Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Snižuje se výkon hardwaru v průběhu času?

Dobrý den.
Můj dotaz (viz předmět) je založen na tomto příběhu. Před dvěma roky jsem dostal desktop Athlon 2600+ (1917 MHz), 512 RAM a grafárna GeForce 5500. Kompík šlapal v klídku, rozhodně jsem si nemohl stěžovat. Časem mi odešla grafárna tak jsem si koupil 7600GT. Taky jsem dokoupil další giga ramek. Přestože však jsem komp upgradoval, tak jsem sledoval, že běhá čim dál tím pomaleji. V tomhle případě mám tu kliku, že můžu srovnávat, neboť za celou tu dobu co ho mám pařim jednu a tu samou hru (DOTU :-[ ) a věci které předtím šlapali úplně krásně se teďka koušou, hra se klidně zasekne na deset vteřin atd. Samozřejmě jsem si myslel, že to může být tím, že komp je zasranej. Před týdnem jsem formátoval abych na stoprocent vyloučil možnost softwarového zavinění. Výkon před a po formátu je naprosto stejný. Navíc se mi stává, když hraju (DOTU :-[ ), že jsem v lagu. Zkoušel jsem na to třech různých místech (tři různé nety) a výsledek je všude stejný, takže jsem zjistil, že se prostě sekne komp a přestane reagovat. To je myslím problém, který by potřeboval vyřešit.
Omlouvám se, že tady pořád mluvim o DOTĚ a zním jak závislák, co nemůže hrát, ale myslím si, že je vynikající, že díky tomu můžu objektivně říct, že to opravdu běhá čím dál tim pomaleji.
Bednu jsem otevřel, nějaké extrémní nánosy prachu tam nejsou.
Díky za všechny rady.

Nie, vykon HW sa casom neznizuje.
Mozes mat problem v tom ze si nenainstaloval vsetky ovladace (chipset, grafika) alebo je rozdiel medzi roznymi verziami ovladacov (skus najprv original ovladce z CD a potom aj najnovsie z webu vyrobcu dosky/grafiky), alebo sa ti tam nieco prehrieva a pri prehriati sa to podtaktuje (ocistit chladice od prachu), alebo mas v BIOSe nastavenu moc nizku FSB (podtaktovane) apod.
Je mozne ze mas nejaky problem s pripojenim k inetu/modemom alebo s nejakym USB zariadenim alebo ovladacom k nim a hra kvoli tomu sa zasekava (bud caka na nieco z internetu alebo to zasekava nejaky ovladac).

P.S. spomalovanie moze sposobovat aj antivirak a podobne programy skus odinstalovat.
P.S.2. je dobre skontrolovat ci je zapojene dodatocne napajanie do grafiky, ak ma na to konektor.

Ten antivirák není špatnej nápad, ale asi to nebude ono. Když pařim, tak se to seká trošku, ale s postupem času stále častěji a častěji. Ovladače mám z netu nejnovější. Jasný, že když jsem formátoval, tak to běhalo nahovno než jsem nainstalil ovladače na grafárnu atd., ale tohle je taky něco jinýho.
Asi zkusim ten prach. Akorát nějakej návod by to chtělo. :)

Everest mám. Co tam mám hledat?

A este ked si dokupoval RAM tak je dobre si pozriet ake presne (freq., CL, pocet modulov) si tam mal RAM moduly, ake presne si dokupil, a dalsia vec je ze ak ti to podporuje dualchannell tak ci si tym dokupenim RAM nezrusil dualchannel, alebo ak si zaplnil vsetky RAM sloty tak to mohlo znizit frekvenciu RAM z 400 na 333.
Je dobre napisat sem presne aku dosku mas a podrobne informacie o RAM moduloch, napr. z programu everest home (www.slunecnice.cz).

Na tom by mohlo něco být, ale fakt je, že ramky jsem tam dával tak před rokem a...teď opravdu nevim jestli se to nějak změnilo k lepšímu, mám pocit, že ani moc ne, nebo trošku. Každopádně od tý doby se to zase zhoršilo, takže bych důvod viděl někde jinde. A komp vidí všech 1,5 GB ramek.

