Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemDůležité (herní) počítač 2023 - doporučení - moderované téma

Ahoj všem
v roce 2023 se nám z mojeho pohledu trochu posouvají sestavy a proto jsem založil toto vlákno.

Budu sem dávat odkazy, doplňovat, případně promazávat aby to bylo přehledné.

heslo pro nalezení (CTRl-F v prohlížeči)
8VRAM - stačí 8GB ve hrách ?
6JADER - porovnání výkonu vícjádrových cpu ve hrách
5800X3D-7800X3D - výkon 5800x vs 7800x - pro případný upgrade
16GB_nestačí - Nové náročné hry využijí i víc jak 16GB
12VHPWR Nový kabel u grafik.

6JADER

Hry umí vytěžit čím dál víc jader. Určitě je tam spojitost i s vývojem pro konzole, které jsou osmijádrové.

Čtyřjádro už dávno nestačí. Šestijádro je takový úplný základ.

https://www.youtube.com/watch?v=A9e9wrnRCgk
https://www.youtube.com/watch?v=glSTKD28sb8
https://www.youtube.com/watch?v=_R-qQaxkziY
https://www.youtube.com/watch?v=uFUuuyAzWs8

Komentář: Hry dokážou využít i 8jádrový procesor. V herní sestavě 2023 by proto neměl chybět.

Hry umí vytěžit čím dál víc jader. Určitě je tam spojitost i s vývojem pro konzole, které jsou osmijádrové

Sorry, ale toto je internetovy fám
Vyvojovy mod u konsole Xbox drive One X a ted u Series X pouzivam uz naky ten rok.

Konsole i kdyz ma Xbox operační system Windows hry se na nì nespousti jako na klasikem desktop.
Vse je HW vyhrazeno, hry jsou spousteny v bezpečném kontejnerovem modu (neco jako aplikace v Docker) k tomu mají vyhrazeno 6Cores s tim ze 2xCores jsou vyhrazeny pro chod OS. Jediné co muze byt flexibilní nebo dle potreby dynamicky prirazovaneho je velikost pameti.

Zkratka konsole na hrani v realite nepouzivaji 8C ale na hry jich maji vyhrazeno jen 6.

PS: Co se tyce vyuziti jader na desktop, doporucil bych navstivit dokumentaci vyvojaru hernich engine kuprikladu :

https://docs.unrealengine.com/5.0/en-US/threaded-rendering-in-unreal-engine/

V dokumentaci optilizace vykonu se da najit dost vystizny dodatek viz :

Neexistuje žádné kouzelné tlačítko, které by UE5 najednou přimělo využívat všechna jádra CPU. V UE5.2 jsou 3 hlavní překážky. Vlákno Game, vlákno Draw a GPU ...

To samé se da najit v dokumentaci Crytek nebo Unity3D.

Nic proti, ale 32GB RAM je aktuálně minimálně 3.500 Kč, pokud má sestava z RAM profitovat, to jest DDR5 6000 CL32. Je to vidět teď u aktuálních X3D procesorů od AMD, že to hodně pomáhá. Stejně tak je pěkné, že vývojáři her už si neumí vystačit ani s 8GB VRAM, ale kolik grafik v ceně sestav, které tu obvykle radíme, to má?

Jestli teda chceš téma s herníma počítačema s 32GB RAM a víc jak 8GB VRAM, rovnou to přejmenuj na Počítač 2023 za 100 tisíc plus.

Ahoj
smyslem vlákna je přinést informace. Ne vytáhnout peníze z kapes kupujících:-). Každý se musí rozhodnout sám a tohle vlákno by mělo pomoct.

Ano 32gb je podle mě lepší volba. Ano je to u DDR5 přibližně o 1300Kč víc oproti 16 GB kitu 6000/CL32. S tím že je lepší to vzít rovnou než dokupovat, DDR5 moc nesnáší osazení 4ks.

K té videoram. Já z toho, že 8GB už skoro nestačí u některých her taky radost nemám ale taková je situace. Když se někdo bude ptát jestli si má vzít 3060 Ti s 8GB na hogwarts pošlu mu odkaz na toto vlákno a potom třeba vezme grafiku od AMD s 12-16GB. Třeba 6700XT s 12Gb je za 10 https://www.alza.cz/sapphire-pulse-radeon-rx-6700-xt-16g-d6386172.htm?o=1

Hodně slušný PC je okolo 60.

Ono vlastně skoro vždy bylo hodně slušné PC za 60 táců, několikanásobná osobní zkušenost. Akorát poslední, které mi spolehlivě v 1920*1200 slouží dodnes (i5-8600k, 16GB RAM, nV1070Ti), stála necelých 40, ale to byla v okamžiku nákupu jen vyšší střední třída. Osobně při dalším s šedesátkou bohužel zase musím počítat… i díky vyšší požadované 2x HDD kapacitě.

Presne proto jsem misto PC uz pred lety zakoupil konsoli ONE X a ted Series X pro hrani v 4K@2160.
Vim ze i za 3 roky si v 4K bez problemu zahruju "aniz bych musel donekonecna Upgradovat".
Herni PC = nekonecna studna penez
.
Cela konsole me stala jak jedna graficka karta typu RTX3070 ktera bude za 2 roky povazovana jako "za starou" ..
Nemluve o procesorech, pristi rok se tu budou na hrani doporucovat 20Core/40Th + 64Gb RAM protoze na Youtube tak nekdo hral na celych 60FPS v 4K !

