Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Adobe Lightroom Classic (Mac - aplikace neočekávaně skončila)

Ahoj, přišlo mi e-mailem toto. I když tady jsme PC, třeba se tu někdo najde, kdo bude vědět:

Dobrý den, Kráťo,
vznikl mi velký problém, který mi znemožňuje zpracovávat fotky v mém oblibeném programu Adobe Lightroom Classic. Aktualizoval jsem si jej spolu s dalšími programy od Adobe a zároveň jsem i upgradoval svůj Mac Mini. Od toho okamžiku se mi ale nedaří otevřít Lightroom (zatímco ostatní programy od Adobe bez problémů). Nevím, jestli se vaše poradna zabývá jen PC, ale pokud máte v záběru i Mac, mohl byste tam předložit tento problém?
Když se pokusím otevřít Lightroom, objeví se hláška, že aplikace neočekávaně skončila, a mnohastránková zpráva o problémech a konfiguraci systému, která automaticky odchází do Applu.
Začíná takto:
-------------------------------------
Translated Report (Full Report Below)
-------------------------------------

Process: Adobe Lightroom Classic [4320]
Path: /Applications/Adobe Lightroom Classic/Adobe Lightroom Classic.app/Contents/MacOS/Adobe Lightroom Classic
Identifier: com.adobe.LightroomClassicCC7
Version: 12.3 (12.3)
Code Type: X86-64 (Native)
Parent Process: launchd [1]
User ID: 501

Date/Time: 2023-04-20 18:40:15.5492 +0200
OS Version: macOS 13.3.1 (22E261)
Report Version: 12
Bridge OS Version: 7.4 (20P4252)
Anonymous UUID: 5916CF7B-1E17-83B6-9A97-66A4516327D6

Sleep/Wake UUID: 3CEA96E9-DDF1-4F17-A871-B443E113ED53

Time Awake Since Boot: 11000 seconds
Time Since Wake: 7759 seconds

System Integrity Protection: enabled

Crashed Thread: 0 CrBrowserMain Dispatch queue: com.apple.main-thread

Exception Type: EXC_BAD_ACCESS (SIGSEGV)
Exception Codes: KERN_INVALID_ADDRESS at 0x0000000000000068
Exception Codes: 0x0000000000000001, 0x0000000000000068

Termination Reason: Namespace SIGNAL, Code 11 Segmentation fault: 11
Terminating Process: exc handler [4320]

VM Region Info: 0x68 is not in any region. Bytes before following region: 140737487425432
REGION TYPE START - END [ VSIZE] PRT/MAX SHRMOD REGION DETAIL
UNUSED SPACE AT START
--->
shared memory 7ffffff1d000-7ffffff1e000 [ 4K] r-x/r-x SM=SHM

Pokud byste byli schopni mi poradit, co podniknout, moc by mi to pomohlo.

Na to jsem odepsal:
Dám to do poradny. To bude zase nějaká aktualizace čehosi. Já bych zkusil stáhnout poslední verzi toho programu, odinstaloval, restart, nainstaloval tu staženou a zase restart.

A odpověď:
To jsem udělal, ale nic se nezměnilo.

Předhodil jsem to umělé inteligenci, ale dočkal jsem se spíš jenom obecných rad. I tak třeba nějaká z nich pomůže:

Hláška, kterou jste uvedl, ukazuje, že aplikace skončila neočekávaně z důvodu chyby SIGSEGV (Segmentation Fault), což je chyba v paměti. Tato chyba může být způsobena mnoha faktory, včetně chybějících nebo poškozených souborů, špatné instalace nebo aktualizace aplikace nebo nekompatibilního hardwaru.

Zde je několik kroků, které by vám mohly pomoci:

Aktualizujte operační systém: Zkontrolujte, zda máte nejnovější verzi operačního systému macOS, protože některé aktualizace mohou řešit chyby.

Restartujte počítač: Pokud jste po aktualizaci programu nebo systému neustali Mac Mini, zkuste to udělat. Restartování může vyřešit některé chyby a aktualizovat systémové služby.

Smažte a znovu nainstalujte Adobe Lightroom Classic: Pokud byl program špatně nainstalován nebo aktualizován, může být nutné ho odinstalovat a nainstalovat znovu. Ujistěte se, že máte aktuální verzi programu a stáhněte si ji přímo z webových stránek Adobe.

Vytvořte nový uživatelský účet: Pokud problém stále přetrvává, může být problém v uživatelském účtu. Vytvořte nový uživatelský účet a zkuste program spustit z tohoto účtu.

Kontaktujte technickou podporu: Pokud se problém stále nevyřeší, kontaktujte technickou podporu Adobe pro další pomoc.

Doufám, že vám tyto kroky pomohou vyřešit problém s Adobe Lightroom Classic na vašem Mac Mini.

Zeptal bych se na fóru Adobe Lightroom Classic, nebo si rovnou přečti odpověď:

Here is the workaround for resolving the issue of Lightroom Classic 12.3 not launching on macOS:
Manually change the permissions on the following folders and on all the items in these folders to Read & Write for the current user, so that Adobe applications are able to write to these folders when opened or during use:

/Users/[user name]/Library/Logs/
/Users/[user name]/Library/Logs/Adobe/

Nějaké rady jsem našel na foru. Poslal je a odepsal mi:

"...děkuji za radu, schovám si ji pro případné budoucí využití. Právě jsem se vrátil z autorizovaného servisu, už mi to spravili. Museli smazat OS a znovu nainstalovat, všechny programy zazálohovali a vrátili, teď kontroluji, že je asi vše v pořádku. ..."

Takže díky a značím vyřešeno.