Proto jsem se výše ptal co sem mám napsat. Ok, tak všechno co najdu.

Přehled informací Hodnota
Počítač
Typ počítače Jednoprocesorový osobní počítač s rozhraním ACPI
Operační systém Microsoft Windows XP Professional
Service Pack OS Service Pack 2
Internet Explorer 6.0.2900.2180 (IE 6.0 SP2)
DirectX 4.09.00.0904 (DirectX 9.0c)

Základní deska
CPU typ AMD Athlon XP, 1917 MHz (11.5 x 167) 2600+
Název základní desky MSI KT6V-LSR (MS-7021) (5 PCI, 1 AGP, 2 DDR DIMM, Audio, LAN)
Čipová sada základní desky VIA VT8377 Apollo KT600
Pracovní paměť 1536 MB (PC3200 DDR SDRAM)
BIOS Typ AMI (09/09/04)
Komunikační porty (COM a LPT) Komunikační port (COM1)
Komunikační porty (COM a LPT) Port ECP tiskárny (LPT1)

Zobrazení
Grafická karta NVIDIA GeForce 7600 GS (256 MB)
3D-akcelerátor nVIDIA GeForce 7600 GS AGP
Monitor IBM 6547 G72 & G74 [17" CRT] (55-ANW04)

Nosiče dat
Ovladač IDE Řadič VIA rozhraní IDE ke sběrnici PCI v režimu Bus Master
Pružný disk Disketová jednotka
Pevný disk IBM-DJNA-370910 (8 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/66)
Pevný disk WDC WD1200JB-00GVA0 (111 GB, IDE)
Optická mechanika _NEC DVD_RW ND-3500AG (DVD+R9:4x, DVD+RW:16x/4x, DVD-RW:16x/4x, DVD-ROM:16x, CD:48x/24x/48x DVD+RW/DVD-RW)
SMART-status pevného disku OK

Oddíly
C: (NTFS) 114463 MB (41742 MB volných)
D: (NTFS) 8693 MB (771 MB volných)
Kap.celkem 120.3 GB (41.5 GB volných)

DMI
DMI BIOS prodejce American Megatrends Inc.
DMI BIOS verze Version 07.00T
Výrobce DMI systému MSI
Produkt DMI systému MS-7021
Verze DMI systému 1.0
Sér.číslo DMI systému 00000000
Výrobce základní desky DMI MSI
Produkt základní desky DMI MS-7021
Verze základní desky DMI 1.0
Sér.číslo základní desky DMI 00000000
Výrobce skříně DMI Uknown Chassis Manufacture
Verze skříně DMI Version 1.00
Sér.číslo skříně DMI 123456890
Označení skříně DMI 0123ABC
Typ skříně DMI Desktop Case
DMI celkem / volných paměťových slotů 2 / 0

Tak snad to k něčemu bude.

chcel som vediet
1. aku mas dosku (ci podporuje dualchannel) - to si napisal, ta doska nepodporuje dualchannel takze v tom problem neni, to je OK.
2. Na akej skutocnej freq. bezi CPU, to si napisal a je to OK.

3. Ake mas presne RAM moduly a s akymi frekvenciami a CL, a na akej skutocnej freq. bezia. - to si nenapisal, je to tam v sekcii o RAM.

Naco tam mas ten 8GB disk? Skus ho odpojit moze robit problemy.
Ok az skontrolujes ze RAM bezia na nejakej rozumnej frekvencii a CL (a nie na 266MHz :) tak uz ostava len ocistit chladice, skusit poodstranovat zbytocne beziace rezidentne antiviraky a antispyware, skusit rozne verzie ovladacov, ak nic nepomoze tak novy PC :)
P.S. este by som si overil ze je kabel k HDD OK (ci nenastavaju chyby prenosu a zbytocne opakovane requesty), kabel je 80zilovy? Disk je na konci kabla? Skus novy kabel ak mas poruke, len tak preistotu, 80zilovy. A odpoj ten stary 8 GB disk.

