Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přetaktování staršího PC

Ahoj všem,

Moje maminka má starší počítač, funguje dobře ale už je pomalejší, chtěla bych ho trošku přetaktovat něž si koupí nový.

Může mi někdo poradit co a kde bych měla správně nastavit pro přetaktování?
Děkuji

https://i.ibb.co/BrWsrkd/01.jpg
https://i.ibb.co/8DQyXmS/02.jpg
https://i.ibb.co/yStt5Zd/03.jpg
https://i.ibb.co/r2mfcWV/04.jpg
https://i.ibb.co/McbMkpv/05.png

Přetaktovat to stejně nejde. Procesor je 6300 a přetaktovat u intelu jdou jen procesory s K čili by to musel být 6300K (nebudu hledat jestli se dělal).
Možná jde zvýšit frekvernce FSB z 333 na 400mhz ale nevím co je to za desku jestli se to pak správně nastaví a neposere se to.

Jak píše Redmax potřebuješ 100 procent a dvě jádra navíc minimálně.
odhad ceny desky, cpu a ram =7000.

EDIT. Jo FSB z 333 na 400 zvýšit jde.

J8 bych teda ukecal cenu Q9400 tak na 150 a procesor vyměnil.
https://pc.bazos.cz/inzerat/167204939/cpu-pro-ntb-a-pc-intel.php

Záleží na úhlu pohledu. Z hlediska nových programů a her to opravdu moc velký smysl nemá, ale u nenáročných věcí to smysl má stále. Je to ale spíš zábava než honba za nějakými čísly. Třeba mně osobně je jedno, jestli rozbalím archiv za 6 minut nebo za 4 nebo zkonvertuju video za delší dobu, ale to už je dnes věcí grafiky... Neřeším to. Ani netušíš, kolikrát jsem si přál, aby ten procesor odešel na odpočinek s tím, že si koupím konečně nové PC. Pořád se mu ani po těch letech nechce...
Popravdě ale když to srovnám s některým PC, který se ke mně dostane, tak je to pořád super a mnohdy předčí i novější procesory o 10 let mladší (myslím ty úsporné).
Jinak souhlasím, už to má za pár a asi o prázdninách začnu přemýšlet, čím celou sestavu nahradit. Kromě prvního AMD v roce 96 k5 PR 75MHz jsem měl od té doby jen Intel, ale většinu sestav skládám s Ryzenem. No uvidíme, zatím je čas.

Jenže v jejím případě to rozbalení stejného archivu nebude 6 minut v základu, ale 60 minut a docílí přetaktem tak na 50 minut.

A jak tu píše jezekhifi, pokud nemá kvalitní zdroj, tak obyčejný, pokud bude zvyšovat napětí, bude dost možná i po těch letech nebo právě proto slušně hořet.

Nevim co řeší, stejně nemůže dělat nic jiného než zvednout FSB, jak tu popisuje MM_tank, takže hasící přístroj k ruce a směle do toho, místo diskuze už to mohlo být.

https://pctuning.cz/article/jak-na-to-pretaktovani-procesoru-core-2-duo?chapter=3#article-header

No vidíš a hned máš deset minut k dobru :-) Hasičák bych neřešil, spíš bych se bál nestability a většího hluku v zátěži. Já mám všechny větráky na gumových podložkách a na max. otáčkách 800 rpm, kromě procesoru, který jede přetaktovaný v plné zátěži na 1300 rpm, jinak při přehrávání videa nebo prohlížení WEBu jede taky kolem 800 rpm, takže ho skoro neslyším ani v zátěži a teploty jsou pořád v normě. Na bočnicích mám zevnitř nalepený oboustrannou páskou koberec, který výborně eliminuje hluk. Levné a jednoduché řešení, které už funguje hodně let.
Občas, když mně přinese někdo PC na opravu se ptám, jestli má to PC pilotní průkaz, protože některé PC jsou vážně skvosty. Dát to na nějaký podstavec s kolečkama nebo na led tak bych se vsadil, že se to posune nebo se to vydá pro jistotu rovnou na výlet.:-)

