Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Notebook bez OS nebo bez vnuceneho OS

Dobry den,

potrebuji se zeptat, jak uplatnit pravo na vraceni penez za vnuceny predinstalovany nechteny OS koupeny v notebooku?

Notebook jsem jeste ani jednou nezapnul, dokonce jsem jej jeste ani nevybalil z krabice. Proto nemam samozrejme vubec zadny problem ani s pouzitym OS ani odsouhlasenou licenci ani s aktivovanym OS, ve je nove, ciste, ani 1x nepouzite ani nijak nic neodsouhlaseno (ani licence).

Stejne tak nemam vubec zadny problem s uplnym odstranenim nechteneho OS nebo jeho kompletnim vracenim prodejci (nebo komukoliv kdo me jej zbavi) a uplnym dalsim nikdy nepouzivanim vnuceneho nechteneho OS ani zadne jeho soucasti (to je naopak zamysleny rajsky stav, ktery chci :-) :-) :-) ). Nechci tedy nijak podvest ani osidit prodejce o penize a pak si nainstalovat na cerno stazeny a vypaleny stejny OS, to opravdu ne.

Koupil jsem si totiz notebook - hardware - podle vyhovujicich HW parametru, ale ma jednu obrovskou vadu - predinstalovany nechteny vnuceny OS, Windows 10, ktery opravdu nechci nikdy nikde pouzivat ani mit (vyzkouseno ve skole a oraci a je to fakt hnus) a sam bych si jej nikdy dobrovolne nekoupil, nepresel na nej ani nedal do zadneho sveho jineho stroje (ani do zadne smart-kadibudky u chaty :-D :-D :-D ) .

Normalne jsem chtel koupit notebook bez OS a nainstalovat si do nej svuj legalne vlastneny lepsi a chteny OS z instalacniho media (a ne, neni to na cerno stazeny a vypaleny Windows, ale legalne vlastneny OS s legalni licenci). Coz by bylo mnohem mene prace za stejny uzitek - mit a pouzivat jen ten OS, ktery chci, ne nechteny vnuceny OS. Bohuzel tento prodejce ani zadni jini prodejci nenabizeji tento ani zadny podobny notebook bez OS, coz je maximalne zavrzenihodne.

Dekuji.

loading...

Brani mi, ze jsem zaplatil i za pribaleneho parazita, ktereho jsem v NTB nechtel ani koupit a ani zdarma a je mi tam jen na skodu a na pridani prace s preinstalaci.

Nebo je Windows 10 skutecne uplne zdarma? Ten je zdarma myslim jen pri upgradu ze Sedmicek a Osmicek a jinak se za nej plati, ne? Nebo se pletu?

A na výrobce hotových sestav, kteří odmítají platit výpalné z každého prodaného počítače a ještě navrch prodávají počítače zcela bez jeho systému posílá svoje poskoky.

A když to poskok přežene natolik, že se dostane k soudu a prohraje a má platit způsobenou škodu, tak ho raději zruší, jen aby nezaplatil. Viz kauza Mironet.

Omlouvam se, ze je muj text skutecne dlouhy, ale nevedel jsem jsem, jak to jinak lepe napsat, abych to vyjadril pres e a uplne a vyhnul se notoricky znamym maratonum z poraden: Chaba nepresna otazka tazatele / {Upresnujici otazka poradcu? / Odpoved. / Upresnujici otazka poradcu? / Odpoved. }x20.

Ano, notebook mam koupeny pres internet.

Proc jsem si kupoval neco co nechci? Vysvetluji to v dotazu. Vybral a koupil jsem si neco co CHCI = notebook = hardware, podle jeho HW parametru a CHTEL jsem ho koupit bez OS, protoze mam svuj legalne vlastneny OS s legalni licenci na instalacnim mediu, ktery CHCI pouzivat a NECHCI pouzivat ani kupovat jiny, zvlast ne odoad Windows 10. Bohuzel tento ani zadny jiny prodejce nenabizi tento ani zadny parametrove podobny notebook bez neceho co NECHCI= nechteneho pribaleneho parazita Windows 10, ktereho NECHCI koupit ani pouzivat, protoze mam svuj legalne vlastneny OS s legalni licenci, ktery jsem si CHTEL nainstalovat do vybraneho a CHTENEHO notebooku bez OS, ktery je bohuzel u vsech prodejcu v nabidce jen s NECHTENYM OS.

