Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Výběr grafické karty

Dobrý den. Bude karta ASUS GeForce TUF-RTX3060-O12G-V2-GAMING, LHR, 12GB GDDR6 použitelná se základní deskou MSI MAG B550 TOMAHAWK - AMD B550, procesorem AMD Ryzen 7 5800X a zdrojem Seasonic Focus Gold - 650W? Dekuji.

Neni lepší Nvidie 3060, všechny tři Radeony (RX6650XT,RX6700,RX6700XT) jsou výkonnější než RTX3060, držel jsem se ceny cca max 10000,-Kč.
Víš co je Nvidia DLSS a AMD FSR, hrát v nižším rozlišení než je rozlišení monitoru.
Radeon RSR - zapne se přímo v ovladači, vhodné pro starší hry které podporu FSR nedostanou.
Radeon FSR - zapíná se ve hře, která to podporuje.

ASUS TUF-RTX3080-O10G-V2-GAMING, je pitomost koupit 10GB kartu za 20000,-Kč.

Já bych to moc s GPU nepřeháněl, strop ve fullhd RX6800 nebo RX6800XT
https://www.alza.cz/sapphire-pulse-radeon-rx-6800-16g-d6264857.htm?utm_source=zbozi_cz&utm_medium=product&utm_campaign=zbozi_cz_komponenty_graficke-karty_amd-(ati)_elrx68f1

Mám rád recenze GPUreport, on to testuje s Ryzenem.
https://www.gpureport.cz/recenze/porovnani-vykonu.aspx?article=289&page=6
https://www.gpureport.cz/recenze/porovnani-vykonu.aspx?article=319&page=7

Ryzen 5800 + RX 6800 = akorát, vyrovnaný, max RX6800XT pro rozlišení fullhd

Záleží co chceš hrát, hlavně jakém rozlišení monitoru.

Fungovat bude, ale má spotřebu 320W. Doporučený výkon zdroje je 700W, takže je to trochu na hraně, na druhou stranu Seasonic je kvalitní značka a skutečná spotřeba toho PC nebude ani 500W. Já jsem fanda grafik AMD, ale nemám problém, když si někdo koupí Nvidii, alespoň je konkurence :-)
U Mironetu je o 580,- levnější, to jen tak na zemi nenajdeš.
https://www.mironet.cz/asus-tufrtx3080o10gv2gaming-14401785mhz-10gb-gddr6x-320bit-2x-hdmi3x-dp-320w-88+dp485436/?utm_source=zbozi.cz&utm_medium=product&utm_campaign=zbozi.cz&utm_content=product&utm_term=ASUS+TUF-RTX3080-O10G-V2-GAMING+1440-1785MHz+/+10GB+GDDR6X+/+320-bit+/+2x+HDMI%2b3x+DP+/+320W+(8%2b8)

Za málo, být to pár korun tak to neřeším, ale skoro 600,- je už celkem dost a za ušetřené peníze si můžeš koupit třeba flešku nebo cokoliv jiného. Sám jsem se tomu rozdílu v ceně dost podivil a díval jsem se, jestli to není třeba rozbalené a vrácené zboží, ale není.
Pár věcí jsem tam už nakupoval a vždy bez problémů. U CZC taky v pohodě, ale když to můžu mít levněji, proč ne?

V pohodě. Ano, jak píšeš. Nejdříve ale odinstaluj stávající ovladače. Vypni PC (i na zdroji), ideálně odpoj z elektřiny, vlož kartu a zapoj přídavné napájení.
Zapni PC, stáhni ovladače grafické karty ze stránek výrobce karty, nainstaluj, restartuj PC a máš hotovo. Nebo ty ovladače pro Tvoji kartu můžeš stáhnout už teď a dát třeba na flešku, to je celkem jedno, ale nemusíš se potom zdržovat stahováním a budeš to mít za pár minut. Zvládneš to levou zadní, obavy mít nemusíš. Pak dej vědět a užívej.

Jo no, to je těžko. Někteří výrobci karet upravují takty i napětí narozdíl od výrobce grafického chipu, teda pokud to není referenční karta. Nejlepší je zkusit to napřed s jedním ovladačem, potom s druhým a porovnat výkon, spotřebu a teploty. Nemyslím si ale, že by tam byl nějaký velký rozdíl.
Pro mě je důležitá hlavně stabilita. Nějaké problémy byly nebo možná i stále jsou u obou značek a ani to nemusí mít nic společného s ovladači.

Osobně aktualizace ovladače GPU neřeším, neaktualizuji na aktuální verzi, řeším až v případě problémů. V případě nové instalace stahuji vždy nejnovější. Poukázal jsem na to, ne kvůli výkonu a teplotám, ale spíše některých chyb či problémů s nejnovějšími hrami. Každopádně u dedikovaných GPU jsem nikdy neměl problém s ovladači ze stránek výrobce grafického čipu.

