Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Základní deska Z790 Asus nebo Gigabyte?

Zdarec,
nemohu se rozhodnout mezi základní deskou ASUS PRIME Z790-P WIFI a GIGABYTE Z790 GAMING X AX - papírově vypadá Gigabyte lépe, ale nemám vůbec žádné zkušenosti s novými deskami této značky, jejich spolehlivostí atd.

Zbytek sestavy:
i5-13600K
ARCTIC Liquid Freezer II 280
Kingston 32GB KIT DDR5 5600MHz CL36
Kingston KC3000 NVMe 1TB
Seasonic FOCUS GX-650
Asus DUAL-RTX3060TI-O8G-V2

Neplánuji přetaktovávat ani nějaký budoucí upgrade na vyšší CPU 13.gen, takže i ta základní řada od Asus s horším napájením (14+1) by měla stačit, co myslíte?
Na druhou stranu Gigabyte deska má za stejné peníze víc konektorů, lepší kaskády atd.., čím si nejsem jistý, tak je BIOS a hlavně spolehlivost - nemám s touhle značkou žádné zkušenosti.
Co myslíte vy?

Děkuji za odpovědi!

Moje pořadí preferencí je Asus nebo MSI ...pak dlouho nic a gigabyte.

Řada Asus Prime se mi zdá naleštěný prd. Já radši TUF nebo ROG Strig.

Gigabyte tají zvukový čip a mám silný dojem je to osekaný na alc 897, už jsem to u podobné desky hledal.

Já bych šel do msi https://www.alza.cz/msi-pro-z790-a-wifi-d7487436.htm

Pokud nechceš taktovat procesor (což je rozumné) jde vybrat i B760. To by byla nejspíš moje volba.
https://www.alza.cz/gaming/asus-rog-strix-b760-f-gaming-wifi-d7594855.htm
máš tam i tu gigabyte o 2litry levnější https://www.alza.cz/gaming/gigabyte-b760-gaming-x-ax-ddr4-d7600134.htm

Případně starší Z690, B660 pokud bude něco v akci/doprodeji, tam bych se díval po modelech s flash bios a lepších
např https://www.alza.cz/msi-pro-z690-a-wifi-d6883871.htm.

https://www.cnews.cz/intel-b760-h770-a-z790-co-prinasi-nove-cipsety-v-deskach-pro-procesory-raptor-lake/

A co tahle ASUS ROG STRIX B760-A GAMING WIFI D4? Má to tedy DDR4 RAM, ale to nemá na výkon skoro vliv - ještě bych za paměti ušetřil. Spíš si říkám, jestli to bude vhodné pro K řadu toho CPU? Napájení je 12+1, 50A - to by podle téhle recenze mělo v pohodě stačit.
Deska se mi dost líbí, je to řada Strix (s těmi sem byl vždy spokojený), má 2 Usb-c konektory, BT a wifi - ale nechám si poradit, jestli je vhodná.

Možná ideální se na ddr5 v tomto kole ještě vykašlat. Pokud je máš navíc Ddr4 doma...
Nemyslím si, že nejlepší deska od Asus v B760 kategorii nezvládne v pohodě 13600.

Četl bych testy desek a hledal teploty napájecí kaskády až kdybych chtěl 13900k.

Rozhodně bude lepší ušetřené peníze dát do lepší grafiky.
3060 ti jsem měl už u radeonu 3600x (a pořád mám).

Tak já ty DDR4 paměti taky budu muset kupovat, doma je nemám :-)

Tak tahle B760-A deska není to nejvíc od Asus - to je ta B760-F, ale tak co jsem tak různě pročítal ty testy, měla by to i ta verze A zvládnout, docela jí chválili, sice furt že je drahá, ale mě teda 5800 kč za strix desku nepřijde tak moc.

Naopak grafiku doma mám a měnit teď asi nechci, v kompu je stejně jen kvůli "nakrmení" CPU při renderování v DaVinci a to stačí. Není to herní PC.