Věděl jsi co kupuješ. Pokud ti nevyhovuje, že je součástí OS, měl ses informovat předem. Ale většinou to je nedílná součást výrobku. Takže máš smůlu - chceš něco, co se neprodává.

To je jako kdybys chtěl koupit nové auto, ale trval na tom, že ho chceš bez kol, že máš pneumatiky svoje...

Toto prirovnani s autem a koly je naprosto nevhodne a z podstaty uplne chybne, protoze jak auto, tak i kola jsou oboje hardware. Notebook je hardware, Windows neni hardware, ale software.

Prirovnani auto + kola se hodi akorat tak na: notebook + RAM, notebook + disk, notebook + mechanika, ...a podobne, jine vymenitelne dily dnesni notebooky vetsinou uz nemaji.

Ale paradoxne, coz se divim, u tohoto (vymenitelneho HW notebooku) nebyva mezi vyrobci a prodejci notebooku tak velky problem a mnozi nabizeji tentyz notebook ve vice HW konfiguracich nebo dokonce umoznuji zakaznikovi si notebook hardwarove nakonfigurovat sam dle prani zakaznika (jinou velikost RAM, jinou velikost a typ disku, ...).

U vyberu OS (bez OS, s OS) je paradoxne situace mnohem horsi, coz se dost divim, protoze technicky i cenove je mnohem jednodussi nabizet notebooky s jinymi variantami OS (bez OS, s OS, prioadne klidne s jinym OS) nez s jinymi HW dily.

Ano, takovy notebook jaky pises jsem mel presne na mysli koupit (vim, ze "Bez OS" neznamena uplne bez OS, ale vzdy tam je nejaky zakladni minimalni OS, vetsinou FreeDos nebo Linpus nebo nejaka minimalni distribuce Linuxu, propadne nejaky neaktivni komercni demo OS).

Bohuzel takovych notebooku je na trhu zalostne minimum a uz vubec nepokryvaji vhodne cenove a vykonove kategorie. To je ten skutecny a velky problem, ktery tu resim.

predinštalovaný OS sa nedá v podstate nijako samostatne vrátiť predajcovi,jediná možnosť je nekúpiť tvz.plne asemblovanú zostavu,ktorá pozostáva z hw+ OS,ale len hw,t.j.notebook bez OS,aj také sa predávajú,alebo bundlovaný OS nepoužívať.....v tomto prípade je to niečo podobné ako chcieť si kúpiť auto bez motora s tým,že ja si potom individuálne rozhodnem,či tam dám nafťák,benziňák,lpg,elektromotor,1.3/1.9/2.5 l....aj keď to možno nieje adekvátny príklad,ale aj auto kúpiš v nejakej kompletnej zostave a modelovej výbave........takisto pri notebooku bez OS cena samotného notebooku nieje nejak výrazne nižšia ako pri cene plne asemblovanej zostave,pre velkovýrobcov počítačových zostáv a notebookov je tá cena OS radikálne znížená a nedá sa porovnávať s cenou samostatne predajného Windows,bohužial problém je,že modelov notebookov bez bundlovaného Windows je na trhu v cz/sk minimum,s tým ale my nič nenarobíme,predajcom a aj mnohým užívatelom vyhovuje to,že kúpia ,rozbalia,zapnú a používajú a predajcom vyhovuje to,že takýto tovar majú k dispozícii....

Ano, to je pravda, ze nejvetsi problem je kriticky nedostatek notebooku bez OS na CZ trhu (na SK trhu nevim, ale odhaduji, ze to lepsi nebude).

S prirovnanim auto + motor nesouhlasim - je z podstaty chybne, protoze auto i motor jsou HW, zatimco notebook je HW a Windows neni HW ale SW.

Vim, koupeny OS nepouzivat, nepotvrzovat licenci... ake jak ho vratit? Nevadi mi se jej uplne zbavit, uplne odstranit, ...apod.. to naopak uvitam.

