Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ako opravit recovery particiu

Vymienal som disk v ntb, naklonovany cez prilozeny Acronis - vsetky oddiely boli, ale vo win spravca diskov ked som klikol na oddiel, tak nevedel priradit v hornom okne ktory to je (popis, ).
Tak som ho naklonoval cez Macrium reflect, oba disky pripojene externe k inemu ntb, pekne vidim vsetky oddiely, aj su priradene, aj s nazvami ako na povodnom, aj system nabehne, vsetko OK, ale . . . ale pri bootovani ked stlacim F12 a vyberiem Microsoft boot manafer, mal by nabootovat do toho jeho reapir centra, a tu je problem, objavi sa chyba 0xc0000225
Na nete som nasiel vela moznosti opravy, skusil som len bootrec fixmbr, rebildbcd, pri fixboot odmietnuty pristup.
Ale ked sa tak nad tym troska zamyslim, ja nepotrebujem opravit win particiu, ale tu recovery, do ktorej by mal nabootovat , a to neviem ci maju vplyv aj na tuto cast.
Nepozrel som aky tam je win, takze bootovacie USB a skuska opravit to cez medium az vecer, ale to je podla mna tiez neschodna cesta, lebo podla mn asa bude snazit opravit nainstalovane win, a tie funguju. Nefunguje nastroj na repair z recovery particie.
Nejaky napad?

Nemyslim ten z beziaceho windows . . . myslim ten, ktory sa objavi napr. po nespravnom resp, po nemoznosti spustit win, su tam diagnsticke nastroje, automaticka oprava, prikazovy riadok . . . nemam teraz foto pri sebe . . . na starom disku pri spusteni vyber boot media F12 .... Na povodnom mi toto vyskoci ked dam volbu Windows boot manager, na naklonovanom chyba 0xc0000225

Tak to jsou teda srandovně rozdělené disky :-)
Nastav tomu recovery v diskpart id a attribut pro recovery, ta partition s recovery není označena jako recovery.
Dělá se to pomocí:
select disk X
select partition Y
set id="de94bba4-06d1-4d40-a16a-bfd50179d6ac"
gpt attributes=0x8000000000000001
Za X a Y dej správné čísla disku a partition s tím recovery.
... a jestli na té 1000 MB partition nic není (a nepomůže to) tak tam nakopíruj Winre.wim, jestli nevíš jak tak ti napíšu návod.

A mám ještě jeden tip.
Pokud to nastavení nebude fungovat, tak:
diskprart s nastaveným diskem a partition na tu recovery

assign letter="R"

Pokud tam není winre.wim tak tyto dva řádky:

md R:\Recovery\WindowsRE
xcopy /h D:\Winre.wim R:\Recovery\WindowsRE\

... kde v cestě D:\Winre.wim je winre.wim z instalačky
A pak:

E:\Windows\System32\Reagentc /Setreimage /Path R:\Recovery\WindowsRE /Target E:\Windows

kde na E je systém toho disku a na R je recovery.

Ale "oblast na obnovení" není WinRE oddíl, který se používá ve W10 pro případné opravy. Je to kompletní (původní) obraz systému pro "Factory reset", který se dřív u OEM instalaci dělal. Takže není divu, že to nejde spustit ... když tam to WinRE vůbec není (proč, to je jiná otázka, chyba mohla vzniknout už dřív okolo W8 nebo při upgrade).

Ten tvůj příspěvek je podle mě zbytečný a mylný, navíc v tom děláš tazateli guláš.
Pokud je recovery oddíl správně označen (ve smyslu id a attribute), tak ve Správci disků má v češtině označení "Oddíl pro obnovení".
Ve slovenšťině je ekvivalent pro tento název předpokládám "Oblast na obnovenie".
Na původním disku (ve Správci disků na pozici 1), jsou recovery (1000 MB) a obraz systému (13,19 GB) správně označené.
On řeší problém s recovery oddílem (tedy s tím 1000 MB), po naklonování na disk 2 není recovery oddíl (ten 1000 MB) správně označen (ve smyslu id a attribute), jak ho správně označit, jsem uvedl.
Ten oddíl s obrazem systému není potřeba vůbec řešit, pokud ho tam nepotřebuje, tak tam být nemusí, pokud ho tam potřebuje tak je nejspíš potřeba jej taky správně označit (nejspíš stejně jako ten recovery, raději ověřit na netu, z hlavy nevím) - ale on tu neřeší tento oddíl, on řeší ten recovery.