Hasičák není kvůli přetaktovanému PC, ale kvůli zdroji. Pokud nemá kvalitní a neřekla jaký má, tak u těch "papírových" zdrojů je celkem normální, že zvýšením napětí v době, kdy jeho životnost se blíží konci, může začít hořet. (Většinou to jen začmoudí, ale minimálně takovoutu hasící deku, kterou přes PC přehodí, neni od věci mít po ruce. Navíc to dost smrdí.)

Hasičák není kvůli přetaktovanému PC, ale kvůli zdroji.

Tak s tím naprosto souhlasím, dodnes mám vzpomínky na zdroje Evolveo, kdy mě jeden pěkně pokopal a druhý začal po zapnutí hořet. Od té doby když někomu opravuju PC tak první co udělám je, že zapojím můj rezervní Seasonic, tam nemám obavy. Jenom nechápu lidi, kteří si koupí nekvalitní zdroj za pár stovek a potom se diví, že jim PC nefunguje nebo v zátěži "padá". Když budou mít štěstí, tak to neodnese celé PC...

Já bych se na nějaké taktování CPU s nejistým výsledkem a přínosem vykašlal a spíš vyměnil disk za SSD, tam rozdíl vidět bude určitě. Už to tu psal medvěd. A starý HDD nechat v PC na data a zálohy nebo koupit USB box a udělat z něj externí disk.
Jinak když těmi pokusy o taktování ten PC odděláš, koupí si ten lepší repasovaný maminka sama nebo ho budeš shánět ty?]:)

Jinak když těmi pokusy o taktování ten PC odděláš

To dneska ještě jde? Myslím, že to určitě nejde. Možná tak před 20 lety, kdy se taktovalo ještě pomocí jumperů na desce, ale odpálený CPU byl spíše vyjímka, dneska to nehrozí. Jedině mít nějaký CUSTOM BIOS a narvat tam třeba extrémě vysoké napětí, tím myslím třeba 1,8V :-) Ono se to nezdá, ale ve světě CPU a GPU hraje každá desetina napětí roli... Jinak s diskem naprosto souhlasím. Mechanický disk na data, filmy, hudbu atd... Na často spouštěné programy a hlavně systém zase SSD.

To je samozřejmě nepochopení věci.

Tvrdíte tu, že CPU nelze odpálit. Na to vám MM_tank odpověděl s tím 7800X3D a má naprostou pravdu. Nejen tento procesor, ale všechny AMD X3D procesory jde zvyšováním napětí CPU skrz BIOS odpálit!

Samozřejmě přetaktování jde na vrub uživatele a je to jen jeho problém, žádný výrobce neručí za přetaktování nad hodnoty, které sám uvedl jako bezpečné a někdy neručí za vůbec žádné přetaktování. Nakonec proto, pokud chcete přetaktovávat na AMD deskách, vždy potvrzujete dialog, že víte, co děláte a chyba jde za vámi.

Co se týká Asusu, tak tam došlo ke zvýšení napětí VSOC snad jen použitím EXPO profilu a teda věc, kterou záruka kryje, ale neustál to procesor, protože na X3D procesorech se VSOC zvyšovat nesmí. Jednoznačná chyba Asusu.

https://www.cnews.cz/procesory-ryzen-s-3d-v-cache-opravdu-znicite-zvysenym-napetim-135-v-mozna-bude-maximum/

https://www.cnews.cz/aktualizujte-bios-desky-amd-vydalo-opravu-branici-poskozeni-procesoru-ryzen-7000/

https://www.cnews.cz/aplikace-vyrobcu-desek-umoznuji-pretaktovat-ryzen-7-5800x3d-a-take-znicit-nesahejte-na-napeti/