Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno "Novy" notebook

Zdravim ve spolek - resim nasledujici otazku, a nemuzu se vubec rozhodnout..:

1) vlastnim PC Dell Optiplex 380 - Dual Core E5700, 4 GB RAM,
256 GB SSD + 1 TB HDD, integrovana GPU

ted se ke me zadarmo dostal notebook

2)ASUS X555DL - i3 4030U, 4 GB RAM, HDD, dedikovana GPU (presne nevim jaka)

Soucasny pocitac mi, nerikam ze s prehledem, staci, (Windows 10 Home, Internet, Office 2007, Zoner Photo Studio 14, Corel Draw, obcas zapnu Worms World Party, podivam se na TV stream, pustim MP3) ale i taknjsem uvazoval o notebooku - vetsinu casu pripojenem na miste s tim, ze v pripade potreby se da pohodlne prenest a hned pouzivat.

Otazka tedy zni: pomuzu si, resp. ma smysl do toho ASUSu investovat (baterka, SSD) s tim, ze to pak bude nejakou dobu fungovat, nebo koupit radeji jiny NTB?

Dival jsem se, a do takovych 8-10k neni zadny vyber (pozadavek min 8 GB RAM, 256 GB + 1 TB SSD, nebo jeden velky 1 TB+, v soucasnych CPU se moc nevyznam) novych neni.
Bazarovych se da sehnat spousta, i pekne business Think Pady, ale.. to je neznamy stav, take nova baterie, velke SSD,.. a navic cena kolem 5-6k jen za samotny notebook..

Kdyby mel nekdo primo tip na nejaky konkretni stroj, rad si necham poradit. DIKY!

Řešení:

Tak jestli do toho půjdeš tak to první vyfoukej vevnitř od prachu a "přepastuj" pokud cítíš tu potřebu - pokud to nepřežije ať nemáš výdaje.

podiv se přes konfigurátor ramek, najdi vhodný model https://www.alza.cz/gaming/kingston-so-dimm-8gb-ddr3-1600mhz-cl11-dual-voltage-kcp3l16sd8-8-d4155063.htm
zkus to najít na bazosi https://www.bazos.cz/search.php?hledat=SO-DIMM+8GB+DDR3+1600MHz+CL11&rubriky=www&hlokalita=&humkreis=25&cenaod=&cenado=&Submit=Hledat&kitx=ano
a nech se rozmlsat mironetem
https://www.mironet.cz/innovation-it-8gb-1600-mhz-sodimm-ddr3-cl11-135v-nonecc+dp508779/

baterku bych zvažoval https://www.rgshop.cz/Asus-F555LA-F555LP-F555UB-K555LA-X555LD-Baterie-d167160.htm?gclid=EAIaIQobChMIl8XVgbic_QIVASgYCh24tAJwEAQYASABEgI84vD_BwE#detail-anchor-description nebo tady
https://www.energyking.cz/asus-x555ld-baterie-5000-mah-38-wh-4-clanky-li-polymer-76v-74v?gclid=EAIaIQobChMIl8XVgbic_QIVASgYCh24tAJwEAQYAiABEgKEc_D_BwE

jestli máš rád adrenalin tak https://pc.bazos.cz/inzerat/162370822/baterie-c21n1347-pro-notebooky-asus-x555f555-3hod.php ale myslím že od něj sem před rokem akumulátor bral a OK.

dohromady to zas taková suma není asi jako výlet na hrad/zámek s obědem :-)

A SSD pokud ten ntb zdechne nebo nebude k ničemu můžeš používat, klidně i externě v https://www.alza.cz/axagon-ee25-xa6-aline-d5293191.htm

To SSD vem to doporučené žádný šetření a hlavně ne A400!

To jsem take koukal, posledni dny ve volnych chvilich to hodne zvazuju, ale jeste tak ta data spravne interpretovat, porozumet tomu.. :/

Proto, pardon, je pro me, jako nenarocneho uzivatele, lepsi se zeptat takto.

Stejny-lepsi-horsi? Ma-nema smysl?

Hotovo 20, vyreseno. A ne, neni to lenost, neochota nebo tak. Jen se v tech cislech, grafech a hodnotach uplne tak nevyznam a tedy bych to s nejvetsi pravdepodobnosti neiterpretoval spravne.

Edit:
Co jsem z tech vsech porovnani pochopil, me by byt (ciste teoreticky) i pres nizsi frekvenci lepsi, ale "papir snese vsechno", ze?