kdyz presne nevis co delas - a hlavne jak to funfuje - neprohazuj ruzne klonovaci programy. oblib si jeden a ten pouzivej.
pochopit rozdil mezi mbr a gpt je dost zasadni, pokud mas pod rukama ruzne disky a rozdil ti unika, na jakekoli klonovani zapomen.

toto je niekde nejaky zadrhel, zatial vsetky 3 disky co som robil, s Acronisom v pohode, preto kupujem Crucial, nikdy ziaden problem, nainstaloval, vybral zdroj, ciel, dokonca aj na vecsi disk, pockal, prehodil, a ziaden problem, aj to recovery vzdy islo, vsetky boli lenovo, jeden desktop, ostatne ntb . . . tento problematicky je lenovo E540, povodne Win8, teraz je tam Win10, ono by to mozno chcelo cele preinstalovat, ale do toho sa ja im pustat nebudem . . . len som prebehol disk, ci tam niesu chyby, a spravil jedno kolo defragentacie . . .

s zadnym crucialem to nesouvisi, zadne takove nesmysly jsem nepsal, cti co pisu.

jde o typ rozdeleni disku: mbr/gpt, ne o vyrobce disku co tu nesmyslne vypisujes.

klonoval jsem v zivote stovky disku.
respektuju rozdil mezi mbr a gpt (gpt se pokud mozno vyhybam).
i u mbr radeji kvuli ostatnim uzivatelum stehuju boot partition na cecko a delam ho aktivnim - pak obnova systemoveho oddilu 100% projde i v rukach uplnych lam.

kde presne to selhalo ve tvych rukach je uplne fuk.
jak ctes, tech komplikaci je vic. a kdyz nemas po ruce nezavisle bootovaci pc / partition manager, pak ani netusis co delas.

zkratim to: lidi co klonuji gpt disky (dnes 99%) vubec netusi, co delaji. neumi jakykoliv problem ani vycist a ani opravit.
preju do rana prijemnou zabavu.

Asi som to blbo napisal, myslel som to tak, ze kupujem Crucial, lebo k nemu a snim funguje Acronis (z ich stranok) a zatial mi to vzdy naklonoval bez problemov, tak len tolko a v tejto suvislosti.
Ale ano, v tomto som v podstate obycajny uzivatel. Iba sa snazim pomoct este vecsiemu uzivatelovi, spoliehajuc sa na to, ze ked to preslo bez problemov tolko krat, ze by to preslo aj teraz.

Dam to sem nakoniec aby sa to nestratilo medzi odpovedami
zrusil som vsetky particie, spustil acronic nanovo, oba disky pripojene externe . . .
vysledok vid priloha.
Aj ked vo win spravcovi diskov niesu v popise vidiet vsetky oddiely, rozdelenie dole je OK. Dokonca ide aj win, ide aj F12, skusil som ist v tom recovery do prikazoveho riadku, ine som neskusal (Jasne ze som neskusal napr. obnovit do vyrobneho stavu . . . :-) ). ked pri bootovani dvakrat nasilne ukoncim win, po tretie nabootuje do opravneho rezimu odkial sa dostanem zase sem.
Takze vyera ze vsetko funguje, akurat v popise vidiet iba particiu Win a oblast 3 - to je ta 260 MB.

nepotrebujem opravit win particiu, ale tu recovery, do ktorej by mal nabootovat

pořád mi není jasné, o co se snažíš.
když máš naklonovaný disk pomocí acronis čehosi, pak žádný microsoft recovery oddíl nepotřebuješ a už vůbec ne do něj bootovat.
ale nepíšeš co a jak jsi dělal, nemá cenu to dál řešit.

funkční bootovací .iso acronis je ke stažení: http://dl2.acronis.com/s/AcronisTrueImage2020.iso
když nevíš co s tím, použij třeba ventoy nebo rufus.
a jestli máš ten s notebukem dodaný acronis nainstalovaný, tak si vyrob bootovací flashku, jinak je windows verze k ničemu.

