Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno RTX 3070 nebo RX6750 XT

Hezké odpoledne, plánuji upgrade grafické karty pro hraní ve FullHD, časem, třeba po pořízení lepšího procesoru 2K. Rozhoduju se mezi RTX 3070 nebo RX 6750 XT které bych vzal bazarové ještě se zárukou.

https://www.czc.cz/gigabyte-geforce-rtx-3070-gaming-oc-8g-rev-2-0-lhr-8gb-gddr6/323016/produkt

https://www.czc.cz/msi-radeon-rx-6750-xt-gaming-x-trio-12g-12gb-gddr6/345668/produkt

Sem nakloněn jít spíš do AMD kvůli 12GB paměti, protože co sem četl tak 8GB už je dost málo a Nvidia na toto prdí. Koukal sem i po nové RX 7600 co teď vychází a mohl bych ji mít ještě za méně peněz ale ta úplně na 2K asi nebude ale možná by to byla dobrá alternativa skrz procesor aby mi úplně nějak moc nelimitoval tu RX 6750/RTX 3070. A ještě co se týče zdroje jestli bude ok? Mám Corsair RM550X a tady ještě zbytek sestavy:

MB: Asus ROG Strix B450-E
CPU: AMD Ryzen 5 2600
RAM: HyperX Predator 16GB DDR4 3200 CL16

Ryzen 2600 taky není žádný dělo z dnešního pohledu.
Chci tim říct, že je otázka, jestli se máš na nákup grafiky koukat s výhledem do budoucna nebo vzít to podle toho, co máš teď.

Za mě RTX 3070, protože má vyšší výkon a RX6750XT, protože má víc paměti. :-)

Takže ideální by byla RX 6800, která má obojí. Prvně koukni na tu. Pokud nic,tak z těch dvou se nejprve koukni na webu u titulů, které hraješ, která jim sedí víc. Jinak je to na hození si kostkou.

Právě i s výhledem do budoucna,zhruba v březnu mi tu byla doporučován i ta 3070 pokud bych pak počítal i s upgradem procesoru, nebo i počkat na 4060 ale co koukám na recenze tak se asi nevyplatí. Jinak co se týče těch her co sem koukal tak 6750 vs 3070 docela remíza záleží hra od hry.

Pořiď grafiku, ozkoušej a uvidíš. Když ti pojede procesor na 80% a víc a grafika na míň, bude jasné, že procesor nestačí a dokoupíš nějaký lepši. Osobně bych se nebál ani nějakého 8 jádra typu 5800X, ať to je upgrade zase na nějakou dobu, ale jak říkám, třeba to sám vyhodnotíš tak, že to není pro tebe potřeba.

Přesně tak. Jedna poznámka ještě: jakmile jede procesor stabilně na 80%, tak špičky jsou na 100%. V tu chvíli nový procesor potřebuješ bez ohledu na FPS, protože přeci jsi si nekupoval drahou grafiku, aby ji brzdil procesor! Ale to uvidíš podle toho, co hraješ, je to u her různý.

Doporučuju MSI Afterburner, funguje to s grafikou jakéhokoli výrobce, akorát u grafik od AMD si někdy lidi stěžují, že se jim to rve s driverama. Pokud ten problém mít nebudeš, tak se tim dá krásně měřit výkon CPU a GPU ve hře.

A ještě jedna věc, grafika se napájí 2x8 pinem ale zdroj má 2x6+2, je to jedno?

Buď rád, že to tak máš :-) Některé grafiky potřebují 6 pinové nápájení, některé 8 pinové a ty slabší žádné. Takže to máš bez problémů. Zapojíš prostě 2x6+2 a hned máš 2x 8 PIN. Ono by to možná fungovalo i na 2x 6 PIN, ale asi by to bylo na úkor stabilty karty, nikdy jsem to nezkoušel. Některé zdroje mají ten kabel třeba jen jeden, potom se hodí za pár korun koupit třeba tohle https://www.mironet.cz/premiumcord-redukce-napajeci-2x525-molex-8-pin-pro-pcie-graficke-karty+dp133177/

Ten procesor je slabý… Měl jsem i5 9400f který je na podobné úrovni ne-li silnější a ve většině her lépe optimalizovaný, ale v některých hrách to bylo znát aj s 5600XT.

Čili s 3070 by to bylo znatelně znát ten bottleneck. Většina open world her je cpu náročných.

6800 je žravá nemoderní zrůda, čili nejlépe tu RTX 4070 a lepší cpu k tomu.

Tak sem nakonec zvolil AMD, grafika je už na svém místě a vyzkoušel sem i pár her, vše na Fullhd a maximální nastavení.

AC Valhalla: tam sem mi zdá že to jede v pohodě, GPU kolem 100% a CPU max kolem 70%

https://imgway.cz/v/4Snc.jpg

Battlefield V: přijde mi, stejně jako u Flight Simulatoru, že CPU nestíhá a hra se i nepříjemně škube, a v MFS se fps nedostanou přes 50

https://imgway.cz/v/4Snf.jpg

Red Dead Redemption 2: hra je zamknutá a jede plynule na 60fps

https://imgway.cz/v/4Sng.jpg

Ještě jsem zkoušel Company of Heroes 3, to běží 120+fps, takže je to hra od hry a bude lepší i upgrade procesoru..

5800X = 105W TDP a limit je 142W
5700X = 65W TDP a limit je 76W

Druhý jmenovaný je výrazně úspornější, jen jednojádrový výkon není tak dobrý. Dnešní hry si na jednovláknový výkon už tak moc nehrají a těm starším to stačí.
Sám mám 5800X podtaktován, efektivita je výrazně lepší a pořád můžu jít nahoru, když to bude potřeba. Kvalitní zdroj 550W to dá.
V 5700X už máš to podtaktování obsažené a teda je to hodně efektivní procesor, který je pro 550W zdroj ideální.

Ale je to na tobě, kdybys sehnal 5800X za hodně zajímavou cenu, tak proč ho nevzít, ale 5700X ti každopádně bohatě stačí.

Zkontroluj verzi BIOSu na desce a případně updatuj než budeš procesor měnit!

Mám na něm (Ryzen 5800X) chladič SilentiumPC Fera Dual a faktem je, že v defaultu to dost topilo a teda bylo hlučné. Snížením taktů nebo omezením spotřeby, což na různých deskách lze nastavit, se výkon snížil minimálně, za to teplota šla dolu a teda i hlučnost.
Nechal bych tam ten Corsair RMx 550 a přendal bych ho za nový zdroj až když zjistíš, že to tenhle neutáhne a padalo by to.