Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Windous XP

Dobrý den.Pokládám asi blbou otázku.Dostala jsem malý PC Asus,bohužel je v něm Wíndous XP. Na uložené fotky a soubory se dostanu,bohužel na internet ne.Dal by se tam"nějakým způsobem"dostat Windous vyšší? Ráda bych.Asus je moc šikovný,abych sebou nemusela nosit velký noťas,kde mám Windous 10 a wifi.Baterie je tam v pořádku.Ví někdo,jestli by se s tím dalo něco dělat?Děkuji alespoň za snahu a přeji hezký den.

vyhodit do elektrosrotu. ak tam das novsi system(ak vobec), tak uz vobec tak sikovny nebude a na vsetko budes cakat minuty.
naco mas potom notebook? potrebujes 4 velkosti notebookov? nos ten co mas a nevymyslaj.

vykasli se na ten podradny nestihajici smejd.
s win xp se dodavaly 1-jadrove procesory atom, coz byl umyslne orezany odpad pro deti a pro afriku (mam ho taky doma).
s win xp je to pomale, melo to nizke rozliseni obrazovky kam se nic neveslo, mala pamet ram = pro vsechny vyssi windows nepouzitelne.

maly, lehky, dobre prenosny, s pouzitelnym displejem je lenovo x250:
https://computer-outlet.cz/cs/notebooky-lenovo/lenovo-thinkpad-x250-12-5-i7-5600u-8gb-240gb-win10-12-m-zaruka

vidis co chce resuscitovat za srot, proti tomu je to raketove delo, ktere uz utahne w7-w10.

pracovni stroj potrebuje 4jadro.
ale toto je kompromis pro maximalni prenosnost - 12" displej, 1.1kg!
ma rozliseni ~1366x760px, na spusteni jedne ulohy jako na mobilu ok, na vice uloh najednou to nema ergonomii, proto v tomto pripade 2jadro toleruju.
cena ~4t. mi pak prijde v poradku.
i kdyz pripojis velky monitor, jakousi praci to na rozdil od toho eee atomu odvede.

plnohodnotny pracovni notebuk je vyssi viceulohova liga, s vetsimi jadry ~ vykonem, baterkou, displejem, vahou a nejmene 2x vyssi cenou.

toto je totiz jedina pricetna nahrada toho eee, ne druhy pracovni ntb, i kdyz i tak jde pouzit.

Ak je to "notebook" typu Asus Eee xxx - tak si fotky z neho stiahni a inde ulož a na túto "prerastenú" kalkulačku skoč zo stoličky a potom odnes ako elektro odpad. Tie tzv. netbooky šlapali len na W XP, mali tam slabučký CPU Atom, pamäť často eMMC 32GB, grafika otrasná. A že sa nedostaneš na internet - tak je to logické, pretože prehliadače (staré verzie, ktoré na tom šli) už nemajú potrebné zabezpečenie, novšie tam nedostaneš. Na týchto niekedy ešte mohli pracovať W7, ale často sa tá "kalkulačka" zapotila.

Ako iní písali - je zbytočné "oživovať" vykopávku s 21 rokov nepodporovaným OS, slabým HW.

asus eee 901 měl pájený "ssd" disk 8+8gb v tučňáčí verzi, winxp měla menší nepraktický 4+8gb. jiné série/výrobci dávali pomalé mechanické disky.
https://www.czc.cz/asus-eee-pc-901-eeepc901-bk008x-cerny/57184/produkt

šlo to rozšířit na 2gb, ale pořád se tam musel vejít systém + prohlížeč + rozbalené webové stránky, a ten atomový cpu s tím moc slávy neudělal. dnes zcela nepoužitelné.
já to měl v práci jako přenosné testovátko sítí.

Jo linux je náročnější než XP, ale základ 512 MB (XP potřebovaly jen 32 MB) snad furt platí, pokud nešel vývoj příliš kupředu. V době, kdy se tyhle aušusy prodávaly 512MB linuxu bohatě stačilo i na nějaké běžící programy. Narozdíl od Vist, které hned po startu obsadily 600 mega nebo i víc a na programy z gigabajtu moc nezbývalo.

asus mel nejaky xandros, lidl/acer zas neco jineho.

na pozdejsi 10-12" modely davali w7 starter, m$ pozadoval pro netbooky omezeni na 2gb ram, cimz je spolu s chcipackym atomovym intelem zabil.

nepohodlne na pouzivani, prilis maly vykon - a do 2 let bylo po trhu.