Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zhodnocení 6.leté sestavy na upgrade

Zdravím profíky :beer: Cejtím, že přišel čas na trochu přiložení pod kotel. Ač je sestava ze začátku roku 2017, až donedávna jsem nevyhnutelně necítil potřebu upgradovat. Relativně všechny hry co jsem hrál, mi běžely přijatelně - AC Origins, The Witcher 3, GTA V, PUBG, WoT, Far Cry 5, Mafia DE, A Plague Tale: Innocence, Mortal Shell, Star Wars Jedi: Fallen Order atp.. vím nejsou zrovna nejnovější.. (mám ale velké resty př. Cyberpunk, RDR2, Death Stranding, novější AC, PS hry co začli tlačit na pc, ..) Co ale sahám po novějších a novějších titulech musím se už dost omezovat v nastavení a dlouho štelovat, abych nalezl kompromis mezi fps a vzhledem např. v Resident Evil 2, Avengers, nebo i starší SW Battlefront II tam už to skřípe. Co jsem tak projel na Can you run It ty novější gamesy, v naprosté většině mi ukazuje, že nesplňuji jen v kolonce CPU, GPU mám zelené i v recommended. Je to tedy nejslabší článek sestavy(?) a upgrade třeba na i7/AMD Ryzen 5 zase na chvíli vše pořeší, nebo budu muset sáhnout i po grafice a jen CPU nemá smysl?

Disponuji:
CPU: Intel(R) Core(TM) i5-7500 CPU @ 3.40GHz 4x core
GPU: MSI GeForce GTX 1060 ARMOR 6G OCV1, 6GB GDDR5
RAM: Kingston HyperX Fury Black 16GB DDR4 2133Mhz
MB: MSI B250 PC MATE - Intel B250
zdroj: Corsair RMx Series RM550x 550W
res: QHD 2560x1440
OS: Windows 10

Ideálně bych chtěl hrát vše výše zmíněné plus i novější tituly na vyšší detaily a stabilní rozumné hodnoty fps (včetně Elden Ring, God of War, Hogwarts Legacy, Marvel’s Spider-Man, atp..) a dát za to co nejméně peněz :D. Tak co myslíte udělá ta změna CPU nějaký velice znatelný zázrak? Případně jaká co nejlevnější GPU bude k tomu též potřeba.
Děkuji za postřehy a rady

Děkuji. Tak radši půjdu i do té grafiky, musím se podívat zda nové železo bude vůbec kompatibilní s mou základovkou.
Pokud tedy musím sáhnout po nové grafice, s těma doporučenýma vypadá, že bych se vlezl do 10k.. U nich píšou "Doporučený výkon zdroje 550 W" což bych splňoval, ale hloupě se zeptám počítá to s ostatním hw, nebo musím mít tedy silnější a 550 stačí jen na grafiku samotnou? A kdyby mi zdroj nestačil, tak to vybuchne nebo jen nepojede?
A nový CPU by stačil nějaký i7/Ryzen 7 do třeba 5k? Děkuji
// tu svou grafiku bych asi mohl střelit pak alespoň za 3k? A procák za 2?

Kompatibilné ale nech si ešte overí či mu to nebude brzdiť pcie3 na doske. V rýchlosti som na to pozrel a vyzerá že to bude zanedbateľné. 550W zdroj zvládne aj novšie grafiky spomedzi tých nižších. Ten PC bude dosť nevyvážený. Zváž možnosť odložiť tento upgrade, zatiaľ si nájdi niekoho kto kúpi tento PC. Ceny by mohli teoreticky v 2-3 kvartáli tohto roka klesnúť za DDR5. Je to novinka tak chce to čas nech sa to schladí.

Nevím, jestli když jsi se koukal, které komponenty bude urgentně třeba vyměnit, zadával jsi tam někam i rozlišení monitoru?

Ona totiž ta tvá sestava je poměrně vyvážená a myslím, že se na ní i dnes dá zahrát, maximálně některé hry trochu omezí procesor. Jenže zmíněné platí pro fullHD, teda 1920x1080. Ty ale chceš hrát na svém jistě kvalitním monitoru na 2560x1440. A protože to sám mám na o něco výkonější sestavě ozkoušeno, rovnou ti řeknu, že je to zralé na celkový upgrade PC. Ponechat můžeš maximálně skříň a zdroj. Disky nepíšeš, snad máš SSD, v tom případě i disk můžeš nechat.

Zbytek je zralý na výměnu.

Rozhodovat se můžeš mezi dnes již zastaralou platformou s DDR4 (i ty je ale třeba vyměnit, protože předpokládané 3600MHz jsou velký výkonový skok oproti tvým 2133MHz) za výprodejové ceny nebo jít do nové a drahé DDR5.