Teď jsem měl dost fofry, takže jsem neměl až do včera čas zabývat se kompem. Včera jsem na to vlítnul a:

Otevřel jsem desku a jeden z těch větráků (takovej menší, dostupnější) jsem odšrouboval a za nim to bylo nehorázně zanesení prachem. Takže jsem to všechno pečlivě očistil, taky kam jsem došáhl u toho většího větráku v rohu nahoře a vůbec všechno. Řikal jsem si hurá, mám vyhráno, spustil test (DOTU) a....všechno při starém. I když se mi zdálo, že WIN naběhl rychleji.Crap.
Tak jsem dneska ráno kouknul do BIOSu, abych zjistil jak je to s těma ramkama. Jediny co jsem našel bylo v sekci DRAM TIMING CONTROL a tam, světe div se, bylo nastaveno SDRAM FREQUENCY - 266 MHz ,což jak jsi psal je asi špatně :). Další možnosti nastavení byly 333MHz,400MHz a AUTO. Tak mi prosím poraď co tam mám nastavit.
Další možná užitečné informace v této záložce:
SYSTEM PERFORMANCE - FAST
CURRENT HOST CLOCK - 166MHz
CONFIGURE SDRAM TIMING BY - SPD

Jinak ze začátku jsi psal něco o ovladačích na chipset. Abych se přiznal, nikdy jsem o ničem podobném neslyšel. Kde zjistím druh chipsetu abych mohl ovladače stáhnout z netu?

Díky moc.

To co mas nastavit zavisi od toho AKE PRESNE MAS RAM MODULY. Je to napisane na nich, alebo v evereste, alebo este v milion inych programoch, ale sem si to nenapisal.
Ak mozes nastav komplet nastavenia RAM v BIOSe na AUTO (to "SPD" je tiez automatcke nastavenie takze to nechaj na "SPD")

P.S: je mozne ze si dokupil nejaky pomaly RAM modul a preto ti to automaticky spomaluje na 266, je nutne presne napisat co mas za moduly. Uz som to pisal pred tyzdnom.

Tak tedy, prdnu sem všechny informace o RAMkách, snad to pomůže.

Paměťové moduly:

Označení patice DIMM1
Typ FPM, DIMM
Instalovaná velikost 512 MB
Povolená velikost 512 MB

Označení patice DIMM2
Typ FPM, DIMM
Instalovaná velikost 1024 MB
Povolená velikost 1024 MB

SPD memory moduly:
DIMM2: A-Data DNGC1A16 1 GB PC3200 DDR SDRAM (3.0-3-3-8 @ 200 MHz) (2.5-3-3-7 @ 166 MHz)

(DIMM1 tady není, proč ???)

Vlastnosti paměťové sběrnice
Typ sběrnice DDR SDRAM
Šířka sběrnice 64 bit
Poměr DRAM:FSB 4:5
Skutečný takt 133 MHz (DDR)
Efektivní taktování 267 MHz
Šířka pásma 2134 MB/s

Pracovní paměť

Celkem 1535 MB
Obsazená 491 MB
Volná 1043 MB
Využití 32 %

Jinak varování asi nehraje v tomhle problému velkou roli, ne?

DMI Access System BIOS
DMI Size 822 Bytů
Varování Přesnost DMI dat nelze zaručit.

Tak teď to jdu přenastavit na auto a nainstalovat drivery na chipset, uvidíme co to udělá.

Tak jsem to nastavil na auto, ale jakmile jsem pustil ve winu nějakou náročnější aplikaci (hru), tak se počítač restartoval. Tak jsem to radši vrátil zpátky. Rozdíl v CPU-Z je pouze v záložce Memory, v SPD ne.

