Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Aký sieťový kábel radíte do novostavby?

V novostavbe bude zopár LAN zásuviek, ukončených v malom racku. Užívatelia nemajú žiadne špeciálne nároky. Dnes sa už prakticky všetko rieši bezdrôtovo a neviem, či vôbec niekedy využijú viac ako 2-3 zásuvky.

Doteraz som uvažoval, že tam dám netienený kábel Cat5e. Teraz však vo mne hlodajú pochybnosti, či by tam predsa len nemal ísť už nejaký vyšší štandard. Bude to mať nejaký reálny praktický význam v budúcnosti? Alebo to neriešiť a dať pôvodne uvažovaný Cat5e?

Je to montovaná drevostavba, obávam sa, že firma sa nebude zabávať s husími krkmi. V projekte sa ani so žiadnymi LAN zásuvkami nepočítalo, doporučil som však majiteľom nejaké LAN zásuvky si dať. Moj odhad je, že tie káble budú napevno, neviem, len si myslím.

Ale tak používa sa v domácich podmienkach reálne aj vyššia rýchlosť ako dovolí cat5e? Alebo je predpoklad, že o nejakých 10 rokov to nebude stačiť?

Kabely napevno v dnešní době? Přeci jenom, CAT5e už má nejlepší léta za sebou. Vývoj jde velmi rychle dopředu, nikdo nevíme, co bude za 5-10 let. Nejspíš bude běžné mít doma natahanou optiku.

Dnes už jsou standardně v prodeji základní desky s 2,5 GBit síťovkou, na to by měl kabel CAT5e ještě stačit. Běžnou chybu dělají uživatelé v tom, že zařízení zapojí do pomalého switche nebo routeru (100 MBit). Na druhou stranu běžný domácí uživatel nepřenáší data v lokální síti a je to jen klasický stahovač, takže tam to nehraje takovou roli.

Cat5e. Hlavně se nenech uvrtat nějakým magorem do cat6, jsou to vyhozené peníze, hnusné, tlusté a neohebné kabely. Pokud chceš něco "do budoucna" tak cat7e, ale je to overkill (s negativy jako u cat6), protože když se pak podíváš na ceny keystonů a patchkabelů, tak si řekneš, že to nepotřebuješ. A zkriplit cat7e strukturku zakončením v cat5e sice můžeš, ale bude z toho instalace na úrovni cat5e. Leda bys počítal s tím, že to za pár let předěláš do komplet sedmičky, ale jak to jednou doděláš, tak se k tomu už IMHO nikdy nevrátíš.

Nikde nedávej jednoduché zásuvky, ale minimálně dvojzásuvky. Do každé obývací místnosti minimálně dvě dvojzásuvky.
Při plánování tras přes husí krky nezapomeň, že tahat kabely přes dva ohyby je už na hraně a přes tři ohyby se to povede pouze výjimečně - a to bez ohledu na to, jestli máš předem připraven zavlékací drát, nebo ne. Po těch dvou ohybech je potřeba krabice, která umožní vytáhnout kabely.
Zásuvek plánuj raději víc (a stejně časem zjistíš, že ti někde schází). To víš, propojení kabelem je propojení kabelem a bezdrát na něj nemá. Spolehlivost, bezpečnost - všechno je na straně kabelu.
A jak píše kolega nade mnou: kabely pouze takové, které mají výslovně uvedeno, že jsou celoměděné.

Dnes sa už prakticky všetko rieši bezdrôtovo

to je pravda, ale najpv tam to wifi musíš nejako dostať. Ak nemáš perníkovú chalúpku, jeden vysielač ti stačiť nebude. A nerátaj s tým, že bude stačiť preposielať signál z jedného do druhého. Jo a v lete zistíš, že na záhrade je slabý signál :-D