Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vypínání pc

Ahoj, mam otázku.
už se mi dvakrát stalo, že se mi pc sám vypnul, když jsem hrál hru a svítila jen diota zapnutí, když jsem pc zapnul, tak se mi přenastavil čas o 4 roky dopředu. Musel jsem pc úplně vypnou chvilku počkat a znovu ho zapnout, pak už bylo vše ok.
Myslel jsem si, že se tu něco přehřálo, tak jsem koupil vodní chlazení a lepší case + jsem i přeinstaloval windows, ale zase se to po čase samo vyplo a udělalo to stejnou chybu jako poprvé.
Avšak všiml jsem si, že to začalo dělat od chvíle co jsem do pc dal novou grafiku, ale upřímně si nemyslím, že by to dělala grafika. Grafiku mam rx 7900xtx.
Předem děkuji za radu.

Každopádně je to zvláštní, nikdy jsem takové chování PC neviděl. Maximálně, že by se nastavilo datum o pár let zpět. Něco jako když uděláš reset BIOSu. V BIOSU máš datum v pořádku? Zkus ho nastavit ručně. Taky určitě zkus co radí Ježek. Programy Mbam a AdwCleaner jsou zdarma, taky Eset online.
Pokud to nezabere, tak ve Windows v nastavení data a času je možnost zvolit server, ze kterého se data aktualizují, tak ten server můžeš změnit a okamžitě aktualizovat čas a datum podle toho serveru. Pokud nic z toho nezabere, už mě napadá jen nabootovat nějaký Live Linux, jestli se to bude chovat stejně. Pokud ano, bude to problém hardware. Víc mě bohužel nenapadá.

Přeinstalaci už jsem dělal, projel to Mbam taky. Jak jsem psal stane se to jen když něco hraji, pc se samo vypne já ho tlačítkem zapnu, vše naběhne jak má akorát to datum je 2027, když pc normálně vypnu a z nova zapnu, tak se datum nastaví zpět na 2023 a zase je vše ok.

Viz. pekelník Lucifer. První podezřelý je zdroj nebo CMOS baterie na desce. Otázka nové baterie je cca 35,- Kč. Tu bych vyměnil jako první. Pokud PC vypínáš tlačítkem na zdroji nebo na prodlužce, po pár letech je třeba ji vyměnit, protože neudrží při vypnutém napájení nastavení.

Nevieš náhodou či toto napájanie ovplyvňuje nastavenie v BIOS ktoré sa označuje ErP? Mám jeden PC kde je itx doska ktorá má CMOS batériu umiestnenú štýlom že keď jedného dňa tá batéria skončí tak to bude problém(vymeniť sa dá len bude potrebné kompletne všetko demontovať až na kosť). Nevypínam PC vypínačom na zdroji ani na predlžovačke čiže bez ohľadu na nastavenie BIOS je po vypnutí systému počítača batéria nečinná a teda vydrží viac rokov?

Vďaka za info, tak snáď CMOS batéria vydrží čo najdlhšie. Popravde je tak zle umiestnená + je to itx formát a batéria je na kábliku s konektorom čiže budem musieť kupovať presne takúto a nie obyčajnú CR batériu. Keď skončí tak či budem mať vôbec snahu to riešiť. Reset času a nastavení BIOS po každom štarte nie je taká katastrofa ako meniť jednu blbú batériu s kompletnou demontážou. Dá sa to prežiť ak budem robiť za 10 rokov kompletný servis toho kompu a dovtedy musí vydržať :-)

batéria je na kábliku s konektorom

Jo no, moc ten smysl takového řešení nechápu. A už vůbec ne, když kvůli výměně baterie musíš oddělat celou desku, protože je baterie umístěna na zadní straně. Takových notebooků ale naštěstí moc není. Pošlu Ti foto, kde budu za chvilku měnit baterii. Úplně se těším jít na to s ruční bruskou abych jemně obrousil povrch baterie a páječkou, aby to drželo... No jo, nějak se zabavit musím :-)

V pohodě, je to i s baterií. Jinak si může koupit toto 1717-drzak-na-knoflikovou-baterii-cr2025-cr2032-rohs.html a ktomu baterii [url=https://dratek.cz/arduino/1538-lithiova-knoflikova-baterie-westinghouse-cr2032-dl2032-5004lc-e-cr2032-3v.html
]1538-lithiova-knoflikova-baterie-westinghouse-cr2032-dl2032-5004lc-e-cr2032-3v.html
[/url]