Tak jestli do toho půjdeš tak to první vyfoukej vevnitř od prachu a "přepastuj" pokud cítíš tu potřebu - pokud to nepřežije ať nemáš výdaje.

podiv se přes konfigurátor ramek, najdi vhodný model https://www.alza.cz/gaming/kingston-so-dimm-8gb-ddr3-1600mhz-cl11-dual-voltage-kcp3l16sd8-8-d4155063.htm
zkus to najít na bazosi https://www.bazos.cz/search.php?hledat=SO-DIMM+8GB+DDR3+1600MHz+CL11&rubriky=www&hlokalita=&humkreis=25&cenaod=&cenado=&Submit=Hledat&kitx=ano
a nech se rozmlsat mironetem
https://www.mironet.cz/innovation-it-8gb-1600-mhz-sodimm-ddr3-cl11-135v-nonecc+dp508779/

baterku bych zvažoval https://www.rgshop.cz/Asus-F555LA-F555LP-F555UB-K555LA-X555LD-Baterie-d167160.htm?gclid=EAIaIQobChMIl8XVgbic_QIVASgYCh24tAJwEAQYASABEgI84vD_BwE#detail-anchor-description nebo tady
https://www.energyking.cz/asus-x555ld-baterie-5000-mah-38-wh-4-clanky-li-polymer-76v-74v?gclid=EAIaIQobChMIl8XVgbic_QIVASgYCh24tAJwEAQYAiABEgKEc_D_BwE

jestli máš rád adrenalin tak https://pc.bazos.cz/inzerat/162370822/baterie-c21n1347-pro-notebooky-asus-x555f555-3hod.php ale myslím že od něj sem před rokem akumulátor bral a OK.

dohromady to zas taková suma není asi jako výlet na hrad/zámek s obědem :-)

A SSD pokud ten ntb zdechne nebo nebude k ničemu můžeš používat, klidně i externě v https://www.alza.cz/axagon-ee25-xa6-aline-d5293191.htm

To SSD vem to doporučené žádný šetření a hlavně ne A400!

Tak dik vsem, asi rozhodnuto - bude upgrade toho notebooku.
Jak tu nekdo psal, za (v dnesni dobe) ne tak velke penize bude "novy" pocitac, ktery by mohl poslouzit (k zamyslenemu ucelu), mobilni a jeste navic ten pocit, ze "si to udelam sam" :-)

Vicemene zustane jen sasi, display a deska.

Pridam tedy RAM, vymenim disk za SSD (+mam v planu pridat druhy misto CD-R), dam novou baterku, vymenim vetracek + radny uklid ze vnitr a v ramci toho to prepastovani.

Protoze chci 256 GB na system a 1T na data.
Rozdelit disk samozrejme umim, ale historicky jsem zvykly mit C a D (tedy system a data) kazdy na jinem fyzickem disku.

Uz jen proto, ze pri zmene PC staci datovy disk presunout tak, jak je, do druheho PC (nebo boxu) a vsechna data, dokumenty apod. jsou tam i bez klonovani.

Samozrejme pak v novych windows je potreba nastavit slozky jako Plocha, Dokumenty, Downloads, Obrazky, Video na ten puvodni disk D.

PS: Tu redukci shanet nemusim, jednoduse ji za 3 stovky koupim.

Aha. Tak to je starý přístup ale máš na něj plné právo. Taky jsem to používal:-).

Dnešní modernější přístup je ten že nabootuješ z USB flesky nebo ten hdd prostě vyjmeš a dáš do té usb krabičky (nebo přímo do jiného pc) a nakopíruješ vše do nového zařízení.
Vyzobat "Plocha, Dokumenty, Downloads, Obrazky, Video" z C:\Users\ zabere taky chvilku.

Datově náročnější věci stále dávám na Déčko - typicky hry a filmy. Ale jedno fyzické zařízení.

"Plocha, Dokumenty, Downloads, Obrazky, Video.." mam prave take na (datovem) D:, tedy na jinem fyzickem disku, ale to uz je jiny pribeh :) a trochu offopic.

Treba jednou, az budu mit notebook, ve kterem nebude moznost dvou fyzickych disku, pak na tento system (vse na jednom, rozdelenem disku) take prejdu..

Tak nakonec probehl avizovany upgrade (pasta, ventilator, 2x SSD, RAM) a notebook je tak rychly, ze obcas nestiha CPU :-D

Co jse ale zjistil a rad bych vyresil je, ze po vypnuti (a je jedno jestli je to vypniti uplne, nebo hibernace) jsou stale napajena USBcka, tudiz notebook neni mozne pouzivat tak, jak bylo zamysleno - jako nahrada za PC (bez rizika zniceni baterie, nebo neustaleho odpojovani vseho).

Zjistil jsem to tak, ze po vypnuti zustala aktivni "chladici" podlozka.

Je to otazka nastaveni (nekde v BIOSu), nebo zavada?
Kde hledat problem?

Diky moc

zkus bios, neco s power managementem.

jestli nemas v planu prenaset notebuk zapnuty/uspany, muzes vypnout hibernaci:
powercfg -h off
ve vlastnostech usb ve spravci zarizeni jde nastavit chovani pri uspani. taky zohlednit, ze w10 ve skutecnosti nevypina ale uspava.

Uspavani (rychle zapnuti nebo jak se to jmenuje) mam vypnute. Notebookse vypina uplne, tedy jako v XP treba.

Hibernaci pouzivam, ale pokud by to bylo reseni (fakt to pomuze, kdyz USBcka zustavaji zapnuta i pri uplnem vynuti?), tak ho proste budu jen vypinat.