Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem (herní) počítač 2023 - doporučení - moderované téma

Ahoj všem
v roce 2023 se nám z mojeho pohledu trochu posouvají sestavy a proto jsem založil toto vlákno.

Budu sem dávat odkazy, doplňovat, případně promazávat aby to bylo přehledné.

heslo pro nalezení (CTRl-F v prohlížeči)
8VRAM - stačí 8GB ve hrách ?
6JADER - porovnání výkonu vícjádrových cpu ve hrách
5800X3D-7800X3D - výkon 5800x vs 7800x - pro případný upgrade
16GB_nestačí - Nové náročné hry využijí i víc jak 16GB
12VHPWR Nový kabel u grafik.

Nic proti, ale 32GB RAM je aktuálně minimálně 3.500 Kč, pokud má sestava z RAM profitovat, to jest DDR5 6000 CL32. Je to vidět teď u aktuálních X3D procesorů od AMD, že to hodně pomáhá. Stejně tak je pěkné, že vývojáři her už si neumí vystačit ani s 8GB VRAM, ale kolik grafik v ceně sestav, které tu obvykle radíme, to má?

Jestli teda chceš téma s herníma počítačema s 32GB RAM a víc jak 8GB VRAM, rovnou to přejmenuj na Počítač 2023 za 100 tisíc plus.

Ahoj
smyslem vlákna je přinést informace. Ne vytáhnout peníze z kapes kupujících:-). Každý se musí rozhodnout sám a tohle vlákno by mělo pomoct.

Ano 32gb je podle mě lepší volba. Ano je to u DDR5 přibližně o 1300Kč víc oproti 16 GB kitu 6000/CL32. S tím že je lepší to vzít rovnou než dokupovat, DDR5 moc nesnáší osazení 4ks.

K té videoram. Já z toho, že 8GB už skoro nestačí u některých her taky radost nemám ale taková je situace. Když se někdo bude ptát jestli si má vzít 3060 Ti s 8GB na hogwarts pošlu mu odkaz na toto vlákno a potom třeba vezme grafiku od AMD s 12-16GB. Třeba 6700XT s 12Gb je za 10 https://www.alza.cz/sapphire-pulse-radeon-rx-6700-xt-16g-d6386172.htm?o=1

Hodně slušný PC je okolo 60.

Jasně, já jen srovnávám cenu potřebnýho HW na hraní her.
Na druhou stranu, ty prachy za nový PC vydají jen ti, co mají potřebu hrát nejnovější hry v plným nastavení na 4k. Já sám mám PC už beze změny několik let a zatím nemám potřebu ho měnit, protože stejně hraju prakticky jen jednu hru. I když co ušetřím na hardwaru, to vrazím do té hry :-)

Já mám PC z roku 2017 a také žádná změna HW nebyla a nebude. S žádnou hrou v 1920*1200/60Hz nemám žádný výkonnostní problém. Obvykle ale nehraju vyhypované mainstreamové AAA hry a už vůbec ne multi. Navíc počítače nemáme jen na hraní, ale i na vydělávání a spoustu dalších účelů. Až se mi bude zdát, že mi nestačí, pořídím komplet nový. Zatím takovou potřebu nemám.

5800X3D-7800X3D

Jak je to s výkonem 5800X3D a 7800X3D ?

Testing games oba procesory otestoval. Použita byla poněkud nereálná RTX 4090, takže rozdíly na běžných VGA budou menší. Použité DDR5 pro 7800X3D jsou 6000 CL 32.
https://www.youtube.com/watch?v=TVyiyGGCGhE

Komentář: 5800X3D může být zajímavý procesor pro poslední upgrade AM4 patice. Ale výkon nové platformy je až o 30 procent vyšší.

Tady je pak srovnání 5600X,5800x, 5800x3D na RTX 3080 a RTX 3060.
https://www.youtube.com/watch?v=qdsRJsUcQBg

Máš zkušenosti s RAM DDR5 6400 a víc?

Co jsem koukal, tak výrobci desek u AM5 zkouší paměti jen do 6000 a paměti 6400 a víc u sebe mají napsáno jen Intel XMP Profil. Zajímalo by mě, jestli ty rychlé paměti ve skutečnosti na AM5 deskách (B650, X670) v pohodě běhají nebo ne? Protože s pomalou pamětí v mnoha aplikacích těch +30% neuděláš, pokud budeš mít na AM4 nabušenou paměť, které tam ty desky v pohodě dávají a AMD DOCP mají certifikováno.

16GB_nestačí

16gb RAM do sestavy stačí i pro náročné hry 2023 ? Ne.

Nově vydané náročně hry v roce 2023 jedou lépe na 32 gb ram

https://www.youtube.com/watch?v=rxu-kIQEjSM
https://www.youtube.com/watch?v=d99XekWSm-I
Vydané / očekávané hry
Resident Evil 4
The Last of us
Returnal
Star Citizen
Galactic Civilizations 3
Microsoft Flight Simulator

Komentář: RAM je nyní levná, z celkové ceny PC tvoří pár procent. Sestava pro rok 2023 by měla mít 32GB.

Poznámka: dávám sem odkazy z YT. Neznamená to že každému videu slepě věřím nebo že někdo nemůže testovat špatně. Ale pokud je takových srovnání víc asi to nebude fake. Pokud vás to zajímá hledejte, čtěte, sledujte :-)

12VHPWR

Nvidia zavedla nový napájecí kabel grafik místo zavedených 8pinových.

U karty bude pravděpodobně redukce která ze dvou 8pinů udělá jeden 16ti pin 12vhpwr kabel. Takže pokud kabel nemáte grafika hned zapnout půjde.

Problém je v tom, že ty redukce jsou tvrdý, mají malý poloměr ohybu a nemají se to moc "lámat". Takže já když jsem ho měl sem rozumně nezavřel skříň.

Výrobci modulárních zdrojů dělají redukce. Tyto kabely jsou měkčí, není po cestě další přechodový odpor a já bych koupi doporučil.

Corsair https://www.alza.sk/corsair-premium-individually-sleeved-12-4pin-pcie-gen-5-12vhpwr-600-w-cable-type-4-white-d7587432.htm?o=1

Bequiet https://www.czc.cz/be-quiet-kabel-12vhpwr-pci-e-adapter-cable/360692/produkt?utm_term=&utm_source=seznam&utm_medium=cpc&utm_campaign=RTG+%3E%c2%a0DYN+%3E+produkty&utm_content=Nav%C5%A1t%C3%ADvili+1-3&utm_id=seznam_RTG+%3E%c2%a0DYN+%3E+produkty

Seasonic https://www.alza.cz/seasonic-12vhpwr-cable-black-d7702963.htm

Nový zdroj / nový pc bych rozhodně kupoval s tímto kabelem. Corsair má řadu s názvem SHIFT https://www.tsbohemia.cz/corsair-rm850x-shift-series-850w_d475960.html?utm_source=heureka&utm_medium=srovnavac&utm_campaign=Elektronika+%7C+Pocitace+a+kancelar+%7C+Pocitacove+komponenty+%7C+Zdroje&utm_term=475960