Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak zdvořile odmítnout, když na vás někdo loudí servis pc

Mluvený projev patří mezi mé slabé stránky a proto bych potřeboval poradit.

Jsem znalý v počítačích, rozhodně ne odborník. Starám se o své počítače a počítače nejbližší rodiny.
Jinak mám zaměstnání (ne IT), rodina koníčky, chata. Naprostá časová vytíženost.

Teď se mi stalo, že jsem se jednomu kolegovi v práci zmínil s nějakou odbornou znalostí z výpočetní techniky, a milá osoba na mě hned začala loudit jestli bych mu přeinstaloval na soukromém notebooku Windows....
No já měl dost.

Já na to nemám vůbec čas a ani zájem.
Prosím vás poraďte co v takovýchto situacích řeknete, aby to bylo slušně (zdvořile) odmítnuto.
A nezůstala mezi vámi a druhým člověkem, nějaká neochota nebo nepřátelskost.

Děkuji moc

Jo, já kdysi tahle lámal vzdáleného známého - certifikovaného MS specialistu - na výměnu chladiče procesoru. Poté, co mi napůl žertem, napůl vážně řekl, že má hodinovou sazbu kolem 3.000 Kč, tak jsem to raději svěřil CZC za cca 300 Kč. :-D

:-D Montáž chladiče za 300,-? To se i v CZC asi zbláznili, teda pokud do toho nepočítali kvalitní teplovodivou pastu, ale i tak je to hodně, protože u některých chladičů je pasta už nanesena. Myslím, že ten Tvůj známý si z Tebe dělal srandu. Výměna se vším všudy trvá tak tři minuty a to přeháním. Tak si to můžeš spočítat...

No buď jsi o tom ještě nepřemýšlel nebo jsi hodně mladej :-) Od minuty počítají telefonní operátoři. Tři kila je ještě dobrá cena. Měl bys ten počítač zapnout předtím abys viděl že jede nebo aby zákazník netvrdil žes mu rozjebal win a ty modré tam skáčou po výměně chladiče. Ve většině případů jde ven grafika, zdroj pokud je nahoře. Často i deska /zadní plato chladiče/. Měl bys to pochopitelně složit, zapnout a podívat se jestli to v biosu počítá otáčky /strčil jsi kabl do správné díry/.

K zamyšlení: jsi živnostník, opravuješ pc. Chceš brát výplatu 40tisíc, odvody státu počítejme 10tisíc. Chceš pracovat normální dobu 160hodin měsíčně. Kolik budeš chtít za hodinu práce a nakolik naceníš výměnu chladiče ?

K zamyšlení: Beru si tolik, kolik si řeknu předem. Pokud se to někomu zdá moc, ok, nemám s tím problém a prostě to odmítnu. Záleží co to je za bednu a jaké je uchycení chladiče. No, jsem už po 40, takže se moc mladý necítím a mladším se sotva vyrovnám v tenise, už to není jako ve třiceti, ale občas vyhraju :-D
Jinak pracovní dobu si určuju podle sebe :-)

160 hodin měsíčně? To jsem zažil možná někdy v únoru na civilce...

Prostě odpovědět "Já to nedělám".
Dost dobře nechápu lidi co přijmou do opravy něco co dostatečně neznají. Třeba na jiné poradně se občas vyskytují dotazy od někoho kdo má opravit kamarádovi třeba televizor, něco mu tam nefunguje a on se ptá na internetu co s tím má dělat.
Co když se z toho zařízení zakouří, zgabne definitivně a majitel bude chtít na tom ochotném nahradit škodu.

Veselá historka z natáčení:
Jednou, to jsem ještě pracoval, se mi do pracovního počítače vloudil nějaký vir. Ajťák chtěl, abych mu ten počítač přinesl. Pak mi volal, jestli jsem něco měl ve složce co jsem na ni měl na ploše odkaz, že mi přeinstaloval wokna a tu složku smazal. A to byla moje pracovní složka a poslední zálohu jsem měl Bůh ví kdy.

Další veselá historka z natáčení:
https://kutilska.poradna.net/questions/2940469-zasuvka#r2940753