Jo no, to máme naprosto stejně a myslím, že takových je nás víc. U mě akorát s tím rozdílem, že stahuju vždy ze stránek výrobce karty, pokud to není notebook. Většinou stejně stránky výrobce karty odkážou na stránky AMD. Jestli je v tom nějaký znatelný rozdíl, netuším. Nikdy jsem to podrobně nezkoumal.

O.k. Odinstaluji ovladače - klasicky ve správci zařízení. Vypnu komp a odpojím od sítě.
Sáhnu na topení, kvůli možnému statickému náboji. Vytáhnu starou kartu. Zapojím novou a připojím napájeni. Podle všeho 2x 8pin. Zapnu komp a nainstaluju ovladače. Většinou stahuju ze stránek Nvidie. Jen doufám, že ten zdroj bude stačit. Před týdnem jsem tam dával nový s deskou a procesorem. Netušil jsem, že budu měnit i GPU. Ale ono se to úplně nabízelo, když upgrade, tak ať mi to grafika nebrzdi. Ta GTX 1050 Ti je už hodně low end 😫

No za mě naprosto ideální postup. Já bych byl o to topení "zapřený", abych měl dotyk. Pokud to děláš třeba na koberci měl bych alespoň zapřenou holou nohu kvůli statické elektřině, protože stát se to může, ikdyž to není moc pravděpodobné. Je to jen pro jistotu. Vyloženě nutné to není, ale nevidím důvod riskovat. Dají se koupit antistatické náramky za stovku nebo 150,- ale ve Tvém případě to není potřeba, když to neděláš denně. Ono je dobré takový postup použít při každém zásahu do PC.

To máš stejně jako já. Já bych se toho topení pro jistotu držel nebo byl o něj zapřený, ale vyloženě nutnost to není, ber to fakt jen jako doporučení a možnost nějakého výboje statické elektřiny, který může způsobit škodu. Pokud to neuděláš, na 99% se stejně nic nestane. Náhoda je ale..... Lepší tomu předcházet všemi způsoby. Teda já to tak mám.

Klidně si šáhněte na topení, pro majitele podlahového vytápění může posloužit vodovod. Ale jestli se budete i zapírat nebo jinak předvádět při instalaci yogu prosím natočit a nasdilet!

Úplně stačí sáhnout na bednu a druhou rukou vytáhnout napájecí kabel. To je asi nejdůležitější před tou instalací.

Elektrostatický náramek je pro ty, kteří pracují s elektrostaticky citlivými součástkami.Grafická karta je proti součástce mohutný odolný blok stovek už smontovaných součástek. Stačí to držet jak člověk.

Chudina, ty jí dáváš zabrat :-D S mojím štěstím by stačilo mít na sobě oblečený třeba svetr nebo župan a dotknout se vnitřku :-D Nijak zvlášť to ale nepřeháním. Jen se před zásahem uvnitř PC vždy zároveň dotknu jednou rukou bedny a druhou topení a potom už vesele montuju. Myslím, že určitá opatrnost a prevence je na místě, ale jako u všeho, nic se nemá přehánět. Kdybych měl v ruce desítky PC měsíčně, tak bys si pro jistotu nějaký náramek koupil, stojí to pár korun.

Já pracoval v menších pc servisech 16 let. Náramky jsme měli ...koupené ve skříni,. Občas se na ně někdo zeptal tak jsme mu je ukázali.
Nikdy nic nezdechlo statickou elektřinou. Nějaké pády hdd, škrábnutí desky šroubovákem, rozdrcení rohu AthlonuXp a podobně nás samozřejmě neminulo.

Jj, proto píšu že se na 99% nic nestane, teda pokud to neděláš na koberci. Kdysi jsem dostal takový malinký výboj, ale nestalo se nic, že by to PC znefunkčnilo.
Možná se resetuje nastavení BIOSu, ale to je tak asi vše. Spíše ale ani to ne. Je to jen spíš takové varování, co se teoreticky stát může. Něco jako mléko může způsobit alergickou reakci atd...

Přistupujete k tomu špatně, zatímco on se tu desku snažil odpálit a nepodařilo se, deska to totiž zjistila a nenechala se. Ty bys jí odpálit nechtěl, ale omylem by ti stačilo se na ní špatně elektrostaticky kouknout a hned by to bylo KO. :-D

Bych se moc neradoval, vůbec nechápeš co jsi provedl.
Koupil si "10GB" za 20000,-Kč, až bude náročnejší hra zvykni si nastavení off,low,off,low,off.
V letě vyjde nový Radeon za cca 12000,- a bude mít možná malinko vyšší výkon než tvoje předražená 3080 10GB,
to degraduje cenu tvojí karty na bazerech max 8000,-Kč, za rok jí prodáš max za 5000,-Kč.

3060 má 12GB, karta cca s dvojnásobným výkonem 3080 má 10GB, jsou to tvoje peníže, tvůj špatnej nákup.