Jasně, já jen srovnávám cenu potřebnýho HW na hraní her.
Na druhou stranu, ty prachy za nový PC vydají jen ti, co mají potřebu hrát nejnovější hry v plným nastavení na 4k. Já sám mám PC už beze změny několik let a zatím nemám potřebu ho měnit, protože stejně hraju prakticky jen jednu hru. I když co ušetřím na hardwaru, to vrazím do té hry :-)

Já mám PC z roku 2017 a také žádná změna HW nebyla a nebude. S žádnou hrou v 1920*1200/60Hz nemám žádný výkonnostní problém. Obvykle ale nehraju vyhypované mainstreamové AAA hry a už vůbec ne multi. Navíc počítače nemáme jen na hraní, ale i na vydělávání a spoustu dalších účelů. Až se mi bude zdát, že mi nestačí, pořídím komplet nový. Zatím takovou potřebu nemám.

5800X3D-7800X3D

Jak je to s výkonem 5800X3D a 7800X3D ?

Testing games oba procesory otestoval. Použita byla poněkud nereálná RTX 4090, takže rozdíly na běžných VGA budou menší. Použité DDR5 pro 7800X3D jsou 6000 CL 32.
https://www.youtube.com/watch?v=TVyiyGGCGhE

Komentář: 5800X3D může být zajímavý procesor pro poslední upgrade AM4 patice. Ale výkon nové platformy je až o 30 procent vyšší.

Tady je pak srovnání 5600X,5800x, 5800x3D na RTX 3080 a RTX 3060.
https://www.youtube.com/watch?v=qdsRJsUcQBg

Máš zkušenosti s RAM DDR5 6400 a víc?

Co jsem koukal, tak výrobci desek u AM5 zkouší paměti jen do 6000 a paměti 6400 a víc u sebe mají napsáno jen Intel XMP Profil. Zajímalo by mě, jestli ty rychlé paměti ve skutečnosti na AM5 deskách (B650, X670) v pohodě běhají nebo ne? Protože s pomalou pamětí v mnoha aplikacích těch +30% neuděláš, pokud budeš mít na AM4 nabušenou paměť, které tam ty desky v pohodě dávají a AMD DOCP mají certifikováno.

16GB_nestačí

16gb RAM do sestavy stačí i pro náročné hry 2023 ? Ne.

Nově vydané náročně hry v roce 2023 jedou lépe na 32 gb ram

https://www.youtube.com/watch?v=rxu-kIQEjSM
https://www.youtube.com/watch?v=d99XekWSm-I
Vydané / očekávané hry
Resident Evil 4
The Last of us
Returnal
Star Citizen
Galactic Civilizations 3
Microsoft Flight Simulator

Komentář: RAM je nyní levná, z celkové ceny PC tvoří pár procent. Sestava pro rok 2023 by měla mít 32GB.

Poznámka: dávám sem odkazy z YT. Neznamená to že každému videu slepě věřím nebo že někdo nemůže testovat špatně. Ale pokud je takových srovnání víc asi to nebude fake. Pokud vás to zajímá hledejte, čtěte, sledujte :-)

12VHPWR

Nvidia zavedla nový napájecí kabel grafik místo zavedených 8pinových.

U karty bude pravděpodobně redukce která ze dvou 8pinů udělá jeden 16ti pin 12vhpwr kabel. Takže pokud kabel nemáte grafika hned zapnout půjde.

Problém je v tom, že ty redukce jsou tvrdý, mají malý poloměr ohybu a nemají se to moc "lámat". Takže já když jsem ho měl sem rozumně nezavřel skříň.

Výrobci modulárních zdrojů dělají redukce. Tyto kabely jsou měkčí, není po cestě další přechodový odpor a já bych koupi doporučil.

Corsair https://www.alza.sk/corsair-premium-individually-sleeved-12-4pin-pcie-gen-5-12vhpwr-600-w-cable-type-4-white-d7587432.htm?o=1

Bequiet https://www.czc.cz/be-quiet-kabel-12vhpwr-pci-e-adapter-cable/360692/produkt?utm_term=&utm_source=seznam&utm_medium=cpc&utm_campaign=RTG+%3E%c2%a0DYN+%3E+produkty&utm_content=Nav%C5%A1t%C3%ADvili+1-3&utm_id=seznam_RTG+%3E%c2%a0DYN+%3E+produkty

Seasonic https://www.alza.cz/seasonic-12vhpwr-cable-black-d7702963.htm

Nový zdroj / nový pc bych rozhodně kupoval s tímto kabelem. Corsair má řadu s názvem SHIFT https://www.tsbohemia.cz/corsair-rm850x-shift-series-850w_d475960.html?utm_source=heureka&utm_medium=srovnavac&utm_campaign=Elektronika+%7C+Pocitace+a+kancelar+%7C+Pocitacove+komponenty+%7C+Zdroje&utm_term=475960