Každopádně ale tvrdím, že samotná výměna grafiky nebo procesoru ti ani jedno příliš nepomůže.

Monitory mám dva, na 32" hraju asi rok vše zmíněné, takže ano sestava se pořád drží i na tomto rozlišení v rámci možností. O ošizení se na výkonu s tím jsem samozřejmě počítal.
"na svém jistě kvalitním monitoru" to má být co?
Disky neuvádím, protože mají zanedbatelný vliv u her.

A o jaký zásadní vliv se má jednat?
Četl jsem rozsáhlou studii s analýzou, ze které jasně vyplynulo že SSD urychluje ve hrách "jen" zapnutí / loading save o pár sekund a na výkon - fps má téměř nulový vliv.
SSD mám zatím hlavně na os, ale do budoucna plánuji navýšit přes M.2 slot..
Pokud by měl vliv i na výkon her, tím lépe samozřejmě

Dobrý večer, ještě študuju co tedy pořídím.. Celý pc zatím měnit nebudu.
Grafika je tedy jasná - RTX 3060, 3060ti nebo 3070
CPU co mi deska dovolí to vypadá, že musím vzít Intel Core i7-7700 nebo 6700 (Supports 6th/7th Gen Intel® Core™ i3/i5/i7 processors for Socket LGA1151)
RAM bych zatím ponechal 16GB DDR4 2133Mhz (deska dovoluje 4 x DDR4 memory slots, support up to 64GB - 7th Gen processors support DDR4 2400/ 2133 MHz*)
a dokoupil ještě další SSD na hry..
Bude pořád tato sestava nějak výrazně nevyrovnaná? Bude takový CPU dostačující na nejnovější hry?
Někdy ve vzdálené budoucnosti bych nahradil MB a novější RAM.. takhle si to maluju, je to úplná kravina, nebo se s tím dá pracovat? Děkuji za postřehy

Na 2560x1440 potřebuješ RTX 3070, ale ikdyž tam budeš mít i7-7700, budeš mít stále bottleneck na procesoru, takže RTX 3070 nedává smysl. Takže je to o tom, kdy chceš udělat komplet upgrade? Jestli za půl roku, tak rovnou vezmi RTX 3070, ať máš i za půl roku pořád slušnou grafiku a nemusíš ji znova měnit. Jestli ale plánuješ s i7-7700 žít dalších několik let, potom nemá smysl tak namakaná grafika a řekl bych, že bude stačit RTX 3060. (Nekoukám teď aktuálně na ceny, ale jestli je mezi RTX 3060 a RTX 3060Ti stále malý cenový rozdíl, vezmi klidně i tu "Ti".)

SSD na hry určitě vem.

Kupovat i7 7700 nema cenu, jestli je o par % vykonejsi jak tvuj dosavadni je jen kvuli vysi frekvenci a v MT o 4Th navic jinak ve hrach bude rozdil minimalni.
(Na novejsi hry to chce minimalne 6 Core/12Th ne Quad-Core).

Dokup spis jen GPU typu 3060TI nebo rovnou RTX 3070 (s adekvatnim zdrojem) kterou pak vyuzijes v nove sestave, krome toho jestli budes pokracovat hrat na QHD

3060 ti nebo 3070.

Na cokoliv co bys dal do tvé desky a tím ji zachránil a ona efektivně fungovala a zapomeň. Budeš muset vyměnit desku i CPU. Ale není to zas takový rozdíl.
Minimum je dnes zkrátka sestijadro. Hry už se vícejádrové CPU naučili používat.

Takže se bavíme o výměně tak kolem 30k peněz? Chápu, že výkon bude omezen skrz ostatní komponenty a nebude efektivně fungovat, ale komplet obměnu si teď zkratka dovolit nemohu/nechci, i když s ní počítám a postupně vše nahradím. Teď mi jde o to, zda tou "nevyvážeností" bottleneck... mohu ohrozit/poškodit komponenty, nebo se stroj přizpůsobí prostě na to nejlépe co zmůže? a jediný negativní vliv bude neefektivní využití výkonu nových komponent.

Jde o to co už psal Redmax. Na QHD nejlépe tu RTX 3070, ale nemá cenu jí kupovat, pokud budeš dělat upgrade CPU za rok nebo dva, to už bude ta grafika taky za zenitem. A sám víš, že momentálně by takovou grafiku tvůj CPU nenakrmil.

Kombo CPU+MB+RAM tě bude stát 8k, na starší AM4 třeba klasika: https://www.czc.cz/341758,289971,329941/kody

Sám takovou sestavu teď mám Ryzen 5 5600X + RTX 3070Ti.