Jak se ptát, když vás zlobí počítač
Počítač je pouze tzv. "rychlý blbec". Pokud nemáte počítač dlouho či nejste technický typ, je pro vás mnohdy zcela neřešitelný i triviální problém a to často jen proto, že se špatně zeptáte na radu. Místo co nejpodrobnějšího popsání problému se omlouváte, že s počítačem neumíte a kdesi cosi. Neomlouvejte se, není proč a raději podrobně popište problém.
Nikdo učený z nebe nespadl a nejste blbci vy, nýbrž ten počítač. Jen jste se s danou věcí možná nikdy nesetkali. Nebojte se tedy hloupého stroje ani toho, kdo vám chce poradit. Občas také můžete mít pocit, že rádce se na vás vytahuje, nebo že je arogantní (když vy tomu nerozumíte a on po vás něco chce...), ale to je právě většinou pouze kvůli tomu, že z vás rádce musí dostat informace. Když však co nejpodrobněji popíšete problém, bude "dolování" doplňujících informací jen krátké (nebo dokonce žádné), problém bude často rychle vyřešen, bez toho, že budete otrávení vy i ten, kdo radí.
Rady na dálku (např. po ICQ) všeobecně
Často někdo napíše něco ve stylu: "Nejde mi to." Cokoli nemusí jít z mnoha důvodů.
Rádcům se rozbily věštecké koule, z dýmu bramborové natě a z rozhozených kuřecích kůstek věštit neumí, na monitor přes půl republiky také nevidí. Musí zbytečně "dolovat" informace (kdyby viděli na monitor, stačil by často jeden pohled), aby si mohli udělat představu, oč jde, a dejme tomu nějakou vylučovací metodou se dobrali problému, který je kolikrát vyřešen na pár kliknutí.
Zkuste tedy, pokud chcete vyzrát nad nějakým problémem, popsat co nejvíce situaci. Čeho chcete dosáhnout, jak to děláte, ve které fázi je zádrhel, systémová hlášení (ty cedule)... Čím více informací, tím lépe.
Také se šikne, sejmout ("vyfotit") obrazovku. Jeden obrázek řekne o mnoho víc než špatný popis na celou stranu A4. Návod, jak takový obrázek vyrobíte, je na
http://pc.poradna.net/a/view/307877-jak-ulozit-obs ah-obrazovky
Obrázek potom můžete poslat e-mailem, přes ICQ, Skype etc. Ale mnohem lepší je dát obrázek někam na web a můžete jej ukázat i mnohokrát bez posílání nebo vložit k dotazu v diskuzních fórech.
Návod, jak umístit obrázek na web, je zase tady
http://pc.poradna.net/a/view/450106-jak-umistit-ob razek-na-web
Samozřejmě nemusíte hned vyrábět obrázky. Stačí až na požádání, kdy něco není jasné z popisu problému.
Příklad:
Pan X napíše: "Nejde mi poslat e-mail."
E-mail mu nemusí jít poslat z mnoha důvodů. Pan X nemusí být připojen k internetu, má špatně nastaveného klienta, může mít dokonce zalepenou myš od limonády, která nereaguje na kliknutí, možností je 264. Po dlouhé době páčení a vyzvídání informací je pan X totálně otráven, zejména když ještě několikrát napíše, že před deseti minutami mu to šlo. Má pocit, že si z něj rádce dělá legraci, nebo že se dokonce nějak vytahuje a zbytečně ho "buzeruje".
Po hodině se rádce dozví, že se pan X pokouší poslat e-mail ze stránek přímo na Seznamu, ne z Outlook Expressu, jak se do té doby domníval. Po další půlhodině rádce napadne, jestli náhodou pan X nechce poslat e-mail s přílohou. Na seznamu totiž nejde posílat zpráva větší než 2 MB (psáno v roce 2005). Před těmi deseti minutami totiž pan X posílal e-mail, který byl menší než 2 MB. Pan X napíše, že je počítačový blb a dál se (duševně vysílen) problémem nezabývá, ale blb není. Pouze se s tím nesetkal nebo to neví. Umí například skvěle obkládat koupelny (to zase neumí ten rádce).
