-cl16-renegade-black-1gx8-d6633313.htm
2300 pouhých.

Taky mám ten pocit :-)

Pokud nejde o nové hry (které mají vždy nastavenou aktuální běžnou lepší konfiguraci jako zoufalé minimum pro spuštění dema v nízkém rozlišení), tak IMHO není co velkého v dohledné době očekávat.

8 core, nebo 12 - běžně už není čím to vytížit (o tom bys věděl, že tě to tlačí už teď), 16GB RAM taky všechno normální pokryje, zázračné nové principy pro CPU, RAM, či co na obzoru nejsou (jo, všechno se pomalu zlepšuje, teď se jásá nad prolomením 6GHz hranice, před řadou let se prolamovala 5GHz, čili 20% rozdíl ... )

Jestli máš otevřeno 10, 20 nebo 50tabů je už celkem fuk, víc otevřených dokumentů taky už ničemu nevadí, pro domácí použité stejně nepotřebuješ celofiremní účetnictví od počátku historie v Excelu a co potřebuješ se do paměti vejde jak nic ... (nemluvě o swapu na SSD, místo na HDD či dokonce diskety ]:) )

Z přelomových technologií se teď vynořuje AI, ale než se dostane na domácí počítače, to ještě potrvá a až tam bude a bude ji potřeba akcelerovat, tak to pojede buď přez GPU, nebo zcela jiné, masivně paralelní, architektury (a ty nebudou pasovat do současných CPU patic - a na začátku budou extra drahé a během pár let cena spadne silně dolů).
IMHO na nové technologie bude stejně potřeba nový HW, který teď neexistuje.

Vďaka páni za hodnotné informácie len sa v tom začínam zamotávať :-D
To je taký paradox že keď vyberám dosku tak mám jasno, keď vyberám CPU tak mám jasno ale keď dôjde na tie hnusné RAMky. Prosím nech nikto nezačne riešiť ešte aj tie čipy. Kašlem na čipy nech je to aj TungTung skap-die. Ak mám kúpiť 32GB KIT tak jedine niečo z tohto: https://www.alza.sk/pamate-ddr4-32gb-pre-pc/18858913.htm#f&cst=1&cud=0&pg=1&prod=1459&par524=2--2&par15366=15366-239265005&sc=859.2000122070312 ten cenový rozdiel tam nie je veľký ale ak je to totálne zbytočné tak nechcem priplácať.

Ďakujem každému za rady. Vybral som https://www.alza.sk/kingston-fury-32-gb-kit-ddr4-3200-mhz-cl16-beast-black-1gx8-d6622621.htm KF432C16BB1K2/32 - z dôvodu výšky RAM modulu som musel vylúčiť renegrade.
Je to síce overkill pre súčasné využitie, využijem max 10GB ale keď som zohľadnil cenu a rezervu ktorá sa v budúcnosti bude hodiť tak sa to myslím oplatí. Nároky budú stúpať a tento PC som zostavil na dlhé obdobie kľudne aj 10 rokov. Ak sa tam za niekoľko rokov pridá nejaká RTX8060 čiže low-end grafika ktorá ale zvládne hry tak už tam očakávam že môže byť hra ktorá bude chcieť dajme tomu 20GB RAM a v tom prípade už by 16GB KIT nestačil.