Řešit ale pár korun nebo desetikorun moc smysl nemá... Neřešil bych to. Vyhazujeme daleko více peně za věci, které ve skutečnosti nepotřebujeme :-)

Mne ju zatiaľ netreba a možno ani nebude ak mám PC vždy v elektrike tak snáď to vydrží dlho a je šanca že do tej doby zostavím iný PC a tento predám čiže PC opustí môj rajón možno skôr ako budem potrebovať vymeniť. Lukas tvrdí že ten ErP na to nebude mať vplyv takže malo by to vydržať. Teraz nedávno som to riešil pretože som zistil že mám USBčka napájané aj po vypnutí a toto rieši práve ErP. Lenže logicky som si to potom spojil že ak už napájané nie sú tak to možno platí aj pre ostatné a bude to spotrebovávať viac energie z CMOS batérie. Poučka znie: ErP - Determines whether to let the system consume least power in S5 (shutdown) state.

Lukas, ja to mám na doske https://www.gigabyte.com/Motherboard/B550I-AORUS-PRO-AX-rev-11 a ak sa pýtaš prečo to vôbec používajú tak podľa mňa je dôvod rozmer. V mojom prípade ITX doska a taktiež dosky v NTB. Máš tam málo miesta, nemajú kde napchať ešte plošne batériu a riešiť zapojenie na výšku voči doske je typujem finančne drahšie čiže volia cestu 2pin+káblik a strčia ju niekde pod kryt konektorov, vôbec ani neriešia kde a jak bude proste tam niekde je strčená jak prišlo vhod. Ja to mám umiestnené štýlom že bude musieť ísť von doska, dole chladič, možno bude zavadzať aj chladič M2 alebo ešte niečo ďalšie podľa toho ako sú skrutky na zosadenie krytu konektorov.

ak sa pýtaš prečo to vôbec používajú tak podľa mňa je dôvod rozmer. V mojom prípade ITX doska a taktiež dosky v NTB. Máš tam málo miesta, nemajú kde napchať ešte plošne batériu a riešiť zapojenie na výšku voči doske je typujem finančne drahšie čiže volia cestu 2pin+káblik a strčia ju niekde pod kryt konektorov, vôbec ani neriešia kde a jak bude proste tam niekde je strčená jak prišlo vhod.

Jj, asi to tak nějak bude. Jen nechápu, že by se tam ta baterie nikam nevlezla, aby byla uživatelsky vyměnitelná. Ona sice je, ale musíš ten notes kompletně rozebrat a to moc běžných uživatelů dělat ze strachu z poškození dělat nebude. Přitom je to práce o několik minut navíc, nic složitého. No jo, i servis musí něco vydělat :-)

ITX dosky sú malé a šetria priestorom kde sa len dá... Zober si napríklad mobil. Vieš ako sa musia tešiť keď konečne dostanú možnosť spraviť nový model mobilu bez jacku. Je to zopár mm miesta ale v tak malom zariadení to má pre nich veľký význam, môžu tam vtrepať väčšiu batériu alebo niečo iné. To isté myslím NTB.
Pozrel som teraz ponuku ITX dosiek https://www.alza.sk/zakladne-dosky-formatu-itx/18850253.htm#f&cst=1&cud=0&pg=1&prod=&sc=166.39999389648438 v rýchlosti som prešiel predné strany tých dosiek a vyzerá to že všetky majú CMOS batériu kdesi skrytú pod krytom čiže pravdepodobne všetky na kábliku 2pin. Nebudem to teraz overovať či vôbec nejaká doska ITX formátu má CMOS batériu tak ako to majú štandardne ATX a MATX ale určite ich nebude veľa ak vôbec.

Jo jo, je to bohužel jak píšeš. Na jednu stranu tu miniaturizaci chápu, na druhou si ale říkám proč? Všechno je na úkor nepřístupnosti různých dílů a hlavně chlazení, proto mají notebooky daleko kratší životnost než klasické stolní PC, kde má uživatel hodně možností s vyřešením chlazení a airflow.

pokial je problém s korektným zobrazením dátumu a času,tak je obvykle problém s CMOS batériou,tá sa lahko vybije pri inštalovaní komponentov alebo pri samotnom zostavovaní počítača,nie každá zákl.doska má nejako zvlášť riešené dodatočné ochranné obvody,to len zbytočne predražuje výrobu a finálnu cenu.....