Windows 10 zdroj pre ovládače
Nazdar, mám už nejaký čas dilemu či je lepšie uprednostňovať zdroj pre ovládače komponentov zo stránok komponentu. Celý život uprednostňujem novšie verzie priamo zo stránok komponentu. Čo myslíte má zmysel to riešiť že je ovládač trocha novší? Napríklad aktuálne v mojom novom PC kde je doska https://www.gigabyte.com/Motherboard/B550I-AORUS-PRO-AX-rev-11/support#support-dl
Driver pre BT/WIFI som ani vôbec nenašiel mimo gigabyte web. Navzdory tomu že je to AMD/mediatek HW koponent tak ani jeden nemá ovládač na stiahnutie priamo od nich. Ovládač pre BT si Windows stiahol odniekiaľ sám ale WIFI nenašiel a ako píšem jediný zdroj je výrobca dosky. AMD/INTEL/NVIDIA to majú prehľadné, vždy tam nájdem rýchlo a jednoducho čo hľadám. Ťahá niekto ovládače pre LAN/AUDIO priamo z realtek webu?
Moje poradie inštalovania ktoré používam celý život je takéto:
1. windows update
2. chipset / CPU / APU (prednostne zo stránok intel/AMD)
3. GPU (prednostne zo stránok NVIDIA/AMD)
4. LAN / BT / WIFI (zo stránok výrobcu dosky)
5. AUDIO (zo stránok výrobcu dosky)
Čo myslíte je toto najlepší možný postup/zdroj pre ovládače alebo je napríklad rozumnejšie všetko ťahať zo stránok výrobcu dosky?
Windows update dávám až jako poslední.
Chipset, síťovku a pak vše od výrobce desky, případně dalších...
Neprepíše v tom prípade Windows Update(ďalej len WU) to čo si manuálne stiahol a nainštaloval? Viem že WU prebieha už v inštalačnom procese W10. Vidieť to napríklad aj reálne že hneď na začiatku preblikne obraz, mení sa rozlíšenie atď... čiže sa nezvratne inštaluje ovládač grafiky. Potom to pokračuje a je vôbec možnosť ako WU normálne obísť okrem možnosti inštalácie bez pripojenia k internetu. Keď už to teda prebieha a nič sa s tým nedá robiť tak ja radšej počkám nech tam naťahá všetko čo chce. Tiež beriem ako nevýhodu že napríklad WU ide inštalovať ovládač LAN alebo AUDIO a ja v rovnakom čase už ťahám ovládač manuálne, spúšťam ho a inštalujem. Už sa mi stalo že to dokonca spôsobilo problémy čiže z týchto dôvodov vždy radšej počkám na všetky WU a všetky reštarty ktoré Windows vyžaduje. Ak sa mýlim kľudne ma oprav, je to len môj názor na vec a môžem sa mýliť ako každý.
Drajvry si minimálně pro ty dvě zařízení stáhnu předem, ale většinou je už mám všechny po ruce, nebo stáhnu dle potřeby - instalaci Windows provádím vždy bez připojeného internetu.
Až mám tohle, tak teprve připojím kabel/WiFi.
Co se týce třeba noťasů - minimálně LAN, pak nechám proběhnout Lenovo update, Dell update, který si postahuje co potřebuje přímo od výrobce.
Řeším pouze to, co třeba nenajde nebo je s vykřičníkem.
Já vše kromě GPU ze stránek výrobce desky. U notebooku vše ze stránek výrobce notebooku. Odjinud v obou případech až když nastaně nějaký problém.
Už jsem to to tady psal ve tvém předcházejícím dotazu na stejné téma. Řiď se identifikačním číslem hardwaru.
Ne, není to nejlepší postup. Viz. Wikan a Abox. Vše co půjde stáhni od výrobce desky. Nejprve chipset, potom restartuj PC a potom zbytek a zase restart PC.
Zbytek doinstaluj ze stránek výrobce daných komponentů. On výrobce zná určitě líp svůj výrobek než Microsoft, ten tam většinou nainstaluje jen generické ovladače aby to pokud možno nějak fungovalo. Někdy to sice funguje, někdy ale jen z poloviny nebo dokonce vůbec.
Takže inštaluješ offline a cez ext.úložisko nakopíruješ ovládače a inštaluješ ich ako prvé. Až potom pripojíš PC na internet a necháš prebehnúť WU? Ak sa potvrdí že WU neprepíše ovládače podľa seba tak to môže byť lepšie riešenie a keďže nebude mať internet tak nebude pracovať WU a nebude kolidovať proces inštalácie WU s manuálnym. Len zase nevzniká takto problém s tým že už samotné tie ovládače a dajme tomu hlavne LAN ovládač nevyžaduje už od začiatku pripojenie na internet na správne nakonfigurovanie?
