Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Notebook nebootuje a nie je možné obnoviť výrobné nastavenia

Dobrý deň, prosím o radu.
Mám polročný Lenovo Thinkpad 16p G2 (Ryzen 5600H, nNVidia RTX 3060, disk 512 GB GPT, RAM 8+8 GB, W10 Pro). Po kúpe som disk rozdelil na C 300 GB a D 175 GB. Okrem toho je tam z výroby oblasť na továr.obnovenie 1000 MB.
Včera som chcel pozrieť niečo v staršej zálohe (EaseUS ToDo Backup) a tak som dal obnoviť partíciu C. (Predým som pre istotu urobil na externý disk zálohu bootovacej časti a C a tiež som dal cez EaseUS vytvoriť emergency disk.) Po reštarte PC nenabootoval , dalo hlášku pripravuje sa automatická oprava , diagnostikuje sa PC a nakoniec modrá obrazovka, že automatická oprava nie je možná.

Starší záloha se neprohlíží tak, že se obnoví :-) na aktuální systém. A kromě toho, oddíl s Windows (C) je "vázaný" se systémovým oddílem EFI.
Nejlíp uděláš, když to někdo zkušený přeinstaluje s volbou "smazat disk" a naučí tě pracovat s Backupem.

Ne, nebyla tam nikdy. Instaloval jsem stovky počítačů. Výše jsem dal link na video, kde je vidět, jak vypadá instalátor Windows 10, při výběru cílového umístění OS lze vybrat diskový oddíl, případně vytvořit nový či odstranit, ale nikdy tam nebyla volba "Smazat disk".
Když někomu radím, používám termíny, které daný SW skutečně obsahuje a nevymýšlím si vlastní, neboť nezkušený uživatel je tím pouze zmaten a hledá něco, co tam není.

Ano, boot order je pořadí. jenže "USB boot -Enabled" o pořadí neříká vůbec nic. Ta určuje jen to, že se při bootu budou používat i USB zařízení, nicméně pokud máte v pořadí to USB zařízení až za lokálním diskem (či Windows bootloaderem), tak vám z něj stejně instalátor nenabootuje.
Instalační USB je tedy uděláno pomocí Media Creation Tool od Microsoftu?

ANo, je tam a vidím ju aj v UEFI
Dal som reštart a nenabootovalo, stále modrá obrazovka s ponukami ako doteraz.
To video na youtube som pozrel, ALE. Čas 1:25 "pokial je všetko v poriadku objaví sa logo Windows a to znamená že sa systém na USB našiel "
Lenže mne z USB ešte lgo W ani raz nenabehlo a inštalácia sa ani raz nezačala.

Secure boot som vypol, pretože som to niekde čítal. Ak treba dám to späť. Fleška je funkčná, vyskúšal som ju na inom notebooku, hneď na 1.pokus
naskočila obrazovka na inštaláciu W. Ale ten notebook má BIOS, UEFI nemá.
Kde zvolím UEFI pre flešku? Media creation tool sa nepýtalo, či UEFI alebo nie.

MCT to udělá "podobojí", pro UEFI i pro BIOS. Ale volba boot je pro BIOS trochu jiná, než pro UEFI (obvykle je nutné to nastavit přímo v BIOS, tedy na 1. místě mít tu USB flešku).

Ale pokud tam je Secure Boot, tak to je ! UEFI.