Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozšírenie kapacity diskov SSD

Sevas,chcel by som zväčšiť kapacitu diskov,mám SSD: KINGSTON SUV400S37240G ATA Device (240 GB, SATA-III) a hard disk:WDC WD10EZEX-60WN4A0 ATA Device (1 TB, 7200 RPM, SATA-III) doska je MSI B150 PC MATE
Chcel by som tam hodiť tento disk https://www.alza.sk/samsung-970-evo-plus-2000gb-d5543504.htm keďže Socket pre SSD M.2 je voľný.
Ostatné disky by som ponechal je to možné bude tam ten od samsungu pasovať a nebude to robiť nejaký problém,dík.

Změna předmětu, původně: Rozšírenie pamäte (host)

Beru zpátky ...na czc uváděli jen M.2 SATA, na webu MSI je uvedeno i NVMe, takže ten disk bude použitelný (nebudou funkční SATA3 a 4 sloty).

Ještě na to koukám, a nejsem z toho úplně moudrý. Píší M.2 SATA, ale zároveň o nefunkčnosti SATA 3 a 4 při použití PCIe ... Není tam výslovně uvedeno M.2 NVMe, takže počkej, až se ozve někdo znalý.

M.2 SATA tam určitě pojede, ale zablokuje porty SATA 1 a 2, budeš asi muset přestrčit stávající disky.

- kingston a400 je totální odpad. zjisti, jestli je typu mbr nebo gpt ... třeba z počtu oddílů na něm, viz: diskmgr.msc
- m.2 disk inicializuj na stejný typ.
- stáhni si klonovadlo: http://dl2.acronis.com/s/AcronisTrueImage2021.iso
- nikam ho neinstaluj, ale udělej si z něj boot cd/flashku (skrz rufus, ventoy, ...)
- naklonuj kingston na nový m.2 disk, třeba: https://www.suntech.cz/produkt/555156-adata-xpg-gammix-s11-pro-2tb-ssd-m-2-2280-pcie-3-0-3500r-3000w/
- kingston vytáhni, jestli nový disk korektně nastartuje.

co se shitovým kingstonem: kup si usb3 pouzdro na 2.5" sata.
na starém šuntu a400 zruš všechny oddíly, nech jediný a používej ho jen na instalačky skrz rufus nebo ventoy.

No zdá sa ,že si na mňa vyšiel s vecami ,ktorými nie dobre rozumiem.Ten SSD disk kľudne vyhodím,ale moja otázka je či tam pôjde ten od samsungu ,alebo nejakí iný,mám na mysli ten M.2 Socket .Predpokladám ,že ten odkaz na ten disk tam bude fungovať a ten od toho samsungu?To klonovanie je kvôli systému ,čiže pôvodný disk naklonujem na ten nový?Poprípade to isté zapojenie ,ako je pôvodné ,len teda z lepším diskom.Či je pôvodný disk typu mbr nebo gpt neviem ,ako zistiť v správe diskov sú oddiely 2 menší má 100mb.

nepsal jsem vyhazovat, i když tento kingston je šmejd. ale jako usb disk je v pohodě využitelný.
nový ssd stejně kupuješ, už naštěstí normální samsung.

nejrychlejší začlenění nového m.2 je naklonování starého systémového disku na něj, 1:1
1. cestou jsou typické zálohovací / klonovací programy (acronis true image, macrium reflect, aomei backupper, ...) a zároveň beru v úvahu, že nebývají free. ale bootovací / rescue médium má třeba ten true image.
2. možnost jsou partition managery, používané m.j. pro správu/rozdělení disků, nebo třeba k migraci systému ze starého disku na nový, typicky ssd. běžně se doinstalují do windows a i free verze zkopírují systém za běhu windows:

https://www.partitionwizard.com/clone-disk/migrate-windows-10.html
shadow maker neznám, můžeš vyzkoušet: https://www.partitionwizard.com/clone-disk/clone-a-hard-drive.html
macrorit partition expert https://macrorit.com/partition-magic-manager/clone-system-backup.html

jestli je starý systém nabořený / zaspywarovaný / vadně nainstalovaný, není třeba na nic z toho brát ohled a lze nainstalovat nový systém na m.2 ssd načisto.