Co to tady meleš o vnuceném OS? Uzavřel jsi kupní smlouvu a dostal notebook, u kterého snad bylo napsáno, co obsahuje. Nebo to snad prodejce záměrně zatajil, uvedl bez OS a pak tě prodal věc s OS navíc? A ty ještě chceš nějakou satisfakci a vrácení peněz? Příště nekupuj to co nechceš. To je jako by sis koupil auto a pak chtěl prodejci odprodat zpět třeba zadní sedačky, protože jezdíš sám.:-)

Napadlo a je to nevhodne a uplne nespravne prirovnani, jak jsem napsal vyse. Auto i kola jsou hardware. Notebook je hardware, Windows neni hardware, ale software.

Auto + kola =/= notebook + Windows.

Auto + kola = akorat tak notebook + RAM, notebook + disk, ...(jine vymenitelne dily dnesni notebooky vetsinou nemaji), ... coz je paradoxne u mnoha prodejcu mnohem mensi problem nabizet ten samy NTB ve vice HW konfiguracich nebo dokonce nechat zakaznika sam si nakonfigurovat HW parametry NTB dle sveho vlastniho prani. Coz je dost paradox, protoze nabizet NTB ve vice konfiguracich je cenove i technicky slozitejsi nez nabizet ten samy NTB = HW ve vice SW konfiguracich (bez OS, s OS, pripadne s jinym OS), ale prodejcum toto technicky i cenove jednodussi reseni dela mnohem vetsi problem nez nabizet NTB ve vice HW konfiguracich.

Zase dalsi mevhodne prirovnani. Auto = hardware, sedacka = hardware. Notebook = hardware. Windows neni hardware, ale software.

Navic kdyz si koupim jakekoliv plne vybavene auto se vsemi sedackami, co mi brani nepouzivane zadni sedacky legalne a jednoduse vymontovat a legalne a jednoduse prodat nekomu jinemu?

Ted si poloz uplne stejnou otazku, akorat misto "auto" dej "pocitac" a misto "sedacky" dej "Windows". Je to stejne?

Nenajdu. Ale já tu neřeším jestli najdu nebo nenajdu. Já tu řeším to, že pokud se podívám na zařízení, u kterých existuje varianta bez a s Windows, tak obecně platí to, že ta varianta s Windows je znatelně dražší. Kdežto Lukas1982 tu tvrdí: "Bez OS bude cena toho notebooku stejná." a "Výrobcům hotových sestav a notebooků dává Microsoft licence zdarma", což je podle mě nesmysl.

U totožného zboží ne, to máš pravdu. Vím ale, že bych si PC s předinstalovaným systémem nikdy nekoupil ani když bude "zdarma". Je tam tolik přebytečného balastu, že bych tam hned dal čistý systém a nainstaloval ovladače a programy které používám a žádné zbytečné kravinky, které vytěžují CPU.

"Bez OS bude cena toho notebooku stejná." a "Výrobcům hotových sestav a notebooků dává Microsoft licence zdarma"
Jednak Microsoft nedává výrobcům sestav a notebooků licence Windows zdarma.
A u stejného zařízení obecně platí, že cena bez a s Windows není stejná a stejná by nebyla ani kdyby výrobce zařízení zavedl případně tu další variantu pokud ta další varianta neexistuje (jako např. bez Windows) a to proto, že jednak Microsoft licence výrobcům obecně nedává zadarmo a jednak výrobce zařízení částěčně přebírá od Microsoftu za Windows podporu.

No hádat se s Tebou fakt nebudu, ale vím, že to tak je. Microsoft se tím prostě snaží zachovat svůj "monopol", protože jinak by byl snad všude Linux, který je zdarma pro všechny.

Microsoft licence výrobcům obecně nedává zadarmo a jednak výrobce zařízení částěčně přebírá od Microsoftu za Windows podporu.

Ano, právě proto to mají většinou velcí výrobci zdarma nebo za symbolickou cenu.

Není to zadarmo nebo za symbolickou cenu.
Znova píšu, podívej se na rozdíly mezi cenami u stejných zařízení s Windows a bez Windows. Pak bys nepsal to "právě proto". Není to zadarmo, není to ani za symbolickou cenu, je to akorát tak levněji než se běžně licence Windows prodávají.
Píšeš prostě nesmysly.
Jasně, ty víš... :-) Houby víš.
A taky podívej se na rozdíl v ceně Windows OEM a Windows Retail (z důvodu toho, že pro tu OEM licenci platí pro to přebírání podpory to samé), teda spíš hlavně se podívej na tu cenu Windows OEM licence.

