Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Základní deska Z790 Asus nebo Gigabyte?

Zdarec,
nemohu se rozhodnout mezi základní deskou ASUS PRIME Z790-P WIFI a GIGABYTE Z790 GAMING X AX - papírově vypadá Gigabyte lépe, ale nemám vůbec žádné zkušenosti s novými deskami této značky, jejich spolehlivostí atd.

Zbytek sestavy:
i5-13600K
ARCTIC Liquid Freezer II 280
Kingston 32GB KIT DDR5 5600MHz CL36
Kingston KC3000 NVMe 1TB
Seasonic FOCUS GX-650
Asus DUAL-RTX3060TI-O8G-V2

Neplánuji přetaktovávat ani nějaký budoucí upgrade na vyšší CPU 13.gen, takže i ta základní řada od Asus s horším napájením (14+1) by měla stačit, co myslíte?
Na druhou stranu Gigabyte deska má za stejné peníze víc konektorů, lepší kaskády atd.., čím si nejsem jistý, tak je BIOS a hlavně spolehlivost - nemám s touhle značkou žádné zkušenosti.
Co myslíte vy?

Děkuji za odpovědi!

Ahoj, těžko říct. Mám zkušenosti s oběma deskama. Už roky mám Gigabyte a nemám žádný problém. Obě dvě jsou kvalitní a obě mají i WiFi a Bluetooth, což se někdy může hodit.
Gigabyte má dual Bios, u Asusu nevím, tam jsem to nezkoumal. Osobně bych bral zase Gigabyte, ale najde se i hodně lidí, co by zase brali Asus. To je tak na hod mincí.
Nebo to dej jako anketu a uvidíš, která značka vyhraje.

To je těžko porovnávat. Někdo je spokojený s Asusem, někdo zase se značkou Gigabyte nebo MSI. Pokud koupíš Asus a po záruce odejde, tak ji doporučovat nebudeš. To samé platí i v opačném případě. Co se týká kvality, tak je to dneska vážně srovnatelné. Odejít může jakýkoliv kus. Základem celé sestavy je ale vždy kvalitní napájacecí zdroj.

Grafiku už mám ze starého pc, takže bych nechtěl kupovat jinou - nový PC je primárně na práci s videem a grafickými programy. Přemýšlel jsem i o 13700K, ale ten finanční skok u desky a procesoru je už docela velký + taky jsem měl obavu z teplot, přestože ten Arctic II 280 je skvělý.

Moje pořadí preferencí je Asus nebo MSI ...pak dlouho nic a gigabyte.

Řada Asus Prime se mi zdá naleštěný prd. Já radši TUF nebo ROG Strig.

Gigabyte tají zvukový čip a mám silný dojem je to osekaný na alc 897, už jsem to u podobné desky hledal.

Já bych šel do msi https://www.alza.cz/msi-pro-z790-a-wifi-d7487436.htm

Pokud nechceš taktovat procesor (což je rozumné) jde vybrat i B760. To by byla nejspíš moje volba.
https://www.alza.cz/gaming/asus-rog-strix-b760-f-gaming-wifi-d7594855.htm
máš tam i tu gigabyte o 2litry levnější https://www.alza.cz/gaming/gigabyte-b760-gaming-x-ax-ddr4-d7600134.htm

Případně starší Z690, B660 pokud bude něco v akci/doprodeji, tam bych se díval po modelech s flash bios a lepších
např https://www.alza.cz/msi-pro-z690-a-wifi-d6883871.htm.

https://www.cnews.cz/intel-b760-h770-a-z790-co-prinasi-nove-cipsety-v-deskach-pro-procesory-raptor-lake/

A co tahle ASUS ROG STRIX B760-A GAMING WIFI D4? Má to tedy DDR4 RAM, ale to nemá na výkon skoro vliv - ještě bych za paměti ušetřil. Spíš si říkám, jestli to bude vhodné pro K řadu toho CPU? Napájení je 12+1, 50A - to by podle téhle recenze mělo v pohodě stačit.
Deska se mi dost líbí, je to řada Strix (s těmi sem byl vždy spokojený), má 2 Usb-c konektory, BT a wifi - ale nechám si poradit, jestli je vhodná.

Možná ideální se na ddr5 v tomto kole ještě vykašlat. Pokud je máš navíc Ddr4 doma...
Nemyslím si, že nejlepší deska od Asus v B760 kategorii nezvládne v pohodě 13600.

Četl bych testy desek a hledal teploty napájecí kaskády až kdybych chtěl 13900k.

Rozhodně bude lepší ušetřené peníze dát do lepší grafiky.
3060 ti jsem měl už u radeonu 3600x (a pořád mám).

Tak já ty DDR4 paměti taky budu muset kupovat, doma je nemám :-)

Tak tahle B760-A deska není to nejvíc od Asus - to je ta B760-F, ale tak co jsem tak různě pročítal ty testy, měla by to i ta verze A zvládnout, docela jí chválili, sice furt že je drahá, ale mě teda 5800 kč za strix desku nepřijde tak moc.

Naopak grafiku doma mám a měnit teď asi nechci, v kompu je stejně jen kvůli "nakrmení" CPU při renderování v DaVinci a to stačí. Není to herní PC.

Za mě ani jednu, další komentář bych opsal od MM_Tank, takže to dělat nebudu.

Asus - dobré desky, ale řada PRIME je lowcost, se vším co k tomu patří.

Gigabyte - různá šidítka typu nenapíšeme zvukový kodek, protože jsme tam narvali nějakej nepoužitelnej a hlavně mají ty desky dost často nestabilní BIOS, takže za mě, pokud je k dispozici něco solidního od Asusu nebo MSI, tak není co řešit.

Z týchto dvoch určite Gigabyte, lepšia výbava. Čítam tu kritiku na tajný kodek na doske. Teraz nedávno pár týždňov späť som to riešil a nakoniec som si to sám aj vypočul a porovnal. Mám aj poriadny setup HD600+Fiio K5 PRO čiže poriadny zvuk poznám. V jednoduchosti povedané z mojej skúsenosti takmer vôbec nezáleží na tom aký kodek tam je. Kto to vidí inak nech spraví slepý test či rozozná rozdiel. Všetko sú to elementárne integrované zvukovky ponúkajúce úplný základ. Netvrdím že tam nie je rozdiel absolútne žiadny. Len je to tak zanedbateľné až to stráca význam riešiť. Nepoznám absolútne nikoho kto chce poriadny zvuk a rieši integrovanú zvukovku na doske a všetci ostatný čo majú beats by dred slúchadla a JBLy reproduktory si vystačia aj s týmto nech je to ALC s ľubovoľnou cifrou.

Ja tam veľký rozdiel nevidím. Všetko podstatné majú v BIOSe všetky dosky. Bežnému smrteľníkovi je totálne u zadnice 99% nastavení ktoré tam sú, zároveň platí že takmer vždy je základné nastavenie to najlepšie. S tou rýchlosťou aktualizácii nechápem. Ak príde na trh nový HW tak chceš povedať že s Gigabyte doskou budem čakať na pridanie podpory ak to v aktuálnej verzii BIOS nepodporuje? Neviem či to máš založene na nejakej skúsenosti. Ja som to nikdy neriešil, neberiem to ako problém. Teraz som len na vzorke jednej ROG MB a AORUS MB porovnal "Update AMD AGESA V2 1.2.0.6B". Asus to pridal 2022/02/25 a Gigabyte 2022/02/16. Proste rozmedzie pár dní a podpora sa postará aby to daný HW podporovalo.