Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno DDR5 na zakl.desce 2xdimm 96GB ?!-nezvyklé

Dobrý den.
Chci si pořídit zkladí desku ASRock Z790M-ITX Wifi.

https://www.asrock.com/mb/Intel/Z790M-ITX WiFi/#Specification

V popisu manuálu velikosti RAM jsem však narazil na neobvyklou kapacitu při dvou slotech dimm 96GB.::)
(Obecně se nabízí na ostatních deskách zpravidla max64GB, tedy 2x32GB)
Nevím jak se dá taková kapacita dosáhnout jestli 64GB+32GB nebo 2x 64GB s tím že část kapacity na každém modulu nebude využita nebo je to jednoduše překlep?
Dík za reakce.

Dobrý popis na Alze :-)

Jedním ze zásadních parametrů operační paměti Corsair je bezpochyby časování CL 40 a pracovní frekvence limitovaná na 5200 MHz.

A hned pod tím

Klíčové vlastnosti operační paměti Corsair 48GB KIT DDR5 5600MHz CL40 Vengeance Black

corsair-48gb-kit-ddr5-5600mhz-cl40-vengeance-black-d7708646.htm

Ono to skoro vypadá, že ta RAM je schopná fungovat na 5600MHz, ale je to nějak omezeno. Proč tomu tak je netuším.

preklep to nieje,je to maximálna možná velkosť inštalovatelnej RAM,podla toho sa musí užívatel zariadiť,keď chce mať vyššiu ako obvyklú pamäť,čiže maximálne možné kombinácie budú ozaj len 64+32 GB,žiadne 2x64 GB a podobne,to už fungovať nebude....čiže ideál 2x 32 GB a šmitec....

Dobře tak vyřešeně, jednoduše koupím 32GB modul co bude stačit asi na všechno a kdyby se časem nějaký 64GB modul objevil, tak mi to nedá a vrazím ho tam i když to nebude třeba.
Kdysi jsem takto dal 4GB DDR2 modul do desky mITX via7002Cyrix, která měla podporovat jen 2GB DDR2 moduly (je fakt že maximalku měla 4GB ve dvou slotech takže pokus dát jakoukoli kapacitu do druhého slotu už skončil neuspěšně).
Dik za potvrzení nejreálnějšího scénáře.

ani se nedivím, že je to u intelu. jeho schopnost využít dual channel byla vždy nižší (mělo to menší přínos).
a pokud jde někomu o co největší paměť za každou cenu a ne o největší výkon, ani nechce volit dražší workstation, pak může jít touto cestou.
je typické že to nabízí právě asrock, je to takový průzkumník novinek.

Tak to koupím za ty peníze(5.700czk), když se to má kodrcat se mnou na cestach autem po pensionech, a notbook kupovat s lepším CPU a GPU(hukot) s ohnutou pateří povazuji za týraní. Radsi obetuji tahani se s LCD a malou itx skřinkou po schodech.
Dík za reakce pomohlo sklidnit a uzavřít výběr.:-)

Tak, na každodenní schody když jsou, používám netbook bez větráčku. Ale čas od času měním cca. po 2 týdnech až půl roku lokalitu výskytu a tam už my ta 17" nebo 19" (5:4) LCD s itx skříňkou problém nedělá.;-)

Mohu-li se ještě zeptat při výběru cpu intel s uhd grafikou zda to má vliv na počet obsazených pcí linek nebo je to stejné jako s procesory bez grafiky. Jednoduše zda zůstane stále k dispozici i plný počet linek 16 Pci-e5.0 pro dedikovanou grafiku i když se grafika na procesoru nepoužívá.

Občas se hodí když je v záloze grafika na desce nebo v procesoru, v případě problémů s dedikovanou grafikou.
Na desce budou připojeny ještě 2x nvmeSSD a 2x SSD SATA 2,5.

