Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Návrh pc sestavy do 20 000 Kč

Zdravím,
rodiče chtějí koupit nové pc. Použití na hraní her.

- budget 20 000kč
- bez periferii a monitoru
- bez licence win
- nutnost cd/dvd mechaniky
- rád bych ssd 250 gb na systém + 1tb hdd (ssd pokud se vejde do ceny)
- v obchodě kde pc sestaví a odzkouší

děkuji za návrhy.

Zapomněl jsem napsat že mechanika se použije ze starého pc, takže prosím jen výměna skříně
s grafikou 3060/12 se dostanu na 24k, možná ušetřit na procáku bez grafiky nebo vzít 5600?
k tomu 1 tb sdd, použije se 1 tb hdd ze starého pc, mi přijde 1 tb zbytečný, zvlášt když jsem přes limit.

Nemám právo ti do toho kecať a len sa pýtam načo chceš tam tlačiť tú mechaniku? Prehrávaš si napríklad CD/DVD denne čiže to potrebuješ? Dnes nie je vôbec nutnosť na mechaniku ak myslíš že to budeš potrebovať na inštalovanie ovládačov atď... Všetko je online a dodané disky k produktom sú prežitkom minulosti.
HDD zo starého PC môžeš vložiť do https://www.axagon.eu/produkty/ee35-xa3 je to spoľahlivý a relatívne lacný ext.box. Máš tam 1TB SSD a takto by si spravil externú zálohu na tento HDD. Bez HDD bude tvoj PC tichší.
Ak chceš samostatnú GPU tak jasné že neber 5600G/5700G. Dáš tam normálne CPU bez APU. Nie je to nutnosť, APU sa niekedy hodí aj v prípade že máš GPU(v prípade poruchy GPU to je super núdzovka). Takže v tom prípade ak chceš GPU tak sa viac hodí napríklad 5600X.

Ten zdroj je kvalitný a má 550W. S prehľadom utiahne 3060.
Nie je 1:1 CPU výkon - https://cpu.userbenchmark.com/Compare/AMD-Ryzen-5-5600X-vs-AMD-Ryzen-5-5600G/4084vsm1553183 čiže to X-ko ponúkne viac a výhoda toho G-čka je čisto tá možnosť že v prípade poruchy alebo zmeny HW tam máš núdzové riešenie že ti PC bude fungovať na bežnú činnosť a nenáročné hry. Toto je vec názoru a ja napríklad v takomto PC by som už uprednostnil 5600X aj keď je cena vyššia. Skrinku vyber sám čo sa ti páči... Čo som teraz pozrel také čo majú slot pre mechaniku tak napríklad:
https://www.czc.cz/cooler-master-masterbox-e501l-cerna/346182/produkt
https://www.czc.cz/cooler-master-masterbox-nr400-cerna/257361/produkt
Skús to premyslieť či tú mechaniku naozaj chceš...Ak to nemáš ako nutnosť tak kašli nato.

externí dvd co použijí 4x ročně vem z bazaru: https://pc.bazos.cz/inzerat/161813818/externi-dvd-cdvypalovackaprehravacusb-30usb-c.php , sestavy se nijak netýká.

mechanický hdd je na novější windows potrat, na systém ho vůbec neuvažuj. jestli chceš ušetřit, vem sata: https://pevne-disky.heureka.cz/transcend-ssd230s-1tb-2_5-ssd-sataiii-ts1tssd230s/
dnes už nepoužívaná varianta je vzít menší ssd na systém (nic pod 500gb se nevyplatí) a na úložiště nesmyslů, filmů a záloh systému zdědit starý hdd, trochu bys ještě ušetřil.

czc je pod polským majitelem bohužel nejdražší eshop, jsem zvědav dokdy jim to vydrží.

To bych radci misto AMD Ryzen 7 5700G koupil Ryzen 5500 (3,6 GHz x 6C/12TH) za 2.5K uz s Wraith Stealth + normalni grafika min typu RX 6400 (4Gb GDDR6 16 Gb/s) za 4.5K a urcite vim ze si zahrajou podstatne pohodlneji jak se trapit & porovnavat s APU ktere ma o 2 FPS vic tam nebo o 1 FPS tam jak druhé a u kazde hry stahoval detajle abych si zahral na 30 v rozliseni 720p.

kody

Probíral jsem to s rodiči. mechanika je opravdu nutná, a 20k je opravdu strop (+3k neprošlo)
Taky mi přijde lepší dedikovaná karta než integrovaná.
Nahradil jsi 2060 za 1660 a jsem na 19.5k + bedna ( snad těch pár stovek přes nebude vadit)

Je to tak ok?
Poradte jesště bednu, která má místo na mechaniku. děkuji

Návrhy na bedny Cooler Master už dal KMX, já třeba mám Zalman. Mechaniku si zatím půjč od kamarádů, za 4 stovky dokoupíš později. Nebo ve sběrném dvoře bývají zadarmo a k tomu se tam dá najít i starší SATA HDD na data a zálohy. Ona i bedna by se tam našla, ale zase to za pár měsíců předělávat do nové, to ať ti rodiče raději něco půjčí.