Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Z Win10 zmizeli určité funkce/programy

Dobrý den. Pár dní zpět jsem přeinstaloval jsem win10, nainstaloval drivery desky atd. vše fungovalo v pořádku ale dnes na mě vyskočilo že "Systém Windows nemůže získat přístup k zadanému zařízení, cestě nebo souboru" cesta vedla k MS Edge, ten jsem dal ve správci aplikací opravit, stáhl se a nainstaloval v pořádku. Ale přes start jsem si všiml že chybí další ikony u aplikací a též nejdou spustit. Jsou to:

Cortana, Kalendář, Hudba Groove, Kamera, Malování 3D, Mapy, Ms Office (365), Microsoft Store, Mixed reality portal, One note for Windows 10, Pošta, Propojení s telefonem, rychlé poznámky, skype, solitaire & casual games, tipy, výstřižek a skica, xbox console companion, získat pomoc.

Vůbec nechápu jak mohlo z ničeho ni přestat fungovat tolik aplikací windows, nevíte prosím jak tento problém vyřešit kromě další čisté instalace? Děkuji

To jsem myslel jako radu pro příště. Pokud už jsi to udělal, tak je to už jedno.
Ale ani jsem tím nemyslel, že by to byla chyba. Je to jedna z možností, ale nikoliv nutnost.

V tuhle chvíli bude asi rychlejší nová instalace než laborovat s řešením. Pokud by se to ale opakovalo, viděl bych to na nějaký HW problém. Třeba je to nové SSD vadné.

To je teda skvělý nový SSD a hned je vadný, za 15 let jsem neměl jediný vadný HDD a hned první SSD je shit. Oddíly smazané, disk prázdný, zatím to tu nechám otevřené uvidím co bude po instalaci.
Je nějaký způsob jak ověřit zdraví disku? utilita od WD ukazovala vše ok, smart v pořádku. CHKDSK rovněž vše v pořádku.

1) neznámý ssd, neznámé smart hodnoty nebo screen z nějakého sw.

Oddíly smazané, disk prázdný

2) to je sice vážné, ale zároveň je něco naprosto tupě špatně.
za těch pár desítek let už jsem viděl stovky pc, možná 1.000 a přesto tvou instalaci nechápu: vysvětli, jak je vůbec možné, že instalace win na nějakém disku (když už naběhne a je tedy nějak funkční), závisí na stavu/obsahu libovolného jiného disku.

to že odpojení starého disku úplně znefunkční nové windows, není u domácích instalatérů tak vyjímečné: špatné pořadí disků v biosu při instalaci, neoznačený aktivní oddíl. pak se bootloader ocitne na starém disku místo na novém. jen u jediného disku to není třeba.
u tebe je to podivný mix chování, chybí screen ze správy disků (diskmgmt.msc nebo alternativní lepší partition manager)
že jsi přišel o podřadné potratové integrované aplikace, to tě nemusí trápit, ale samozřejmě prázdné ikony navědčují tvoji vadnou instalaci.
odpoj starý disk, novější si raději zapoj do nejnižšího sata portu, nový disk zbav všech starých oddílů a znovu instaluj.

pokud nevíš o čem píšu, někomu to předej.

1) SSD jsem neuvedl pravda, je to WD RED 500GB.
2) "tím oddíly smazané, disk prázdný" jsem myslel, že disk jsem smazal - připravil na novou instalaci (ano smazal by si ho Win před instací sám, vím)

