Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC se přestalo spouštět - chyba RAM

Ahoj,
než jsem odjel na dovolenou PC mi normálně fungovalo. Když jsem se vrátil, hlásí mi při zapnutí pípáním chybu No memory detected a nespustí se.
Co byste doporučovali? Zkusit vyndat jednu RAM jestli jedna půjde nebo nějaké jiné nápady? Předem děkuji za rady.

Deska: ASUS PRIME Z790-P D4 - Intel Z790
Procesor Intel Core i7-13700K
RAM: Kingston Fury Beast Black 64 GB (2x32) DDR4 3200 CL16
Win 11 Pro

Jo na prodlužce. Hele mám takovou deku, z které je hodně statické elektřiny ve mě. Je možné, že by to přes neotevřenou bednu po dotyku s ní poškodilo ram nebo desku?

https://pc.poradna.net/questions/3175488-pc-se-nerozjede (tady kolega řešil něco podobného ale nepochopil jsem jakým napájecím konektorem se mu to podařilo vyřešit, chtěl bych to zkontrolovat taky, ale nevím kde - mohl by mě někdo navést?)

CMOS reset s odpojeným kabelem jsem udělal. Nepomohlo.

Děkuji.

Jaký tam máš zdroj? Jestli máš možnost, otestuj ty RAM v jiném PC.

Je možné, že by to přes neotevřenou bednu po dotyku s ní poškodilo ram nebo desku?

To si nemyslím a ještě jsem to neviděl. Problém může nastat, když odděláš bočnici a potom se nějakého komponentu dotkneš, ale málokdy se to stává.

CMOS reset s odpojeným kabelem jsem udělal

Měls při tom i vytáhnutou baterii z desky?

Už mě toho moc nenapadá. Snad jen vytáhnout desku z bedny a zapojit v minimální konfiguraci. Jen zdroj, deska, CPU+chladič a jeden modul RAM, bez disků. Je to jen tip, protože těch možností už moc není. Pokud to nenaskočí, tak vážně nevím, může být vadná deska, CPU nebo RAM. U těch RAM vyzkoušej po jednom modulu všechny sloty.

To bys neviděl ani obraz, ale možné je všechno, ikdyž se mně to moc pravděpodobné v tomto případě nezdá. Bez otestování všech komponentů stejně nic neuděláš.
Prostě to všechno vytáhni z bedny a zapoj to na stole. Jen zdroj, desku, ram, procesor+chladič a GK. Pořád ale předpokládám vadnou desku nebo RAM.

Tak všem děkuji za rady. Už jsem koupil skoro všechno a nic nepomohlo (ram, zdroj, desku). Poslední šance, právě teď, zkouším i nový procesor. Už ho mám napastovaný, osazený chladičem a za chvilu to zkusím. Pokud nepomůže tohle, tak už fakt nevím.

Tak už fakt nevím. Vyměnil jsem i ten procesor a chybu to pořád hlasí dlouhé a dvě krátké pípnutí "ram nedetekována" a vidím pořád tmu. Vyměnil jsem už skoro všechno! Jen bedna je stejná. A stejně nic. Tak mě dochází nápady:(

Vše odpoj. Vytáhni z bedny desku a klidně i zdroj ať Ti nezavazí bedna. Desku polož na nějakou nevodivou podložku, třeba kus lina nebo větší knihu. Vedle toho si dej zdroj tak, abys ho mohl do desky zapojit. Připoj jen klávesnici nebo myš, jestli to při zapnutí alespoň problikne. Zapoj čistě do desky jen zdroj a klávesnici nebo myš. Disky ani nic podobného nezapojuj. Potom připoj monitor a zapni PC propojením pinů PWR na desce, buď nějaký jumperem nebo jemně šroubovákem. Kde to přesně najdeš je v manuálu nebo si to před odpojením vyfoť, jak je to zapojené. Ono je to tam ale i popsané, takže to zkazit nemůžeš.

rozumím tomu správně, že mám zkusit desku bez ram a bez procesoru? Ono to není moc problém, protože mám dvě a na jedné zatím procesor ten starší a bez chladiče, takže mohu vyndat, a dělají obě desky stejnou chybu (s chladičem), takže podle mě pes musí být zakopaný někde v tom front panelu.

Ne, máš to zkusit zapnout mimo bednu s procesorem a jeho chladičem a s jedním modulem RAM. Sloty pro RAM můžeš prostřídat stejně tak jako RAMky.

Za málo. Mrkni ale na ten odkaz co Ti postnul Karel. Hned budeš vědět víc a na škodu to rozhodně není. V budoucnu se to bude určitě hodit.

Nedalo mi to a poté co jsem si tu četl i o problémech jiných s ram u desek ASUS jsem ještě vyzkoušel koupit JINOU RAM, konkrétně stejné značky ale s časováním 18 a frekvencí 3600 a HEURÉKA, PC se spustilo. Sice ještě hází chybu kompability komponent, ale vidím obraz, mohu do biosu, ramku to načetlo.
Takže daná ram byla pro PC přiliš slabá (CL 16 a 3200)? Ale chvilku to na ní jelo, pak se podle mě něco muselo přenastavit (samo) a na tom to kleklo. Možná, kdybych něco upravil v Biosu by se to na tu původní ram ještě podařilo rozjet? Ale zkoušet to už nebudu. Každopádně deska má podle webu podpory podporovat s daným procesorem i tu původní ram, ale očividně ji dělá nějaké potíže. Byla chyba, že jsem zkoušel koupit po prvním problému stejnou ram a ne jinou.

Děkuji Vám tady všem za pomoc. Byl to pořádný opruz. Snad už si to doopravím a pojede mi to.

Haha, tak překvápko. Podruhé zapínám i s druhou novou ram, vše pečlivě zkontrolováno, vše utaženo, 2 překontrolováno a ... jsme tam kde jsme byly. Dlouhé a 2 krátké pípnutí = ram nedetekována. Ani cmos ani vyndání zpět té druhé nepomáhá.

Ano dávám. Zkoušel jsem A2, A2 a B2, i všechny 4 s těmi 3200 ramkami.. nic nepomůže, podle mě něco přenastavuje sama deska, poprvé s novým druhem ram se to asi spustí... teď jsem zkoušel zpátky i ty 3200 a to už nepomohlo. Ale když jsem zkoušel jen nové śtejné 3200 ramky tak to nespustilo, takže podezření, že je zničí deska bych upozadil, spíše se přikláním k tomu, že deska si detekuje nový druh a něco nastaví správně a pak se to samo přepne a je to špatně..