Mozno som sa zle vyjadril, ale dufam ze je to nejaka ta recovery particia z win
minule som dal aj obrazky
ked bootuje win, a dvakrat ho pri tom nasilne ukoncim, tak tretikrat nabootuje do akejsi opravnej obrazovky, kde su moznosti automatickej opravy, prikazovy riadok, oprava pomocu instalacky win, ale je tam aj moznost uviest pc do vyrobneho stavu atd . . .
Ked som klonoval pomocou macrium tak pri vstupe do tohto modu sa objavila chyba 0xc0000225 a nikam som sa nedostal . . .
Teraz to sice ide, ale vo win nevidim vsetky oddiely (v popise), v grafickom rozlozeni su viditelne . . . aj v podstate vsetko funguje, (samozrejme ze obnovu do vyrobneho stavu som neskusal :-) )

to vsechno uz jsi psal, porad bez upresneni zda klonujes z boot media nebo za behu windows, jakym programem jsi delal klon, v jakem stavu byl novy disk (uplne prazdny bez oddilu, nebo uz s nejakymi neuspesnymi boot a recovery pokusy).

protoze neni mozne se s tebou domluvit na rozumnem popisu, ani neni jasne proc 3x prerusujes boot misto abys novy funkcni disk normalne pouzival, navrhuju misto nesmyslnych nikam nevedoucich oprav toto:

- vytvorit bootovaci medium acronis (true image).
- na novem disku smazat vsechny oddily, inicializovat ho na stejny typ jako puvodni disk, u tebe to bohuzel vypada na gpt
- z boot acronisu naklonovat disk. vsechny predvolby (vybrane oddily) nechat na acronisu.
jen kdyz se ti lisi velikosti stareho a noveho disku, prizpusob si velikost windows nebo datove casti.

za zivot jsem uz klonoval par set disku (acronis true image, drive snapshot), ale abych s tim laboroval pul dne se mi jeste nestalo.
gpt diskum se pokud mozno vyhybam, prave proto, aby tu obnovu pozdeji dali i ostatni technici.

Disk povodne novy
acronis klon na povodnom ntb s origo diskom pod Win (na predchadzajucich takato volba presla uplne bez problemov, 3 x)
ked som nevidel v disk manageri vsetky oddiely, skusil som Macrium, na inom ntb, klonovany aj novy disk pripojene cez USB
v disk manageri vsetko na pohlad ok, ale do toho recovery vyhodi chybu
Znova acronis, vymazane vsetky particie, klonovany aj novy disk pripojene cez USB ako externe (na inom ntb) - vyzera ze vsetko funguje, len v disk manageri niesu vidiet vsetky oddiely
Takze vsetky boli pod win, aj ked posledne boli pripojene ako externe cez USB
povodny je GPT, novo vytvoreny je tiez GPT
pri klonovani som dal manual, ale v podstate som nic nemenil, len som odklikaval, lebo oddiel s Win si zvecsil sam, ostatne ponechal rovnakej velkosti ako na povodnom
mozem vyskusat este tak ze nabootujem z USB
stary acronis to tak robil, po odklikani sa resatrtol pc a bezal si svoj system , ked skoncil restart a znova do win . . .
prerusil bootovanie win preto, aby som odskusal ci sa dostanem aj do toho opravneho rezimu

acronis pri zalohovani vybere jen potrebne oddily.
pri klonu ma ale prenest i ty zbytecne.
windows verze acronis se ovlada uplne jinak nez boot verze, osobne tu windows verzi nesnasim.

pokud ti notebuk s naklonovanym diskem korektne nabootuje bez chybove hlasky, je to v poradku a mas hotovo.
pochybnymi windows recovery se nezabyvej, misto toho si udelej 100x lepsi a funkcnejsi zalohu acronisem.

jestli ale novy disk nebootuje bez chyb, vyrob si konecne boot medium a s nim znovu naklonuj ten disk.

taky jde nejdriv udelat zaloha stareho disku do image, a pro overeni z ni obnovit novy disk. v tom pripade bude chtit novy disk potvrdit jeho id.