"protože jinak by byl snad všude Linux" jsi fakt srandovní a máš srandovní argumenty, mám ti rozepsat i tento a ztrácet s tebou čas? :-)

Vím to moc dobře, ale mysli si co chceš, mně je to jedno. Vadí mně jen lidi, kteří něco říkají a plácají nesmysly. Ono už Tvá přezdívka napovídá, že kvákáš :-)
Tady už vím, že o tom nic opravdu nevíš a jen kvokáš jak potrefená husa, když se Ti něco nelíbí.
Zajeď si někam na exkurzi ať víš, jak to ve světě funguje. Naštěstí je téma už uzavřené, takže dál reagovat nebudu. Měj se fajn a klidně měj svůj názor.

K vyvrácení jednoho tvého tvrzení se stačí podívat na ty ceny, k vyvrácení toho druhého se stačí trošku nad tím zamyslet a dát si to do souvislostí, to je něco uchopitelného ověřitelného = rozdíly mezi cenou bez a s Windows u sestav a notebooků a na ceně samostatných Windows a logických souvislostech, které dávají smysl. A tak to nevidím jen já, viz níže.
To, co píšeš ty, ale smysl nedává.
Každý ať si na to udělá názor jaký chce.
Mohl bys napsat něco uchopitelného ověřitelného a něco, co dává smysl?

A tobě nedává smysl třeba tento text?
https://www.idnes.cz/technet/software/windows-zdarma-vyvoj-provize-cim-je-placen-oem-licence.A211214_135827_software_dvr

"Opravdu velké peníze však plynou z prodeje licencí Windows podnikům, které se prodávají ve velkém, pro podnikové sítě s tisíci počítači. Tyto smlouvy Microsoft sjednává přímo se svými největšími zákazníky. Kromě těchto způsobů Microsoft také prodává OEM licence Windows 11. Většina nových počítačů, notebooků a podobných zařízení, která si koupíte v obchodech, je dodávána s předinstalovanými Windows 11.

I když si možná myslíte, že systém máte zadarmo, pravdou je, že to tak není. Výrobci za instalované licence společnosti Microsoft platí. Tyto licence se nazývají OEM (Original Equipment Manufacturer) a jsou vázány na produkty, na kterých jsou nainstalovány. Jinými slovy, pokaždé, když si koupíte nové zařízení s předinstalovanými Windows, koupíte si novou licenci Windows, ačkoli jste ji již měli na svém starém počítači. Microsoft tak vydělává peníze s každým novým počítačem, který se prodá s Windows 11."

Cena NENÍ zadarmo, cena NENÍ za 1 dolar a cena NENÍ ani symbolická, napsal jsem proč, přečti si to co jsem psal, podívej se na rozdíly cen a na ceny, zamysli se nad tím. Když se řeší jeden kus tak je dražší než když se řeší hromada kusů, ti OEM výrobci licence levnější mít budou, s tím se s tebou nepřu, ale pouze levnější, rozhodně ale neplatí to co o té ceně píšeš, že je zdarma, za 1 dolar, symbolická, prostě NENÍ.

:-D a to si skade vycucal ? toto je stará informácia a dnes to bude určite viac. Ďalšia vec je , že cena sa ovíja od ceny PC.. Už logika veci mi hovorí, že keby bol Windows za dolár, bol vo všetkých počítačoch a nikto , ani ten čo by ho v tú ranu zmazal, by to neriešil a MS by nemal žiaden dôvod cenu tajiť more.

Vadí mně jen lidi, kteří něco říkají a plácají nesmysly.

to znie kapku komicky.

Ty jsi komický :-)
Podle tebe dává Microsoft velkým výrobcům Windows zadarmo, aby všude nebyl Linux, i když si prodejci pak přirazí k verzi s Windows čtyřcyferné číslo v Kč, tedy opticky s cenou Windows...
Podle tebe čtyřciferný rozdíl v Kč v ceně bez a s Windows způsobuje prodejce a ne Microsoft. Mimochodem, když jsem se díval na nějaké zařízení, tak někdy je dokonce ten rozdíl takový, že je levnější si koupit zařízení bez Windows a licenci Windows si koupit zvlášť :-)
Hlavně že tu někdo psal: "Bez OS bude cena toho notebooku stejná."