Půl odpoledne je pryč a přitom stačilo napsat např.:
"Pokouším se z portálu na Seznamu odeslat e-mail s přílohou a ono se to neodešle. Příloha se jakoby nahraje, ale příjemci nedojde."
Následovala by doplňující lehká otázka: "A bez přílohy se to odešle?"
Odpověď: "Ano."
Řešení problému: "Seznam přes webové rozhraní nepodporuje odesílání větších zpráv, než 2 MB (přes Outlook Express 10 MB), jestli ta příloha není moc velká.
Jen kvůli pár slovům s informacemi se řešení zkrátí na 5 minut. A je to bez zbytečného nervování se.
Ptaní se v diskuzních fórech a internetových poradnách
Zkuste nejdříve vyhledávání
Snad každá internetová počítačová poradna má vyhledávání. Dotazy se opakují. Zkuste před položením dotazu vyhledávání.
Volte výstižný předmět
V internetových fórech a diskusích je dost důležitý předmět dotazu. Ti, co radí druhým, neradí pouze vám. Pokud je předmět výstižný, máte mnohem větší šanci na odpověď, než když zvolíte jednoslovný. Pokuste se už v předmětu vystihnout "jádro problému" taková pomůcka vám může být "zvolit předmět minimálně ze tří slov".
Ti, co radí, vidí na seznamu dotazů předměty a předmět "Nastavení velikosti písma ve Wordu" je jistě zaujme víc, než předmět "Prosba o pomoc" i když jsou to "nejméně 3 slova".
Úplně nejhorší, co můžete zvolit, je (obzvláště jednoslovný), nicneříkající předmět ve stylu:
Dotaz
Help
Prosím o radu
Pomozte mi
atd.
Na vlákno s takovým předmětem nejenže málokdo klikne, ale navíc bývají kvalitními rádci často i záměrně ignorována.
Taktéž předmět s pouhým názvem programu (či součástky počítače) bez dalšího upřesnění nebývá moc "populární". Předmět "Irfan View" nikomu nic neřekne, protože s programem se dá dělat mnoho věcí, nebo nemusí jít spustit - cokoli. Pokud však u stejného problému zvolíte např. "hromadné zmenšení fotek v Irfan View", máte o hodně větší šanci na kvalifikovanou odpověď.
Vyhněte se zkratkám a názvům, které znáte pouze vy a několik vašich známých
"Nejede mi kejchačka..."
Pochopili byste z toho, co mu nejede? Po mnoha dotazech z něj vypadlo, že tak říká nějakému produktu Keystone.
Nekomolte jazyk, aby to vypadalo "moderně"
"caw koouPiL ySeM si NEW HAdr A neZobRaZUye See mi W BioS..."
S problémem na počítači mu neporadil nikdo, avšak do školy ho poslali snad všichni.
Sledujte své dotazy a reagujte na ně
Pokud v diskuzi založíte vlákno, sledujte jej a odpovídejte na doplňující dotazy těch, kdo vám chtějí pomoci. Když se někdo zeptá třeba: "A jaký máte antivirový program?" Odpovězte co nejdříve na otázku. Jednak je vidět, že máte zájem na vyřešení problému a také vlákno s dotazem většinou poskočí nahoru, protože je v něm nový příspěvek.
Nevnucujte se a "nepředbíhejte ve frontě"
Když někdo připíše do vlákna se svým dotazem, kde už má třeba 20 odpovědí: "Napadá vás ještě něco" jen proto, aby jeho dotaz poskočil nahoru, bývá často ignorován, nebo dokonce i mazán (ten příspěvek na poskočení).