Původní hodnoty:
DRAM Frequency: nic
FSB:DRAM: FSB - 33MHz
CAS Latency: 2.5 clocks
RAS to CAS delay: 3 clocks
RAS precharge: 3 clocks
Cycle time: 6 clocks

Hodnoty na AUTO:
DRAM Frequency: 200MHz
FSB:DRAM: FSB + 33MHz
CAS Latency: 3 clocks
RAS to CAS delay: 4 clocks
RAS precharge: 4 clocks
Cycle time: 8 clocks

Takže změna tam je, ale bohužel asi ne, dlouho době udržitelná.
Ještě sem dám co je v Everestu v záložce SPD. Je tam jenom jedno zařízení DIMM2 a to má tyto hodnoty:

Přehled informací Hodnota
Vlastnosti modulu pracovní paměti
Název modulu A-Data DNGC1A16
Sériové číslo Žádný
Velikost modulu 1 GB (2 ranks, 4 banks)
Typ modulu Unbuffered
Typ paměti DDR SDRAM
Rychlost paměti PC3200 (200 MHz)
Šířka modulu 64 bit
Napájení modulu SSTL 2.5
Metoda korekce chyb Žádný
Obnovovací frekvence Redukovaný (7.8 us), Self-Refresh

Časování pamětí
@ 200 MHz 3.0-3-3-8 (CL-RCD-RP-RAS) / 11-14-2 (RC-RFC-RRD)
@ 166 MHz 2.5-3-3-7 (CL-RCD-RP-RAS) / 10-12-2 (RC-RFC-RRD)

Možnosti paměťových modulů
Early RAS# Precharge Nepodporováno
Auto-Precharge Nepodporová no
Precharge All Nepodporováno
Write1/Read Burst Nepodporováno
Buffered Address/Control Inputs Nepodporováno
Registered Address/Control Inputs Nepodporováno
On-Card PLL (Clock) Nepodporováno
Buffered DQMB Inputs Nepodporováno
Registered DQMB Inputs Nepodporováno
Differential Clock Input Podporováno
Redundant Row Address Nepodporováno

Výrobce paměťových modulů
Jméno firmy A-DATA Technology Co., Ltd.
Výrobní informace drammodule.php

A teď prosím o radu, už fakt nevim čim by to mohlo bejt (kromě disku - poslední možnost).

Ano, výkon hardwaru se může časem snižovat. V polovině případů se tak děje proto, že odcházejí kondenzátory na základní desce, v druhé polovině případů odcházejí kondenzátory ve zdroji a ve třetí polovině je to kombinace obou dvou předchozích polovin.

Samozřejmě tohle je značně zjednodušený přehled, ale tím jsem chtěl říct, že součástky stárnou a nedostatečná filtrace může zapříčinit záseky a padání PC.

Nejsem velký expert, ale cosi takového jsem viděl.

U základní desky MSi, typ si nepamatuji, CPU Athlon soket A? ( už je to nějakou dobu ) si BIOS nedokázal udržet správné hodnoty rychlosti CPU a pamětí. Zvlášť pokud bylo vše na AUTO, tak se člověk dostal pouze do Setupu a jinak nic. U toho 1 kusu se mi osvědčilo vše nastavit manuálně a decentně přetaktovat ( paměti místo 166 na 167 apod ).
Vysvětlit to neumím, ale pomohlo to. Baterka byla dobrá.

No a ta DOTa se nějak neupgraduje časem ? Něco jako Office 2000 > 2007 ?

Normálně by se hardware časem zpomalovat neměl. Napadlo mě, že by to ale mohl dělat harddisk. Ta část na které leží DOTa je už prošoupaná:-) ale myslím to vážně, zkusil bych tam dát na zkoušku jinej a znovu vše nainstalovat.

Já bych ještě připomněl, že většina "sekundových" zákusů jde na vrub prachu v PC, tj. ventilátory neventilují (nebo neventilují dostatečně) a HW se přehřívá a tím vznikají problémy s "throttlingem". Prach ve ventilátoru grafiky se nekontroluje tak, že otevřeš bednu, ale musíš se podívat pořádně, hlavně zda se taky vůbec ještě točí.