Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak skenovat negativy na HP Scanjet 3770?

Zdravím vespolek,
chtěl bych zprovoznit starší skener HP Scanjet 3770 pod Windows 10 (64bit). Úžasná firma HP nabízí ovladače jen pro XP, Vista, 2000.

Nicméně skener se mi podařilo nainstalovat, skenování funguje, ale nedaří se mi zprovoznit nástavec na diapozitivy (TMA). Nabídka pro výběr skenování negativů chybí - viz. příloha. V kolonce Zdroj je pouze Stolní skener. Zkouším to přes Irfanview (TWAIN).
Obdobně núspěšně jsem dopadl s programem NAPS2, opět chybí volba pro skenování negativů (viz. příloha).

Našel jsem, že program Vuescan ve verzi Professional obsahuje "Enable Film/Slide Scanners". Nevím, jestli by to fungovalo a ani to nehodlám kupovat.
https://www.hamrick.com/purchase-vuescan.html

Existuje nějaká free alternativa? Nebo prostě způsob, jak skenovat negativy/diapozitivy? Děkuju za tipy.

A ked sa v nastaveniach na obrazku "naps2" prepnes do "pouzit TWAIN" nepribudne tam ta moznost?
Inac sa necuduj, pokusas sa rozbehat 15+ rocnu starinu na modernych OS, kde je len vseobecna podpora. Neocakavaj, ze budu fungovat nejake dodatkove specialne funkcie, ako sken diakov a pod. Vacsinou je funkcnost zarucovana len nejakymi generickymi ovladacmi, ktore pre podobne pokrocile funkcie nemaju podporu.

Bohužel, přepnutí na TWAIN nemá vliv (ani na funkci rostlináře).

Nemám sa čudovat? Já vím, je to starý skener, ale málo používaný a plně funkční, mám ho vyhodit jen kvůli tomu, že výrobce kašle na podporu? Mám k dispozici další dvě multifunkce se skenerem, ale skenovat negativy to jen tak každý skener neumí, takže o to mi hlavně šlo.
Na jednom fóru radili nainstalovat XP ve virtuálu a v něm pak nativní ovladače od HP, že by to mělo fungovat. Ale do takové opičárny se mi teda zrovna nechce.

Já vím, je to starý skener, ale málo používaný a plně funkční, mám ho vyhodit jen kvůli tomu, že výrobce kašle na podporu?

Ano, presne tak. Je to stare, podpora je, aka je. Rovnako, ako si musi napr. majitel veterana vyrabat nahradne diely sam, pretoze zasoby davno dosli a na 60r Skodovku tiez podporu nemas.

Okrem uz spomenutych rieseni:
Zozen si nejake stare PC kde natiahnes XPcka a tam skener vyuzijes.
Dalsia moznost je zaslat materialy na naskenovanie nejakej firme co sa tymto zaobera a nemusis sa prdkat so zastaralym HW.

Tvoje srovnání skeneru s veteránem není úplně přesné. Já po výrobci nechci náhradní díly na skener, jen aktualizaci ovladače pro jeden z nejrozšířenějších operačních systémů, aby bylo možné skener plnohodnotně používat. Jenže firma HP se logicky věnuje novým výrobkům, na kterých vydělá. Pro mě to znamená to, že bych si podruhé od této firmy skener ani tiskárnu už nepořídil. I když u jiných výrobců může být situace obdobná, prostě HP mě zklamalo na plné čáře, z více důvodů.

Shánět staré PC s XP nebo diapozitivy někam posílat by samozřejmě bylo řešením (dosti nepohodlným a krkolomným), ale jde mi o princip.

CRT TV mi už nefunguje ... nevysílá se pro něj. Tak to prostě chodí. Mám kvalitní digi rádio a na AM se taky přestalo vysílat.

Třeba by ty ovladače na stará zařízení mohl dělat někdo na kšeft ... kdyby byla koupěschopná poptávka.