V tomto článku není zdaleka vše k tomu, jak se kvalitně zeptat. Kvalita odpovědi je přímo úměrná kvalitě dotazu. Představte si, že umíte upéct vánočku a někdo se vás zeptá: "Nejde mi upéct vánočka" nebo "sporák Mora". Co byste jim na to odpověděli? Ani to nemá na koncích otazníky. Je to podobné.
Takže směle do toho. I pouhým pročítáním nějaké této poradny se mnoho přiučíte a často narazíte na vlákno, kde se někdo ptá na stejnou věc, kterou potřebujete řešit i vy, není tedy třeba zakládat vlákno s dotazem, stačí pouze číst. A když se budete kdekoli ptát, vzpomeňte si na tento článek.
Hezky sepsané. Konečně se k dotazům, před kterýma upozorňuješ, bude moci dát nějaký odkaz na článek, kde si to přečtou a poučí se.
Optimisto...
Dávno to je při vkládání dotazu. Mnohdy z toho cituji a dávám na to odkaz, když opravuji předmět. A stejně je to platné "jak hadovi noha". Tentýž tazatel se ptá po týdnu a napíše předmět třeba "Word".
Osobně ignoruju tvory, kteří napíšou něco ve stylu "poraťte my". Živočich, an nemá úctu k mateřštině, nemá právo na radu.
Hovorová čeština ≠ gramaticky nesprávná čeština ≠ retardovaná čeština.
Copak? Hovorové, slangové, či "regionální" výrazivo samozřejmě toleruji a sám hojně používám. Mluvím o tvorech, kteří se nestydí nasekat v jedné větě deset hrubek. A taky o těch, kteří (po vzoru ožraly Hrabala) sesmolí jedinou větu na celou stránku. Nemyslíš, že je to trošku rozdíl?
Když už kritizuješ spisovné psaní, mohl jsi to napsat spisovně celé. Toť vše..
Vůbec nejde o spisovné psaní. Například cizinec nebude umět gramatiku často. Nebude však psát "moderně" se stylu: "Čaw nvm proč freezuje CaW." A o takové komolení jde.
Ano. Mám čím dál vtíravější pocit, že je to kolem nás samý hebmilo...
Možná by neškodilo přidat jeden odstavec...
otazky.html
Jak odpovídat k užitku tazatele
Buďte přátelští. Když člověka stresuje nějaký problém, může působit jako otrava či blbec, i když není.
První nepravosti vyřiďte soukromě. Není třeba veřejně ponižovat někoho, kdo se v dobré víře třeba jen zmýlil. Úplný začátečník třeba ani neví, jak prohledávat archivy, že něco jako FAQ vůbec existuje, a kde.
Pokud si nejste jisti, řekněte to! Špatná, přitom odborně znějící rada, je horší než žádná. Nenavádějte nikoho na pochybné cesty jen proto, že chcete vypadat jako expert. Buďte poctiví; buďte dobrým příkladem tazateli i ostatním.
Nemůžete-li pomoci, nerušte. Nedělejte si legraci z něčeho, co může uživateli úplně rozhodit systém - nějaký ubožák se tím třeba bude řídit.
Klaďte doplňující otázky, chtějte detaily. Budete-li to dělat dobře, tazatel se něco naučí - a vy také. Zformulujte špatnou otázku dobře. Všichni jsme bývali začátečníci.
Odpovědět líné kůži RTFM je jistě v pořádku; odkaz na dokumentaci (třeba jen na Googlovský dotaz) je lepší.
Pokud už odpovídáte, poraďte správný postup. Nenavrhujte mazané triky, jak problém obejít, když někdo používá špatný postup. Navrhněte čisté řešení, a správné nástroje. Přeformulujte otázku.
Pomozte ostatním poučit se. Narazíte-li na dobrou otázku, pouvažujte nad tím, jak by se dala současná dokumentace vylepšit, aby se nikdo nemusel ptát znovu. Pošlete takovou opravu správci dokumentace.
