Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem RTX 2080 SUPER problém s větráky

Ahoj, mám problém s větráky, kdy se mi při určité teplotě (když se teplota GPU dostane přes 78C) šíleně rozjedou (až na 4000RPM). Jedou takhle pár vteřin naplno a pak se zase uklidní. Toto se opakuje cca každé 2-3 minuty, občas i častěji.

Tento problém jsem měl už cca rok zpátky. Tenkrát se ale větráky takto rozjížděly až při plné zátěži a teplotách okolo 84-85C. Teď už takhle řvou při teplotě 78C a když karta jede třeba na 65-70%. Tenkrát pomohlo přepastování a vyčištění od prachu.

Celý PC je teď ale čerstvě profouknutý a vyčištěný od prachu, takže tím to být nemůže. Leda, že by to tenkrát týpek přepastoval blbě no.

Stáhl jsem i msi afterburner a nastavil tam manuální křivku, ale jakmile se ta teplota prostě dostane na těch 78, tak to úplně všechno ignoruje a větráky se rozjedou. Zvláštní je, že ale rychlost těch ventilátorů jakoby zůstane stejná (nebo aspoň to tak tvrdí monitoring v msi) ale RPM se prostě zvednou třeba z 2200 na 4000.

Netušíte někdo čím by to mohlo být? Jestli je větrák v prdeli nebo to tak? Případně co se s tím dá dělat? Já jsem co se týče hardwaru úplný amatér a vůbec netuším, čím by to mohlo být a vlastně všechno info k tomu beru jen z internetu :D

Díky předem za případné rady.

Zvláštní je, že ale rychlost těch ventilátorů jakoby zůstane stejná (nebo aspoň to tak tvrdí monitoring v msi) ale RPM se prostě zvednou třeba z 2200 na 4000.

Víš, že rpm a otáčky je jedno a to samé, že jo? Jinak 78 stupňů je pro grafiku v zátěži normální. Tipnul bych si, že máš špatně nastavenou křivku teplot a rychlost ventilátorů. Trochu si s tím pohrej. Max. nastav třeba až na 90 stupňů. Funguje to na principu přímé úměrnosti. Grafiky topí daleko více jak procesory.

No jasně že vím, spíš jsem to myslel tak, že mi přijde divný, že když jsem tu křivku nastavil, že při 80C mají jet ventilátory max na 85%, tak mi to ukazuje 85% at už je otáček 2300 nebo 4000. To by mělo u těch 4000 ukazovat třeba 99-100% ne? Když 85% je 2300 tak logicky 4000 nemůže být taky 85% ne :D (stejně jako je mi jasný že nárust z 2300 na 4000 není 15% jen říkám co mi to ukazuje) Ono když v msi nastavím rychlost na 100% tak je to jen nějakých 3000, takže ty větráky vyletí i nad to.

Každopádně manuální křivka nic neřeší, 100% jsem tam dal až při 90C a při 80C jsem dal max 85% a stejně jakmile se teplota dostane na 78, tak to úplně všechno vyignoruje a otáčky letí až do nebes :D