Nedokážu nebo nechci pochopit? Můžeš mi říct co mám pochopit?
Fain začneme od začátku :-)
"Bez OS bude cena toho notebooku stejná."
Když se podíváš na rozdíl cen mezi zařízeními bez a s Windows, obecně platí to, že cena rozdílná je.
A teď mi hlava nebere co jako mám pochopit, abych na to změnil názor :-)
Navíc když jsi po mé reakci napsal: "U totožného zboží ne, to máš pravdu."
Z mé strany pochopitelné, logicky v pořádku, z tvé ne.
Tomuto rozumíš? Mám pokračovat?

No to je možné, to se dá logicky vysvětlit, třeba z důvodu akce toho prodejce, s tím se s tebou nepřu .-)
Tys to ale psal obecně a obecně to rozhodně neplatí, v drtivé většině případech je cena znatelně vyšší u verze s Windows.
Já prolezl několik e-shopů, to, co jsem psal, jsem psal na základě zkoumání všech rozdílů cen, na které jsem narazil.
A ty tu tvrdíš něco, co bude podle tebe platit obecně, na základě nějaké výjimky...

Ano, si komický...

Ano. Distribútora, ktorý ten ten notebook dovezie na Slovensko stojí napr. do Gaming rady Windows 10 home cca 80,- $ bez DPH, kancelárske modely home 30,- pro 45,- . Zadarmo je windows S do chcípakov typycky s Athlonom, Celeronom, 14" alebo neupgradovateľné pomalé sračky s letovanými ramkami. Keby tak vedeli že Haukáč kupuje za dolár :-D

Ne, není to tak úplně pravda. Pokud má Microsoft smlouvu s výrobcem daného hardware, tak "prodává" jeho systém. Pro výrobce je to reklama a pro Microsoft vlastně taky, takže oba jsou spokojeni. Tak to prostě je a funguje to už roky. Samozřejmě, že Microsoft dodá většinou osekanou verzi, typicky WIN Home, za verzi Profi a Enterpise už by musel platit. Mysli si ale co chceš, stejně Ti to nevymluvím, tak hezký den...

Má smysl to rozvádět a upozorňovat na to, že píšeš nesmysly. Jestli myslíš Staré Město u Uherského Hradiště (Starých Měst je hned několik), tak to mám daleko 5 km a dojet do Starého Města mi nedělá vůbec problém, ale nějak mi nedává smysl se sejít s někým, kdo píše nesmysly a evidentně podle všeho je úplně mimo a není schopen a nesnaží se pochopit to, co mu ten druhý sděluje. Dyť ty jsi mi nebyl schopen vysvětlit ani to, co můžeš vysvětlit klidně tu, místo toho jsi začal stáčet diskusi na to kolik mi je asi let a kdy jsem měl pubertu :-D

Co to meles ty?

Kupni smlouvu uzavre zakaznik s prodejcem notebooku = hardwaru hned pri zaplaceni a prevzeti zbozi - tu uzavrit musi pri koupi, jinak notebook nemuze koupit.

Pak je tu jeste licencni smlouva EULA s prodejcem softwaru, jejiz podminky jsou takove, ze kdyz s ni clovek nesouhlasi, nemusi ji nijak uzavirat. Kupni smlouva na notebook neni nijak dotcena neuzavrenim licencni smlouvy na EULA na OS.

Prodejce tento ani zadny jiny nenabizi zadny podobny notebook bez OS. Na notebook je kupni smlouvu nutno uzavrit, na nechteny OS nikoliv i kdyz byl uveden, cimz neni nijak dotcena kupni smlouva.

Nebo kdyz kupujes to auto, tak uzaviras 1. kupni smlouvu na auto a druhou kupni smouvu na sedacky nebo kola?

Vazeny pane Johne, prave jsem v Lidlu zakoupil multipak s 12 nanuky uvnitr. Vsechny maji klaciky, ja je ovsem nevyzaduju. Umim jist nanuk pomoci priboru nebo pomoci moji ruky. Co mam udelat aby mi Lidl dal slevu za nevyuzitelne klaciky, ktere nevyzaduju, ba primo mam k nim odpor ? Prosim poradte mi.

Jednoducha rada: Tve prirovnani je naprosto nevhodne a hloupe, tak zkus vymyslet lepsi a chytrejsi prirovnani a nebo jeste lepe zkus resit skutecny problem nez se tu bavit zdrzovani vsech Tvymi nesmysly.

