Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Problém s HDD po výpadku elektřiny

Dobrý den, potřeboval bych poradit. Stalo se mi, že jsem měl puštěné pc na kterém běžela fifa23 nainstalovaná na HDD, když najednou vypadla elektřina. Za 10 minut jsem pc znovu zapínal pc se normálně načítalo a elektřina vypadla znovu hned ale naskočila a pc se normálně zapnulo. Problém je v tom, že nic z toho co bylo na HDD nejde spustit. Ve správci souborů u disku nevidím kapacitu pouze název "disk D" když ho rozkliknu vyskočí hláška "Disk v jednotce D: musí být před použitím naformátován". Ve správci úloh disk běží neustále 80-100% většinu času spíše 100% občas to klesne. Při načítání pc vyskakuje hláška "Scaning and repairing drive D". Windows mám na ssd takže jinak pc běží normálně. Nevíte něko čím to může být ?

PC: i5 8400, rtx 2070, windows 10 home
Disk: https://www.czc.cz/seagate-barracuda-3-5-2tb_2/215406/produkt?gclid=EAIaIQobChMInr7sosXU_QIVJJBoCR1SzQYqEAQYAiABEgI6dPD_BwE

Díky za rady.

Změna předmětu, původně: Problém s HDD (host)

Jo, máš ho tam, takže v pohodě. Svižnost systému se Ti výrazně zvýší a budeš se možná i divit o kolik :-) .
Já to mám doma udělané tak, že SSD mám na systém a programy, které denně používám a ještě na LOL, které si občas se synem pro odreagování zahraju. Zbytek věcí jako archiv programů, filmů, fotek, MP3 atd. mám na klasickém mechanickém disku. Jinak zálohu toho, co je pro mě důležité, mám snad všude. Jeden disk mám mimo domov, druhý schovaný doma, ale mimo PC a další zálohu v jiném PC v domácnosti.

Co potřebuješ popsat podrobněji? Instalaci Windows? Na tom nic složitého není. Vytvoříš instalační médium (USB nebo DVD), spustíš boot buď z USB nebo DVD, prostě z tama, kde to máš vytvořené, potom už se jen budeš řídit pokyny.
Můžeš použít přímo nástroj Microsoftu nebo Rufus windows10
Pokud už instalačku máš, tak stačí jen boot z toho média, na kterém je vytvořená.

Dokonce i tady na poradně je návod jak na to, tak na to mrkni. https://www.pcporadna.net/software/instalace-windows/

Je to tam popsané tak podrobně, že by to zvládlo i desetileté dítě. Může se stát, že něco nebudeš vědět, to se klidně zeptej, ale nic složitého na tom fakt není.

Jo, nějak to asi všichni přehlídli :-)

Takže instalovat W. netřeba. Pokud máš data zálohovaná, je nejlepší přes diskpart udělat "clean" a pak ve správci disků (či přímo v diskpart) inicializovat a formátovat.

Pokud data nemáš, bude to složitější a budeš muset zkusit nějakou obnovu a až pak inicializaci a formátování.

Dokonce ten HDD bude nejspíš fyzicky v pořádku, takže ani nepotřebuješ jiný (můžeš udělat kontrolu nějakým programem, pohledej "kontrola hdd").

Ten disk mohl být alokován jak odynamický, takže tabulka rozložení souborů mohla být na tom prvním disku a mohlo dojít k jejímu poškození.
Zkus ve správě disků (na tom problematickém) zrušit oddíl, vytvořit oddnový jednoduchý oddíl a naformátovat na NTFS.