Pokud vás odpověď stála jisté úsilí a zkoumání, ukažte, jak jste toho dosáhli. Netvařte se, že jste odpověď vytáhli z klobouku. Zodpovědět otázku je jako nakrmit hladového - ukázat cestu vedoucí k odpovědi je jako naučit hladového hospodařit.
Suhlasim, ale...
V 99% pripadoch, ked sa tazatel citil ukrivdeny sa citil ukrivdeny nepravom. Ide o to, ze ked je niekto ignorant, co kasle na text, ktory sa kazdemu zobrazuje pred polozenim otazky, kde jasne piseme coho sa ma vyvarovat a on napriek tomu spravi 10 chyb po sebe, pred ktorymi bol vystrihany...co dodat k takemu cloveku?
Ak si on nevazi cas, ktory mu tu dobrovolne venuju ludia preco by som si ja mal vazit jeho?
Ako pisal vyssie Mif, otazky, ktore ignoruju dobre mienene rady zobrazujuce sa pred polozenim otazky ignorujem ja, ja sa s blbcami proste bavit nemusim a toho casu zase az tak nemam.
Podobne uvazuje urcite drviva vacsina ludi.
JM:
S tím se dá asi plně souhlasit. Někteří rádcové hned na začátku neporadí konkrétní radu pokud ji znají a snaží se tazatele směrovat k tomu aby si řešení problému našel sám. Pokud někdo nechce poradit tak ať raději do diskuze vůbec nevstupuje. Mám ale občas dojem, že někteří se docela dobře baví tím, že si z někoho udělají legraci.
Daj cloveku rybu a nasytis ho na jeden den, nauc ho chytat ryby a nasytis ho na cely zivot :)
Mudre slova, kiezby sa nimi v zivote riadilo viacej ludi.
Musis ale myslet na to, ze nekteri nepotrebuji umet rybarit a chytat ryby v IT rybniku. Staci jim, ze jsou treba stiky v docela jinym rybniku, takze tva rada je docela od veci. Lidi sem a jinam chodi pro radu, ne proto, aby se z nich stali IT specialisti.
Přesně tak. A na radu s počítačem nechodí ani členové gramatického kroužku.
Když si sem někdo přijde pro radu ohledně zapojení routeru, uděláme z něj správce sítě?
to uz pises o niecom inom - pokial ma niekto problem s routrom, tak ho tu naucia ako najst riesenie na nete, aby v buducnosti pri dalsom probleme s routrom (inom), uz si tu chybu vedel najst sam a nemusel tu cakat na odpovede, ale mal to hned.
Takže poradna má sloužit jen jako jakási mezistanice na cestě k řešení problému?
imo poradna by nemala len mechanicky riesit problemy jak na pase furt tie iste stale dookola, ale obcas aj poucit
S tímto souhlasím. Mnohdy mi stačí "nakopnutí" správným směrem a dovím se tak i o trochu víc, než jsem původně předpokládala.
Gramatické chyby jsou mi na hony vzdáleny, ale při pokládádní dotazu správně posoudit, která moje upřesňující informace nejlépe napomůže k vyřešení problému, může být oříšek.
Jinak bezva článek , protože umět se správně zeptat je zlatý hřeb pro získání relevantní odpovědi.
Hezký den.
Ono asi téměř vše se dá najít v internetu a tak podle toho by tato poradna byla zcela zbytečná a mohla by se zrušit. Proč by lidí měli hledat řešení problémů zde, když si to mohou najít jinam v internetu?
Například v nějaké internetové poradně. Namátkou třeba v pc.poradna.net.
Někteří ale dávají najevo, že se jím nelibí, že zde lidí hledají, řešení problémů a tak se jim snaží dávat najevo aby si to řešení šli hledat jinam.
