Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zamrzající PC - potřebuji šamana

Ahojte,

jak už z nadpisu vyplývá, tak mám problém s tím, že mi zamrzá PC. Prošel jsem snad už všechna vlákna na Redditu a Googlil jsem už taky dost, tak chci zkusit zdejší bublinu.

PC
Systém: Windows 11 - x64 (přecházel jsem asi před rokem)
CPU: AMD Ryzen 7 3700X 8-Core 3.60 GHz
RAM: Corsair 4x8GB DDR4 3200MHz CL 16 Vengeance (je to přepal, ale když se v práci hráčů v datech, tak jsem chtěl mít jistotu, že mi to pojede)
Grafika: GIGABYTE AMD Radeon RX 5700 XT Aorus 8G
Zdroj: Corsair RM 750x (2018)
Deska: ASUS TRUF x570-Plus Gaming

Další
Mikrofon Shure MV7
Kamera BRIO 4k

Problém
Začalo mi to dělat pár týdnů zpátky. Myslel jsem si, že to je grafickými ovladači, tak jsem reinstalovatl. Nic.
Nemůžu přijít na určitý spouštěč, který by způsobil zamrznutí. Jednou můžu hrát několik hodin v kuse a jindy po 10 minutach freeze. Vypadá to tak, že je zaseknutý obraz a slyším hrát hudbu na pozadí nebo kámoše na Discordu, ale nemůžu nic dělat. Jediný, co jsem vypozoroval, tak se mi zasekává PC při načítání v FM23. CPU skočí na 100% a dropnou mi FPS, ale zjišťoval jsem na netu, že s tím má víc hráčů problém. Je to vidět i v OBS. I při AoE2 se mi to prostě freezlo v menu. Hudba hrála dál, ale nešlo nic dělat. Vždy musím hard reset. Jindy mi zase začne lagovat myš a okna ve windows.

Centrum chyb
V centru jsem našel chyby HW. Tak jsem googlil a našel několik testů, které mám ještě udělat.
Kódy chyb - 117, 164,193, 1b0 , 1cc
Nejčastěji kernel-power 41 (63)

Co jsem zkoušel
Už jsem reinstaloval Windows, ovladače grafiky - vrátil jsem je i na stabilnější verzi, pak zase zpatky. Test RAM, výkonu CPU, grafiky. Upgrade všech možných ovladačů, BIOS,... Už jsem ale bezradný. Zvažuji koupit novou grafiku RTX 3070, ale bojím se, ať problém nezůstane. Budu rád, za jakýkoliv nápad.

BTW - když mám otevřených několik oken, tak vpravo dole jdou vidět dropy a chyby ve vykreslování v OBS.

Díky moc za každou radu

kdyby te napadlo v prohlizeci udalosti mit setrideny vypis podle casu (protokoly windows - system), videl bys, ze chyba 41 kernel power nasleduje vzdy po restartu, protoze ti jen oznamuje vypnuti windows za behu. sama neni pricinou, ale zajimave je co se delo pred ni.

stejne tak si v tom casove setridenem vypisu vyhledej ostatni chyby: co jsou zac a co jim predchazelo.

jediny ovladac ktery zminujes je grafika, to nevesti nic dobreho, co se tyka instalace.
preinstaloval bych chipset driver, pak znovu grafiku - tu si ale sezen starsi ovladac aspon pul roku = z doby kdy ti to nedelalo.
samozrejme mas mit zakazane automaticke aktualizace ovladacu.

sice ti to dela az po delsi dobe, ale mas klasicky problematickou kombinaci: deska asus + nejake ramky, plne osazeni, skoro maximalni takt.
vyndej 2 ramky a jed' 1-2 tydny jen na 2 moduly.
kdyz to pomuze a pady prestanou, porid si radsi 2x 8gb, protoze asus.

Já takto řešil snad 2 roky, ne-li déle podivně havarující XP (BSOD s nic neříkající chybou). Vypadalo to na hw chybu tak jsem různě přehazoval karty, odstaňoval zbytečné (třeba analogovou TV kartu jsem už dávno nepotřeboval). Vždy to na nějakou dobu dalo pokoj a já myslel, že je vyřešeno. Opravdu to strašilo hrozně dlouho a zcela náhodně. Někdy šel počítač v kuse měsíc, jindy havaroval 3x za den.
Až jednoho dne se mi podařilo zjistit, že v biosu nejsou vidět dva disky. Po dalším restartu tam zase byly. Ale napříště zase ne. Takže jsem se na ně podíval a padnul mi zrak na dost chatrný napájecí kabel (redukci z molexu na dvě SATA). Provizorně jsem kontakty přihnul šroubovákem, ale při nejbližší příležitosti jsem koupil novou. Od té doby je pokoj a už to několik let bude.
Tehdy jsem si uvědomil, že veškerá tato kabeláž pochází z dob počátku SATA zejm. z toho, co bylo dodáno k motherboardům, a různým přepojováním to už neni v dobré kondici, a protože tehdy to byly už řádově desetikorunové položky, tak jsem napájecí i datové kabely koupil nové, abyh to nemusel opět řešit (předtím, když nějaký kabel nefungoval, vzal jsem jiný a ten co se tvářil nefunkční fungoval jinde, dokonce i když jsem si ho zřetelně označil křížkem).
Překvapilo mě tehdy, že ztráta napájení datového disku, na kterém systém vůbec nic nemá, a ze kterého se toho času možná ani nečetlo, může ve windowsu znamenat modrou smrt (čekal bych spíš nějakou chybu typu nelze zapisovat/číst na disk Q: a podobně). Být to systémový disk, to bych pochopil, na to končí modrou (zelenou) smrtí i linux (je to jediná situace, ve které jsem kdy v linuxu viděl obrazovku zelené smrti ("kernel panic")).

Taky někdy mi počítač havaroval v určitých situacích, pomohlo trochu podtaktovat paměti (asi si jejich výrobce příliš věřil a kmitočet, který uváděl už nezvládaly).

Ale jinak to může být naprosto cokoliv. Pokud to začlo dělat po updatu sw, musí to být nějaká věc, kterou starý sw nepoužíval. Neni to jako situace, kdy 10 let používaný počítač, ve kterém se nic léta neměnilo najednou začne záhadně padat.

redukce molex jsou zlo. to neni ani znackovy vyrobce zdroje nebo disku, ale naprosto nekvalitni redukcnik - gembird a podobne hnoje.
v praci potkavam techto historickych pc jeste dost a uz jsem si navykl vsimat primerene sily pri zasunuti, jinak to preddeformuju sroubovakem.
uz me to taky vypeklo.