Takze zobral som iny SSD , aby som si uz do ako tak funkcneho nesahal . . .
Najdeny USB kluc, rufus, acronis.iso . . .
1. Podla doporucenia z manualu " Chcete-li naklonovat systém na pevný disk o vyšší kapacitě, doporučujeme nainstalovat cílový (nový) disk tam, kde jej chcete použít, a zdrojový disk do jiného umístění, například do externího USB úložiště. To je důležité především u přenosných počítačů."
Novy disk nainstalovany do ntb. Povodny pripojeny cez USB. Nabootovany ntb acronis z USB.
Po skonceni klonovania usb nepouzitelne, pri bootovani hlasi chybu a pokusa sa o opravu, po pol hodine vypnute.
Priloha _1, _2, _3. NA prilohe vidiet strukturu noveho disku, disk 0 si nevsimajte, je to pripojene k inemu ntb, disk 1 je naklonovany.

2. ten isty postup iba s tym, ze v ntb bol povodny, novy pripojeny cez usb, nabootovany acronis z USB.
Disk aj recovery funkcny, iba v disk manageri chybaju popisy niektorych oddielov. V podstate rovnake ako ked som klonoval pod win. Priloha _4.

V povodnom disku je disk manageri vidiet popis vsetkych oddielov.
Uz to nebudem dalej riesit, aj ked ma to zaujima, preco ten rozdiel.

To ja vobec netusim, ale su veci medzi nebom a zemou . . . :-)
Na ten pokusny 500 GB som teraz naklonoval hdd uz nepouzivaneho ntb, klon z acronis priamo z win . . .
pozri obr, uplne v pohode :-)
Co je s tymto, vobec netusim. Nic nemenim, len idem na Manual, kde si vyberiem disky, netrufam si spolahnut na to, ze spravne utrafi source a destination . . . ostatne odklikavam . . .

vidim 2 moznosti, protoze se potvrzuje za dva dny co to resis, ze tazatel ma v rukach nasrane.

1) dat to nejake firme nebo nekomu, kdo vi co dela a klonovani disku uz parkrat delal.

2) doinstalovat si free win verzi minitool partition manager.
predpokladam, ze windows8-ssd je puvodni disk, ale je o 10-12gb vetsi nez novy disk. takze nejdriv pustit kontrolu stareho disku c:, potom v partition wizard zmensit stary disk od konce - rebotuje a bude to delat v cerne obrazovce.
nabootuj stale ze stareho disku a v partition wizard opet vycisti novy disk od starych pokusu.
nakonec naklonuj v partition wizard cely stary disk 1:1 na nove ciste ssd.

nebylo by taky spatne vedet, ktere ze starych a novych disku jsou sata/ahci a ktere m.2/nvme, protoze pouzivaji pri bootu jiny ovladac.
rozdil ale nevysvetluje, jak se ti po dvou dnech klonovani podarilo vytvorit prazdny "raw" oddil.

Ono to niesu dva dni v kuse . . . :-)
Vsetko je SATA, alebo sata v externom case cez USB
Povodny disk je 500 , klonujem na 1TB, a je jedno ci pouzijem volbu "tak ako je" alebo "proporcionalne" alebo "rucne upravit velkosti", vzdy mi zobrazi len dva oddiely namiesto 4
Ten raw vyrobilo ked som mal novy v ntb a povodny ako pripojeny ako ext, spustene z boot USB Acronis, odklikal som ako vzdy

Tak skusim :-)
Ked, tak to naklonujem zajtra nanovo :-)
DIky
myslel som, ked vsetci doporucovali nabootovat mimo win, ze to bude uplne ok, ale chyba bude niekde neviem kde. Nieje v mojich silach najst problem, v podstate to funguje, len ma to zaujima, ze ked mi niekolko diskov spravi, a jeden nie.