Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak vyčistit RAM (mezipamet)?

Chtěl bych se zeptat jestli je normální při zapnutí notebooku mít v mezipaměti třeba kolem 2 GB zabraného místa. A vůbec to neubývá. Mám 8GB RAM. Jde ta mezipaměť vyčistit celá nebo aspo z části? Protože 2GB jen na pozadí při zapnutí notebooku mít tolik zabráno v mezipaměti. Děkuji

Řešení:

$ free -h
               total        used        free      shared  buff/cache   available
Mem:            31Gi       7.8Gi       3.3Gi       163Mi        20Gi        23Gi
Swap:           49Gi          0B        49Gi

Já mám teď volných 3.3 GB z 32GB a neřeším.
Ono je z toho většina buffery a cache, takže to urychluje práci, nepřekáží a pokud by to bylo potřeba, tak se to samo okamžitě uvolní.
Takže když jsem si tu paměť zaplatil, tak ať taky maká a neválí se ladem ]:)

(jo, dalo by se to uměle uvolnit - ale co z toho? Jen by pak všechno chodilo pomaleji ...)

Vyčistit (uvolnit) to sice jde, ale vzápětí se to zase zaplní podle potřeby OS a programů.
Nemá cenu se tím zabývat, zejména, když jde jen o 1/4 RAM.

$ free -h
               total        used        free      shared  buff/cache   available
Mem:            31Gi       7.8Gi       3.3Gi       163Mi        20Gi        23Gi
Swap:           49Gi          0B        49Gi

Já mám teď volných 3.3 GB z 32GB a neřeším.
Ono je z toho většina buffery a cache, takže to urychluje práci, nepřekáží a pokud by to bylo potřeba, tak se to samo okamžitě uvolní.
Takže když jsem si tu paměť zaplatil, tak ať taky maká a neválí se ladem ]:)

(jo, dalo by se to uměle uvolnit - ale co z toho? Jen by pak všechno chodilo pomaleji ...)

disková cache, která začala brát významné místo v ram už od win vista, v linuxu ještě dřív.
neřeš, je to v pořádku.

smysl má ohlížet se jen po automaticky spouštěných sračkách, co si tam uživatel sám doinstaluje, nebo je třeba zdědí jako bloatware od výrobce ntb.
zajímají tě hlavně ty, které zabírají výkon cpu, případně nadbytek ram.

Odkaz na ploche pre x64 Windows:
%windir%\SysWOW64\rundll32.exe advapi32.dll,ProcessIdleTasks
Názov s elegantnou ikonou zástupcu nechám na teba.

https://www.majorgeeks.com/files/details/cleanmgr.html

číňan; dism++, options, expert mode:
https://www.majorgeeks.com/files/details/dism.html

https://processhacker.sourceforge.io/
System information, Memory, More, Empty - individuálne vyprázdni štyri pamäte.

Ideálne je vyrobiť si v Notepad.exe pre príkazový riadok so zvýšenými právami "elevate" svoj čistič bežiac bezstarostne na pozadí nakonfigurovaný v Plánovači úloh.