Asi nerozumím. Jak by mohl LAN ovladač vyžadovat připojení, když bez něho to připojení nebude fungovat? To by pak byl slepice-vejce problém.
Když chci něco instalovat, tak mám už všechny ovladače stažené a připravené. Není nutné PC připojovat k síti a čekat, kdy a co to udělá.
Ohľadom poradia mám už jasno. Čo ale ohľadom toho zdroja? Sťahuje niekto priamo od realteku?
https://www.realtek.com/en/component/zoo/category/pc-audio-codecs-high-definition-audio-codecs-software - je tam v2.82 / 2017/07/26 s veľkosťou 258 MB. To je ale zaujímavé pretože výrobca dosky má v6.0.9235.1 / 2021/11/02 s veľkosťou 17.82 MB.
Když je nějaký problém s ovladači od výrobce desky, tak klidně přímo od Realteku. Ale jako primární zdroj to nepoužívám.
Výrobce desky nabízí asi to, co bude fungovat nejlépe pro konkrétní desku. A pokud nebudou problémy, tak není důvod zkoušet ovladače z roku 2017.
přímo od realteku stahuju jen v případě velmi historických desek. jinak mi stačí existující support na jednom místě (u výrobce mb).
ms si představuje, že jediným místem aktualizace ovladačů má být winupdate. intenzívně na to tlačí od win7, od win10 je to dokonce použitelné.
jenže to nepoužívám.
na jeho winupdate zvysoka seru, protože ten nemoudrý výrobce cedníků si představuje, že si také nechám nutit automatické aktualizace ovladačů, jinak nemá winupdate žádný smysl.
ale já nechci donekonečna stahovat bezcenné aktualizace, které mému hw nic nepřináší, a být jen pasívní obětí co čeká, až konečně z winupdate dorazí vadný ovladač. pokud to zdejší troll nezažil, tak zažil prd.
lidi co prd zažili taky žijí ve světě tupých kancelářských pécéček. nejlépe když je jich ve firmě 4-5 druhů.
jenže pokud to není firma pro generování .ppt odpadu, její druhou polovinu dělá výroba. ta nikdy nesmí mít přístup na internet. ani během instalace není možné, aby se tyto pc byť na vteřinu připojovaly kamsi ven z firmy. (vidím, že s hnojem win11,12,13... to bude ještě zajímavé)
pc která spravuju obsahují různé průmyslové řídící karty, o kterých nemá winupdate ani šajn. když to početně tipnem, půl trhu pc jsou firmy, půl z nich výrobní, polovina jejich pc jsou právě průmyslová provedení. a tato 12% minorita vydělává těm .ppt firmám (třeba státní správě) na důchody.
svůj winupdate si teddy může výrobce cedníků strčit kam slunce nesvítí.
------------
ad tvůj komentář pod kterým reaguju:
nikdo zde ti nebrání oba balíky stáhnout a porovnat. ten větší může obsahovat podporu pro další os, podporu pro spoustu jazyků, nebo nepovinnou controlní megautilitu, bez které se ovladač klidně obejde.
Konkrétně ještě okolo roku 2010 realtek dělal pravidelné aktualizace (co měsíc cca) a opravu chyb a chodil sem pro nejnovější ovladače tam protože výrobce desek tak rychle nereagoval.
Teď je to spíš naopak takže beru od výrobce desek.
A nemám ani odvahu a chuť zkoušet co je přibalené v tom 200mb+ balíku za dobroty navíc.
Ovladače na čipset a grafiku jsou jasné (stránky AMD, Intel, Nvidia).
Mít za každou cenu nejvyšší číslo instalačního balíku LAN ovladače pro síť je asi zbytečné.
BT/ Wifi se blbě hledají, můžou tam být rozdíly tak stránky výrobce desky.
Já bych postup instalace ovladačů na pc viděl asi takto
Základ:
1. Instalačka Windows
2. Windows Update
Volitelně:
3. GPU/APU
Použít doporučený z webu výrobce grafiky (Intel/Nvidia/AMD)
4. Audio
Použít nejnovější. Např. v případě ovladače Realteku a desky Gigabyte se použije ten pro Gigabyte. V tuto chvíli je to verze ovladače 9450 z tohoto měsíce. Jako zdroj doporučuju použít toto vlákno:
https://forums.mydigitallife.net/threads/update-realtek-high-definition-audio.72236/
5. LAN
Použít nejnovější. V případě Realteku:
https://www.realtek.com/en/component/zoo/category/network-interface-controllers-10-100-1000m-gigabit-ethernet-pci-express-software
6. Další hardware
Použít nejnovější dohledatelný.
