Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výběr síťového uložiště (NASky)

Zdravím.
Vybírám nějakou NASku s těmito parametry:
- Pro dva 3,5" disky.
- Uživatelské prostředí v češtině.
- Možnost nastavit, aby se disky ani NASka neuspávaly.
- Výhodou by bylo, kdybych se k NASce připojil přes Android i Apple zařízení.

Ve výběru mám Synology DS220+ nebo QNAP TS-233. Jaký byste doporučili? Nevím tedy, zda lze u obou nastavit, aby se disky neuspávali.

A ještě bych měl jeden dotaz (abych nemusel zakládat nové téma), jaký je rozdíl mezi záložními zdroji značky APC Back-UPS a Easy-UPS?

Díky.

A proc potrebujes aby se tocili porad ?
Prostup k tem diskam mas stale, zkrátka se spusti dle potreby, samotny NAS ti pojede porad, vse potrebne si doladis v nastaveni power managment menu.
(Ja jsem zase naopak kdysi resil jak HDD uspavat (hibernovat), protoze byli stale v aktivite kvuli sluzbe DLNA a PLEX v pozadi).

Me se uspavaji (hibernuji) HDD po ~ 1 hodine inactivity a zadny problem nemam po nekolika letech.
Jestli se neuspavaji co 5 minut tak bych to tak nehrotil. (mensi hluk, nizsi teploty)

.. ale pak podle nekterych prispevku co jsem videl, jsou i uzivatele co nechavaji PC spustene 24/24 protoze opakovane zapinani zdroje muze ponicit elektroniku nebo samotny zdroj. Tak at si to kazdy dela podle toho cemu veri.

PS: Jestli budes kupovat i HDD podivej se i na WD RED (NAS) - IronWolf CB

Hlasoval bych pro Synology; kromě jiného mají dokonale zpracovanou podporu (navíc i v češtině).
Před nákupem bych se ale zaměřil na parametry požadovaného typu. Některé NASové aplikace běží jen na vybraných zařízeních, některé vyžadují vyšší třídu procesoru, souborový systém btfrs, atp.
Já jsem takhle blbě šetřil na špatném místě (levný NAS Synology DS216j), který mne dneska dost omezuje.

Ono silne zalezi co od NASu pozadujes.

Tak tak.

Jinak jenom "mezi nama" co se tyce tech OS a HOME NAS, bych radeji uprednostnil MB s integrovanym SoC (System on Chip) typu J5005-ITX.
Je to o 5 000Kc levnejsi a podstatne vykonejsi jak DS220+, jde pouzit i jako multimedialni centrum s podporou 4K@2160p (HVEC 10bit HDR10, HW podpora Transcoding pro PLEX) takze "zalezi co od NASu pozadujes" je opravdu na miste.

OS na NAS jde stahnout zdarma, z tech znamejsich OpenMediaVault nebo FreeNas | TrueNAS. Neni problem sehnat SoC uz s osazenym Realtek 2.5Gb
* Tak si clovek nastavi vse jak potrebuje bez nejakych omezeni ze strany vyrobce. V aplikacich FreeNAS take nezaostava :

[pluginspage_tc_1000-1.png]

Jako bokovku 2x SATA mam BPI-W2 se SoC na CPU ARM od Realtek, taky za par korun a uz funguje ani nevim kolik let :
* Nektere NAS jsou IMHO zbytecne predrazene a uzivatel plati mimo HW i licenci.
[96568-poradna-nas-arm-png]

[96570-poradna-nas-arm-png]