Ale ne. Je to třeba v případech, kdy lenoch/pařmen shání ovladače ke grafické kartě, protože si myslí, že s novými ovladači mu naráz pojedou i hry, které mu nejedou a místo, aby se podíval na stránky výrobce, chtěl by to od někoho ihned (Když to není ihned připisuje do vlákna po třech minutách: "Nikdo neví?" aby skočilo nahoru) najít a naservírovat přímý odkaz až do vlákna a podobné případy lenochů.
Pak se často ještě stává to, že někdo založí vlákno "nejde zvuk" a má úplně tentýž problém, jako tazatelka předchozí den, nebo dokonce před hodinou a má ve vlákně 30 odpovědí. Místo, aby se to psalo (a tahaly z něj informace) denně, holt mu někdo napíše, aby zkusil hledání v poradně, případně mu vloží i odkazy na vlákna, kde se řešil stejný problém a složitě se z tazatelky tahalo, jestli má vůbec repráky v zásuvce, protože ani nevěděla co je to zásuvka...
Jasně. Určitá vlídnost a ochota je třeba. Ale ono to vypadá úplně jinak z pohledu toho, kdo se tu mihne a úplně jinak, když je tu jeden třeba 3 hodiny denně. Všichni jsme pouze lidé a máme jen jedny nervy.
Taky si toho všímám. A často to jsou ohvězdičkovaní rádci, nebo admini. Tedy lidé, jejichž rady by měly mít největší váhu..
Naprosty souhlas. Taky by neskodilo davat minusovy body, kdyz uz tady nekdo zavedl jakysi "hodnoceni". Treba by se nekteri nerdi probrali.
Mám někdy dojem, že to jsou hlavně ti kteří si můžou zde dovolit asi téměř cokoliv, např. i to co by běžným neohvězdičkovaným diskutujícím bez napomenuti od nich asi jen tak neprošlo.
Inspirace na další článek "Jak odpovídat na dotazy".
Pěkný článek ale? Většina tazatelů nečte a hned se ptá, tak jak to potom asi vypadá?
Vypadá to hrozně. Ale můžeme zkusit jakousi "vzpouru rádců", kdy ke každé odpovědi (normální jako dosud) v takových vláknech přiložíme link na tento článek. Když bude ve vlákně 20 odpovědí a tím pádem i 20 odkazů, třeba si to tazatel/ka přečte, protože bude zvědavý/á co tam je tak zajímavého, že na to všichni odkazují
A nebo, před položení dotazu to dát (v nějaké zkrácené formě ) jako podmínku.
Bez ji nelze dotaz napsat/odeslat.
O něčem takovém se kdysi uvažovalo, ale je to zbytečná buzerace.
tak ono to jde udělat i bez buzerace.
tlačítko "zjisti mojí konfiguraci" a z user agenta vyčteš docela dost (prohlížeč, net. framework, verzi systému), tak se dá zjistit rozlišení apod.
takže ať si klidně napíše, že mu nejde internet v tom okně.
Zbytocne, co ked pise z ineho pc alebo mu ten pc nejde vobec? Na polovicu pripadov by bol user agent nielen zbytocny, ale dokonca zavadzajuci.
taky pravda.
A k čemu by byla konfigurace, když se třeba ptá na to, jak hromadně zmenšit fotky?
ano, není problém http://www.linuxexpres.cz/jak-na-to/hromadne-zmens eni-fotografii
konfigurace vlastně není třeba, budeme doufat v cross platform.
takže použij portal a buď happy.
Tak se asi ptám špatně. Většina mých dotazů tu zůstavá bez řešení
Tak já se třeba otázky ohledně dybejsky (neuchopitelné nepříjemnosti na rychlých PC) ani neodvažuju pokládat
Perfektné !!! Takto nejak by to malo vyzerať, aby kvalita tejto poradne len stúpala a nespadla do "facebookových pokecov" a podobných sračiek...
Fakt super, ešte raz: ak by bola možnosť "palec hore" dal by som minimálne 3.
Pěkný podpis