Poznámky:
a) Všechny ovladače instalovat přes inf.
b) Pokud je dostupná pouze WIFI tak je potřeba po bodu 1 doinstalovat ovladač WLAN
c) Ovladač na chipset opravdu není potřeba instalovat a už vůbec ne bezhlavě přes exe Např. mám taky desku Gigabyte, taky chipset B550 a jediné, co by se tak chtělo aktualizovat přes chipset balíček (řeč je o aktuálním 4.11.15.342 od AMD pro chipset B550), je amdpsp, gpio2 a gpio3 (defaultně jsou tam starší verze z instalačky a WU)... Takže tady to spadá pod pod 6 (je to volitělně, není potřeba).
d) Pokud na nějakém hardwaru není ovladač (je pod otazníkem) a tento hardware je potřeba, tak spadá pod "Základ".
e) Co se týče bodu 1 tak i instalačka Windows obsahuje nějaké ovladače, např. LAN ovladač Realteku z roku 2015 (platí pro pár dní staré MVS iso Windows 10 19045.2364 sestavené samotným MS), proto se lze při/po instalaci Windows připojit k internetu...
PS:
I) Zvláštní, tvoje daleko dražší deska asi nemá finální bios s agesou 1.2.0.7 a moje má už několik měsíců:
https://www.gigabyte.com/Motherboard/B550M-DS3H-rev-10-11-12-13/support#support-dl-bios
(F15 2022/08/02)
II) Co se týče Realtek Audia na Gigabyte desce a bodu A (inf) tak např. v případě mé B550M-DS3H je instaluju takto:
(+ po aktualizaci je pak vhodné povolit Směšovač Audio pokud někdo třeba používá Midomi, protože je defaultně zakázaný)
III) Pokud je někdo zažranej do aktualizace ovladačů, tak je vhodné ty staré smazat, myslím, že něco svede i Vyčištění disku, ale lepší je to ručně, obecný postup (pod tím X je číslo ovladače, který se má smazat):
Krásné..akorát trochu složitě. Je nějaký "měřitelný" důvod proč nepoužít exe a dávat to tam ručně třeba konkrétně u toho AMD chipset driveru ?
Jestli se mám inspirovat nebo jen dál líně klikat exe.
INF někdy taky používám, když potřebuji jenom drajvr a ne i přiložený balík oblužného SW, který je mi na prd.
Ty EXE většinou jdou jenom rozbalit (samorozbalovací ZIP) a pak se podívám, co vše tam vlastně je...
Není to složité.
Důvody proč nepoužívám instalaci ovladačů přes exe?
Instalátory ovladačů přes exe jsou jedna velká hrůza.
V případě instalace přes inf člověk může použít i neoficiální zdroje, protože proběhne kontrola podpisu ovladače.
Člověk se vyhne instalaci nechtěných nadbytečných věcí a nainstaluje pouze ovladač.
Člověk pak ví co konkrétně potřebuje za ovladače a co pc používá za ovladače.
Konkrétně u toho AMD chipset driveru...
Od koupi desky 14 měsíců jsem jel na těch třech neaktuálních ovladačích, které nabízí instalačka Windows a WU, bez problému.
Poslední týden jedu na těch aktuálních, taky bez problému.
I toto amd_chipset_software_4.11.15.342.exe je jedna velká hrůza. Má asi 55 MB, je to archiv. Po rozbalení v něm je 2x totožný 6 let starý vc++ x86, jedenkrát x64. Desítky MB knihoven qt kvůli exe na ověření vhodnosti jestli je to určeno pro danou desku... a 10 MB exe s ovladači, ten obsahuje nastavení a msi s ovladači, ten obsahuje 21 ovladačů, které se instalují přes jednotlivé msi (těch je 21 a každý má asi 2 MB... a jsou zbytečné...)... to co je podstatné jsou jednotlivé složky s ovladači, těch je 21. Ten hlavní exe je určen pro hromadu desek, takže pro konkrétní desku je určeno jen pár ovladačů, pro mou 3. Všech 21 složek s ovladači (jen to je potřeba) má 1.32 MB... Jen ty tři mé ovladače na mou desku 320 kB... všechny tři jsou ke stažení samostatně v cab i na MS catalogu (299 kB, 31 kB a 39 kB = jen čistě ty ovladače k instalaci přes inf)...