Vypsal bych tu asi 5 az 10 duvodu, proc je Tve prirovnani hotovy hloupy neprimereny nesmysl (jako napr. ze drivka jsou HW a ne SW, na drivka neuzaviras druhou kupni smlouvu, drivka jsou cenove i funkcne totalne rozdilna od OS, drivka narozdil od OS jedno jakeho vyrobce nejsou bezpodminencne nutna k "fungovani" nanuku zatimco OS jedno jakeho vyrobce ano, drivka je mozno si vzit v Lidlu i zdarma jak ke zmrzkam bez drivek tak i ke zmrzkam s drivky, ...atd.atd....), ale uz me to dost unavuje a neni muj cil se tady hadat s jednoduchymi lidmi o jejich nesmyslech, ale chci resit skutecny problem.

neni muj cil se tady hadat s jednoduchymi lidmi o jejich nesmyslech, ale chci resit skutecny problem.

Ano, měl bys toho nesmyslného obhajování své "pravdy" tady už nechat a jít jinam, kde nenarazíš na ty jednoduché lidi. Řešení jsi už dostal: když to nechceš, tak to vrať. Nebo napiš MS, ať si ten OS přijedou odinstalovat a rovnou přivezou peníze.:-D

No jasně, BIOS si přece sežene zadarmo a nainstaluje sám, tak bude shánět desku bez něho za lepší cenu.:-D
Při podobném trollení mě napadají dvě věci. Jednak si vzpomenu na jakési video, kde se malý chlapeček vzteká, dupe a mlátí pěstičkami a křičí: "To nevadí že to nejde, ale já to chci!!" A pak ještě na citát: Nikdy se nehádej s blbcem. Někteří by si nemuseli všimnout, že je mezi vámi rozdíl.

další nudící se školák.

potrebuji se zeptat, jak uplatnit pravo na vraceni penez za vnuceny predinstalovany nechteny OS koupeny v notebooku?

proč se neptáš v tom obchodu?
jsi si jistý, že používáš stejné termity jako prodejce? že on bude sdílet tvou představu o tom, co ty u sebe doma nazýváš "vnuceny predinstalovany nechteny OS"
pokud nejsi nevzdělané děcko nebo trol, jistě sis dopředu dokázal přečíst co kupuješ - a přesto jsi to vzal.
jo, smajlíky do dotazu cpát umíš. čili když máš tak skvělé vyjadřovací schopnosti, kdo ti bránil je použít v obchodě a neplatit za zboží, které nechceš?

Zajímavé, že obchodní inspekce mlčí k vnucenému systému. Také vždy nadávám, už jsem dal i podnět k obchodní inspekci, zatím bez odpovědi. Nechci Widle, chci tam Linux, který si tam dám sám. To je jako bych si koupil chleba a musel k tomu ještě zaplatit máslo co vyhodím, když chci chleba se sádlem.

co je to ten tvoj

legalne vlastneny OS s legalni licenci

linux to asi nebude, kedze ten je free a na nejake legalne vlastnenie a licencie sa tam nehraju.
Nejaky Solaris ci daco ine? Su na ten tvoj tajny OS vobec dostupne ovladace pre dany ntb?

Čo tak namiesto toho riešenia "vraceni penez za vnuceny Windows", tak urobiť skôr "predať Windows na bazoš, a laptop is nechať"? Btw. licencie sú bežne "neprenositeľné", ale môžeš urobiť 2 finty:

1. zaregistruj MS účet, pridaj licenci doň, a predaj celý účet, ak sa prihlásiš rovnakým účtom pri inštalácii na inom HW, tak po klamoch na support linke s "výmena dosky" ti umožnia aktivovať Windows na novom HW, takže môžeš predať celý MS účet.
2. Ak počkáš asi rok, a licencia nebude používaná, následne je ju možné aktivovať na inom hw. (otestované s licenciou Windows, ktorý bol predinštalovaný v mojom laptope, skôrej som to mal vo virtuálke, teraz už tú licenciu "používam" na inom HW). Ak ale sa pokúsiť o stejnú vec po týždni čakania, tak to neprejde. Neviem či to majú oni chybu alebo z akého dôvodu to takto funguje.