Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem seká se pc

mají svou odpověď.
hardware je nejspíš v pořádku, výkonu má dost. pro jistoru kontrolovat teploty, třeba v hwmonitor, speccy ... prostě jestli chladič procesoru dobře drží.

jen ten instalatér je nějakej divnej.
normální pořadí instalace, už pár desitek let:
1) chipset driver (amd ho má ve větším balíku)
2) restart
3) zbytek bez pořadí.

naopak neinstalovat žádný spyware a kradený sw, vlastní antiviry, desítky geniálních programů co se samy automaticky spouští po zapnutí ... viz ms autoruns

chápu že program je spuštěný v klidu, bez zátěže nebo těsně po ní, takže o tom pc moc neřekne.
na uvolněný / nedoléhající chladič při montáži to zatím nevypadá, zátěž by řekla víc.
procesor i9-10850k je hodně naddimenzovaný, tipuju že by utáhnul 2 takové grafiky. čili výkonu je dost.

divné je, že i když ten pc nic nedělá (utilization 0-1%, otáčky grafiky 0), všechna cpu jádra jedou na maximu 5ghz, to není normální.
tipuju, že děti dodrbaly nastavení nějakých turbo režimů, ať už v biosu nebo v nějakém turbo taktovači z netu.
a protože si neví rady s tím co vlastně provedly, dal bych bios do defaultu (kvůli režimům procesoru) a nainstaloval systém znovu a správně (kvůli ovladačům).

pozn.: postup instalace chipsetů je psán obecně (kvůli úplnosti bylo v závorce zmíněno amd). z toho neplyne, že se tato deska vyrábí pár desítek let a má snad druhý procesor nebo druhý chipset od amd. rozumíme si už?

jak píše kolega: je to sice blbost, ale radši zkontrolovat, že monitorový kabel nevede do základní desky místo do nvidia grafiky.

původní verze byla win7/64 a upgradovalo se to přes net

tento postup je sice možný, prakticky se při slavném přechodu zdarma w7->w10 snad žádnému domácímu instalatérovi neosvědčil a do půl roku to instalovali znova.
starý rozdrbaný systém a jeho aplikace si přenesou nastavení do nového systému - pak to má za něco stát. plusem byla jen automatická aktivace windows.

doporučuju uložit/vyexportovat přihlašovací hesla apod., pak začít načisto znova, windows si už budou pamatovat internetovou aktivaci.

no asi to budu muset opravdu provést s čistou instalací, protože si hráli i s biosem
ramky jsem někde zahlédl že pracují na 2mghz ale měly by na 4mghz
pošlu ještě hvmonitor při zátěži
no ani nevím, kde mají všude hesla jak je zjistit a vytáhnout a zálohovat si je

nejraději bych to nechal nějakého odborníka v Praze provést ,ale nikoho neznám

Jo tak, pokud tam byl někdy Win aktivovaný, mělo by to jít bez problémů. U Win 10 to tak fungovalo, u Win 11 to se 100% jistotou říct nedokážu, navíc přechod
z WIN 7 na Win11, musíš to vyzkoušet. Možná nebude ani třeba zadávat aktivační kód, ale nechci kecat. V nejhorším případě Tě bude otravovat po nějaké době hláška, že WIN nejsou aktivované.

Může to být sw nebo hw problém. Já bych to v tomto případě zkusil přeformátovat - tím se obsah toho disku smaže a nainstalovat znovu.
Zálohuj co je potřebné a druhý disk po celou instalaci odpoj -odpoj ho i v případě že nic nezálohuješ.

První patří ovladač čipsetu jak píše brtník - v tomto případě by to měl být https://www.intel.com/content/www/us/en/download/19347/chipset-inf-utility.html
ale neudeláš chybu když si to postahuješ odsud https://www.msi.com/Motherboard/MAG-Z490-TOMAHAWK/support#driver
a schováš na flešku
i s ovladačem na grafiku https://www.nvidia.de/download/driverResults.aspx/204480/de

Skús čo radia ostatný. Z toho čo píšeš vidím po HW zopár ukazovateľov. Komponenty tam máš dobré okrem toho zdroja a tých tajných 16GB RAM snáď nebudú nejaké z aliexpressu DDR8 Samsung X-die. Kábel na prepojenie monitora si použil pribalený k monitoru? Kábel je niekedy problém(pribalený bude dostatočnej verzie ale môže byť poškodený/prelomený kontakt), ak máš doma iný tak skús. Zažil som neraz že niekto hľadal všade možne problém a nakoniec kábel... Mimochodom tvoj procesor má APU čiže pre istotu to napíšem. Zapojili deti kábel do MB alebo do GPU? Stáva sa že ľudia kúpia PC, majú tam samostatnú GPU ale kábel DP/HDMI zapoja do MB. Obraz a zvuk teda funguje, všetko sa zdá byť OK pretože to APUčko najprv nič nekričí. Potom zapneš hru a seká sa pretože využívaš len CPU. GPU tam hraje mŕtveho chrobáka :D

Ak nič z toho tak tie ovládače alebo nejaký program tretej strany ktorý máš a nepotrebuješ alebo máš a nevieš o tom.

Ak nie je kábel poškodený tak toto môžeš vylúčiť. RAM sú od známej značky tam by som tiež problém nevidel. Problém bude pravdepodobne na strane nastavenia. Bolo by dobré začať v BIOS. Ak tam bolo niečo nastavované tak resetovať na predvolené hodnoty a nezabudnúť uložiť zmeny. Skontrolovať v hre či sú badateľné zmeny. Potom môžeš pokračovať v nastavení NVIDIA grafiky, režim napájania v ovládacom paneli, programy tretej strany ktoré súvisia s grafikou.