Jen poznámka, ty z catalogu to WU k automatické aktualizaci nenabízí, netuším proč. Je možné že by to šlo přes ruční aktualizaci ovladače, nezkoušel jsem před týdnem.
Takže suma sumárum, klidně si to instaluj a klidně si to instaluj přes exe... Já to 14 měsíců neřešil vůbec a před týdnem jsem ty tři aktualizoval přes inf. A taky žiju a ty budeš taky Každý ať si to instaluje jak uzná za vhodné
Máš to evidentne zmáknuté do detailov. Ja to až takto hrotiť nechcem, mne šlo o funkčnosť a ako to spraviť správne. Vyjadrilo sa tu veľa ľudí a každý nech si spraví obraz o tejto problematike. Spomínaná pridaná "hodnota" inštalačiek exe že obsahujú nielen ovládač tak mne to vlastne ani nevadí. Bloatware je už v samotnom windowse po čistej inštalácii a dnes je niečo navyše prakticky všade kde sa pozrieme čo sa týka IT sveta. Ja už ani nemám snahu sa toho zbavovať, nech je to tam a kašlem nato. Vidím ale posledné roky predsa len trocha zmenu k lepšiemu čo sa tohto týka. Zopár rokov späť bolo také obdobie kedy aj overené a známe firmy pribaľovali do inštalačiek buď tajne alebo bez možnosti odškrtnutia nejakého ďalšieho SW. Ľudí to štvalo ale extrémne tak sa na to vybodli a dnes už to podľa mňa ustupuje. Je v inštalačne možnosť odškrtnúť ten pridaný SW. Napríklad adobe reader svojho času takto nútil mcaffe ak sa nemýlim. CCleaner(už nepoužívam) kedysi tiež mali niečo navyše. Zabezpečovacie SW tiež pridávali kade čo a aj spomínané ovládače obsahovali bez možnosti odškrtnúť...Dnes je v tomto myslím väčšia sloboda ako pár rokov späť. Navyše microsoft chce windows 10 ako pre posledný OS tejto firmy v roku 2023 prejsť na plnohodnotný open-source - https://www.youtube.com/watch?v=03dfoqw70lw
Už je dostupný ovladač na Realtek Audio verze 9452 z 6. prosince 2022
(např. pro msi desky, předělal jsem si jej ale na gigabyte, v této verzi to jde, protože v gigabyte inf souboru nebyly oproti 9450 provedeny úpravy kromě změny datumu)
Správný ovladačový maniak musí na něm už jet
inf instalačka speciálně pro desku gigabyte b550m ds3h:
https://uloz.to/file/49BhYONAckaO/realtek-audio-driver-v9452-gigabyte-b550m-ds3h-7z
(smažu upload až nebude aktuální)
Ešte nám objasni, či záleží našim hifistom, audiofilom poslucháčom kinosál 6G 3D absolútnym "vnímačom kozmického zvuku", o.i. posadeným v izolovanej, odhlučnenej adiabatickej miestnosti, (ako bonus napatlaných na obnaženú pokožku grafitovou vazelínou) v prípade záplaty Realtek Audio verze 9452?
Asi nezáleží. Já ale psal o správném ovladačovém maniakovi, ne o nějakých hifistech
Správný ovladačový maniak tam musí tu verzi 9452 mít, i když třeba pro Gigabyte desky teď nikde na netu asi ještě není, krom toho mého odkazu
Položme si otázku trochu jinak: ne, jestli záleží na verzi 9452, ale co ta verze správnému ovladačovému maniakovi přinese? Myslím jako v praxi, ne ten hřejivý pocit.
No právě ten hřejivý pocit a o to přece jde
Aha, tak to jo.
A ne snad? Stejně tak jako existují Realtek Audio ovladačoví maniaci, kterých je asi celkem málo - nejspíš proto, že se tak lehce aktuální ovladač sehnat nedá - a už vůbec nemyslím ten s upraveným datumem a verzí v inf jaký jsem uvedl, tak existují i chipset ovladačoví maniaci, kterých je teda hodně, minimálně podle diskusí tu na poradně a jelikož se dá chipset ovladač sehnat docela snadno, tak ho šoupnou rovnou na první místo při aktualizaci ovladačů
Nikoho nenutím být ani chipset ovladačovým maniakem, ani realtek audio ovladačovým maniakem, já osobně nejsem ani jedno, já osobně to beru čistě technicky a ze zvědavosti jak to funguje a informačně. Obojí spadá do sekce volitelně v mém návodu
Tož asi tak