Asi jsme se nepochopili, nebo já to nenapsal spíš. V PC jsou 3 disky. Původní HDD (SATA 4), SSD 500GB (SATA 2) a SSD 1TB (SATA 1). Chtěl jsem ten 500GB kde byl systém dát na sata1, ale spletl jsem si port a už to nechal. Pořadí boot jsem měl nastavené DVD, USB, SSD 500GB, HDD 1TB. Takže jsem při tomto boot pořadí nepředpokládal žádný problém. Doteď jsem žádný disk fyzicky neodpojil, jen v boot menu při startu biosu (F11) vybral z jakého disku nabootovat, zda HDD nebo SSD. Důvod je jednoduchý na SSD ještě nebylo nainstalované vše co jsem potřeboval. Takže jsem ty disky střídal. Že ty aplikace nešly by mi bylo jedno, kdyby po startu win nevyskakovaly chybové hlášky že "Systém Windows nemůže získat přístup k zadanému zařízení, cestě nebo souboru". S tou instalací nebylo nic špatně, vše fungovalo až na to že z mně nepochopitelných důvodů zmizel Windows Store a vzal s sebou na něj vázané aplikace (asi?) podle toho co jste tu psali. Ty ikony tam po instalaci byly a ty aplikace fungovaly, pak si už win sám instaloval nějaké aktualizace. (nechápu proč ten creatiion tool neudělá boot flash poslední aktuální verze).

Instalace Win snad není žádná věda. Třikrát jsem instaloval win7 bez problémů, dvakrát 10 zrovna tak. Jediný rozdíl byl tam jeden disk já mám 3 no.

snahou bylo nespolehat jen na poradi disku, kdyz zaroven ignoruju oznaceni, ktery disk je bootovatelny = active.

to znamena instalovat system vyhradne s pripojenym novym ssd, ktery je zcela prazdny bez starych oddilu. jine disky budou odpojene. co se naistaluje na novy disk, to tam bude. ne ze se nechaji pripojene parazitni disky nebo se zapoji do instalacnich cest hned po prvnim restartu.
pak se mi nemuze stat, ze aktivni je pouze 2. nebo 3. disk a instalator windows si nacpe svuj bootloader na nej, misto na novy ssd.

ze spravy disku je trochu videt, ze jde o mbr disky. v tom pripade se v biosu nevoli uefi windows manager, ale legacy nazev disku.
kdyz si pak nechcu stezovat na mizejici aplikace, mam se postarat, aby byl muj novy disk viditelny pro windows jako prvni.
fyzicke poradi je dobra cesta, oznaceni jako active mnohem lepsi, ale to neni u prazdnych disku! proto to odpojeni.

jako že by ti ms zrušil tvůj lokální účet, s tvými daty, s tvým nastavením - a to jakým právem by si na to mohl dovolit sáhnout?
systém který ničí data asi není použitelný vůbec nikam, takovou věc nejde nabízet ani jako betaverzi, natož prodávat.
za mě šlo pořád o případ s vadně nainstalovaným bootloaderem.

předcházející odpověď jsem na mobilu přilepil pod jiný dotaz než patřila, ale už to tu stejně vytahují jen nudící se odpovídači, ty už to nečteš.

No možné to je. Lepší když Ti dá disk vědět od začátku, že je něco v nepořádku. Zdraví disku můžeš zkusit kromě utility od výrobce třeba programem HD Tune 2.55, ten je zdarma. Píšeš o SSD disku, zkus v případě problémů vyměnit kabel, otočit ho (koncovky kabelu) nebo přepojit do jiného portu na desce. Bez diagnostiky to nikdo nemůže vědět.

Jaké appx jsou v instalačce člověk zjistí třeba tak, že se koukne v instalačce (install.wim nebo install.esd) pomocí 7z do složek, kde jsou nainstalované:
\Program Files\WindowsApps\
\Windows\SystemApps\
Jaké appx se instalují až dodatečně lze zjistit podle:
\Users\Default\AppData\Local\Microsoft\Windows\Shell\DefaultLayouts.xml
případně layout nastavit vlastní pomocí:
\Users\Default\AppData\Local\Microsoft\Windows\Shell\LayoutModification.xml
Přehled docela mám a myslím, že pravda je opačná než si myslíš, podle mě jsou to vesměs appx, které jsou v instalačce.