Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Spožděné provádění příkazů ve Windows 11

Mám nově cca týden nainstalovaný počítač s Windows 11 Home s dokončenými aktualizacemi.

Používám Total Commander. Problém je v tom, že když mám vybraných třeba 50 souborů v adresáři a dám Delete, tak několik vteřin (cca kolem 5 sec) se nic neděje a jen se objeví dialog pro mazání, který se nepohne a pak soubory najednou během chvilky smaže.

Podobně se to chová i u spuštění programů, pro který mám zástupce na ploše nebo na panelu. Třeba Excel, Word, TC, Lightroom, programy od Topaz ... ale i otevření textového souboru, který je na Ploše. Chová se to tak hned od ukončení instalace.

Podotýkám, že to není pravidlem, ale stává se to tak možná ve čtvrtině až polovině případů. Jak u TC, tak u programů. DISM a sfc jsou bez nálezu.

Pro dobrý pocit přidal do indexování vedle stávajících indexů celý disk, na kterém mám uložené soubory, ale žádná změna k lepšímu po dokončeném indexování se nekoná. Pro dobrý pocit proto, že si myslím, že indexování by na to vliv mít nemělo. Na druhou stranu, ničemu to snad nevadí, když tam index je.

Nějaký tip, proč tomu tak je?

Konfigurace PC:
Procesor AMD Ryzen 7 5700G,
Základní deska ASUS TUF GAMING B550M-E,
Operační paměť Kingston FURY 32GB KIT DDR4 3600MHz CL18 Beast Black, SSD
Seagate FireCuda 520, M.2 - 500GB

Zkontroloval bych běžící procesy, jestli tam není něco podezřelého. Zvlášť jestli něco výrazně nevytěžuje disk.
A že index ničemu nevadí bych tak úplně netvrdil. Udržování toho indexu rozhodně nějaký výkon stojí. Ale při mazání se určitě nepoužívá, takže jsi ho přidal zbytečně.

S tím indexem souhlasím, slouží pro hledání.

Ve správci úloh když ho mám spuštěný vedle TC, tak na záložce výkon je procesor trvale na nízkých jednotkách procent, paměť 16%, systémový SSD kolem 10-15% (ale z něho se nic nemaže) a disk, kde by se mělo mazat zaregistruje jen špičku.

A teď jsem to znovu zkoušel mazat (tzn. nahrál jsem 20 fotek do adresáře na druhý disk a hned jsem je označil a zadal mazání) a trvalo to 15 sekund než se to pohlo. Při opakování mazání (viz závorka) už proběhlo hned a stejně se to chová i při dalších pokusech. Ta prodleva podle všeho vzniká jen při prvním spuštění operace.

Ovladače stahuj vždy ze stránek výrobce. Tzn. pro desku ze stránek výrobce desky, pro třeba TV kartu ze stránek výrobce karty atd...
To ani není pokus, tak se to má dělat vždy. Když instaluješ Windows, tak si vždy dopředu stáhni veškeré ovladače ze stránek výrobce jednotlivých komponentů.
Až je budeš mít všechny nainstalované, potom teprve spusť Win Update. Začni ovladačem chipsetu, potom restartuj PC. Potom nainstaluj další ovladače (síť, zvuk atd) a zase restartuj PC. Mělo by být hotovo. Potom teprve spusť Win Update, ale vždycky zkontroluj, co chce aktualizovat.

Edit: Abys nemusel hledat tak tady https://www.asus.com/cz/motherboards-components/motherboards/tuf-gaming/tuf-gaming-b550m-e/helpdesk_download/?model2Name=TUF-GAMING-B550M-E

Dík. Tu stránku s ovladači znám už z předchozí instalace a ovladače už mám stažené z dřívějška.

Čemu ale nerozumím, že existují dvoje ovladače pro chipset? Kromě tebou uvedené stránky jsou AMD Chipset Drivers na https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/b550

Předpokládám podle čísla verze (V3.10.22.706 vs. 5.02.19.2221), že se liší. K čemu pak slouží ty z mého odkazu. Instalovat oboje?

EDIT:
To je nová vlastnost zdejšího fóra, že mění text dotazu? Všiml jsem si toho už u příspěvku výše. viz přílohy

Omlouvíám (úmyslně chyba bylo tam v.í.a.m a vidím vím) se za off topic. Ale všiml jsem si toho až dnes.

S tom změnou pravopisu je to nějaké divné. Korektor by to měnil hned při psaní. Ale uložené je to tak, jak jsem to napsal a zobrazí se to jinak. Používám Chrome a že by takto měnil text to není zrovna moc pravděpodobné?

Ty screeny co jsme dal jsou to, co vidím už po odeslání a co vidím u takto zobrazeného příspěvku, když dám znovu Upravit.
Viz další příklad, co jsem si uložil. 1116 je po Upravit a 1118 je jak to vidím.

Můj názor?
Podle mě to ovladači nebude a nejspíš ani být nemůže (jako ve smyslu v instalačce a ve WU jsou nějací mrzáci).
Nechápu proč se zase (zbytečně) řeší chipset ovladač... :-)
Když už tak je lepší použít novější z AMD webu, pokud jsou potřeba opravdu novější ovladače na chipset, jako ve smyslu gpio2, gpio3, amdpsp... určitě mi nepřijde vhodné řešit 1.5 rok starý z webu desky. Ale jak jsem tu psal, k čemu řešit ovladač na chipset? Se podívej co tam jsou za ovladače, jaké máš teď nainstalované a jaký to asi může mít vliv. Těžko asi aktualizací ovladače gpio3 docílíš aby se ti nesekal Excel... A pro ty další ovladače platí to samé...
Netuším proč ti to nejde. Já bych se v prvé řadě zaměřil na antivir pokud používáš antivir nebo nějaký zabezpečovací prvek. A taky bych zkusil zapnout process monitor a zkusit se kouknout do logu jestli z něj nejde vyčíst problém. Mimochodem jakou máš verzi efi (biosu)?

Ještě poznámka k ovladačům:
https://pc.poradna.net/questions/3170775-windows-10-zdroj-pre-ovladace#r3170887

Dík za odkaz k ovladačům. Mám to předáno do Oblíbených a při příští instalaci to použiju. Jen doplnění - Excel a další se nesekají (myslím tím nezatuhnou), jen po prvním kliknutí na ikonu NĚKDY trvá několik sekund než se spustí nebo něco smaže u TC.

S tím antivirem jsi se možná strefil. Používám jen Defender a k němu MBAM a ten po nainstalování nějakou dobu funguje jako plnohodnotný antivir. A je možné, že to brzdí on. Uvidím, za 3 dny končí expirace a snad to přestane.

Mi se tohle "opoždění" děje při prvním použití menu PTM po startu WIN 10 ve Windows Exploreru (i na Ploše).
Ať zvolím cokoliv z menu PTM, dojde k prodlevě několika vteřin. Pokud vzápětí udělám totéž, funguje nabídka
okamžitě (po celý den). Indexaci nepoužívám, dávám to za "vinu" Windows Defenderu. A smířil jsem se s tím.