tvůj screen:
primitivní správa disků ve windows ani nedokáže vypsat typ disku, přestože gpt disky znají od windows 7. podle počtu oddílů bych to viděl na mbr. ale zase boot oddíl efi bych čekal u gpt.
jestli to budeš chtít klonovat, zkusil bych doinstalovat ten partition wizard, on ukáže o co jde a zformátuje nový m.2

https://cz.msi.com/Motherboard/B150-PC-MATE/Specification

• 6 x SATA 6Gb/s ports*
• 1 x M.2 slot*

* SATA1~2 ports will be unavailable when installing the M.2 SATA interface module in M.2 slot. SATA3~4 ports will be unavailable when installing the M.2 PCIe interface module in M.2 slot.

po zasunutí m.2 nvme disku budou dostupné pozice sata1,2,5,6

ten samsung 970 vyhovuje, anebo s chladicím plíškem: https://www.suntech.cz/produkt/555156-adata-xpg-gammix-s11-pro-2tb-ssd-m-2-2280-pcie-3-0-3500r-3000w/

Tady se trochu bojím, že MSI udělal vše pro zmatení zákazníků. Když si otevřu manuál, který je společný i pro typ H170A PC MATE, tak se tam píše:

Supports PCIe 3.0 x4 and SATA 6Gb/s standards, 4.2cm/ 6cm/ 8cm length M.2 SSD cards (H170A PC MATE)

A pod tím:

Supports SATA 6Gb/s standards, 4.2cm/ 6cm/ 8cm length M.2 SSD cards (B150 PC MATE)

Takže bych se docela bál, že MVMe, tam fungovat nebude.

Jak to tady čtu, tak velkého bacha na to. Spustím-li Kingston nebo Crucial SSD compatibility wizard, tak mi nabízejí jen SATA SSD! Analysa pinů konektoru vůbec neříká nic o tom, zda jsou zapojeny PCI-E linky. A aby systém nabootoval z PCI-E SSD, je nutná podpora v UEFI [BIOSu]. Takže vysoká obezřelost je na místě...

Moje rekapitulace:
- Samsung 970 EVO PLUS, který je PCIe, v tom slotu M2_1 fungovat NEBUDE. Tento slot podporuje pouze SATA SSD. Viz manual:
https://cz.msi.com/Motherboard/B150-PC-MATE/support#manual
v sekci Specifications Storage na straně 15. Jsou tam uvedeny i údaje pro desku H170A PC MATE, odtud potom zmatky při povrchním [ne]čtení manuálu.

- Omezení funkce SATA portů se pravděpodobně projeví, když do M2_1 osadím SATA SSD. Hard disk v některých portech bude fungovat, v některých nikoliv, to je nejlepší vyzkoušet prostým přehozením sata kablu.

vzdyt je to na tom odkazu k desce s chipsetem b150 napsane: deska umi oba typy ssd,
historicky m.2 sata blokuje snad porty sata1,2 - ten ale nekupuje
normalni m.2 nvme (pcie) blokuje sata3,4 - tento typ objednal.
snad zbyva dost portu na 2 obycejne sata disky?

tazatel ma i tak zajimavy problem: nejspis mbr disk s uefi systemem. ale kdyz to nechce klonovat, muze mu to byt fuk.
udelal bych cmos reset a v tom rezimu co se mu default nastavi bych to nainstaloval. nebudou mu hrozit problemy po vypadku napajeni / vymene baterky, nabootuje to stejne.

No je tu s toho dobrý guláš,to som netušil ,že obyčajné rozšírenie pamäte bude taký veľký problém.Najlepšie by bolo kúpiť SSD disk sata3 typu ,ako mám ten starý ,len 2TB rýchlosť síce nižšia a výrazne ,ako u samsungu,ale asi ,bez problémov.

No já to, medvěde, čtu na té straně 15 jinak - viz obsah kulatých závorek. Ten manuál je společný pro 2 modely desek - B150 PC MATE a H170A PC MATE [hned druhý řádek manuálu strana 1].
Navíc srovnání vlastností obou desek

https://www.msi.com/Motherboard/B150-PC-MATE/Specification
https://www.msi.com/Motherboard/H170A-PC-MATE/Specification

nevyznívá dobře pro kombinaci B150 + PCIe SSD na rozdíl od H170A + PCIe SSD
Však praxe ukáže, jak to doopravdy je.:-)