Těch 16 linek je důležitých protože grafiky se tam budou střídat a pokud se tam dostane starší grafika s pcie 3.0 můze to byt mírně omezujíci na třeba 4-8 linkách.
Hlavně proto že ceny grafik jsou šílený a je dobré být připravenej na nouzový scenář a neletět pro novou v nevhodnou dobu za velkej peníz.
Tak jen řeším jestli cpu s grafikou anebo bez.:?:

ta uhd grafika je součástí procesoru. pcie linky intel uvádí jen ty co jdou ven, není to na úkor interní grafiky.

2x nvme je novější generace, která bude mít i linky pro grafiku.
už to není jako u starých chipsetů, kdy člověk četl v popisu kolik disků může do kterého slotu připojit, ať není v kolizi s něčím jiným.
samozřejmě nic nebrání zkontrolovat popis itx desky na stránkách výrobce.

v poslední řadě: u možných rozlišení monitorů 17" a 19" by mě fak netrápilo, přes kolik pcie linek je připojená externí grafika (i kdyby to byla gt1030). tam problém nebude.

edit:
jinak uvažuju podobně: interní grafika v cpu se vždycky hodí pro různé mimořádné stavy a pokud možno jí dávám přednost.

Já sem to tam asi blbě napsal. Mají tam jít dva kusy nvme gen3 SSD Samsung 970 EVO plus 2T v miroru ZFS zejména kuli MLC.
ECC jsem u intelu oželel a u AMD nemají ITX desky za rozumnou cenu.
Pokud to na ITX desku vypada zbytečne tak skušenost s rozpadlýma polama mám a i když se s teho podaří vytahat data jsou pixely, zvukové záznamy a excel tabulky atd. téměř k nepoužití a pak se to zeskládává z dodatečních zdrojů a ta nalezená data v podstatě slouží jen jako vodítko, co všechno tam vlastně bylo.
Pak tam budou dva SATA SSD 2,5" na net v šuplíku, pro rychlejší změny systemu nezávisle od dat, Win/Lin/BSD.
Co se týče grafiky, taky si taky myslím i když ne zcela jistě že v počtu linek problém nebude i když tam bude o snad 200% lepší "grafika" GTX1650 než ta popisována výše GT1030. Navíc byla mě nabídnuta dokonce Quadro p4000 nebo 5000 ale to je už taková problém práce s místem a chlazením.Skřínky si dělám sám kůli chlazení.
Zatím tam nechám tu GT1650 v plném profilu ale krátkou do 17cm, a počkám co se časem objeví zajímavého do Pci-e 5.0 slotu cca1-2roky vhodný na variCAD, Blender, Rhino a jiné slabší prográmky jako nářezové plány atd.
V podstatě to funguje tak že se posbírají z cest data, mapy, foto nějak se to zbastlí v prográmku a pak když se to přiveze po roku domů se už na větším desktopu případně udělají nějaké makety na 3D tisku.
Dělat to na nootbooku mně před lety připravilo o nervy a smekám před těma kdo to dávají. Radší tu ITX skřínku táhnu sebou a případně si mužu měnit co chci a jak chci. Jen na začátku to chce udělat variabilní rozvržení komponent.
Diky za odezvy pomohli mě sklidnit u výběru.Původně sem měl nakročeno k amd kůli ECC ale myslím že intel má odladěnejší platformu a delší dobu v prodeji takže i levnější.
Tak to objednám: desku,pamět, procesor a dále nebudu řešit.

evo plus je mlc? tu radu ani neznam.
moje zkusenost je takova, ze mlc neni zarukou spolehlivosti. dulezitejsi je serioznost vyrobce. tim je dane co je tam opravdu osazene a jak se s tim vyporada radic.
po silenych coronovych vypadcich dodavek chipu a nahrazovanim cimkoliv ma i samsung zlukle maslo na hlave.

ta 1030 byl lowendovy vtip, rozhodne bych ji nikomu nedoporucoval osazovat, ma nesmyslny pomer cena/pidivykon.
z toho hlediska neni ani 1650 zadny zazrak, vychazi dobre jen v pripade, ze ji dostanes zadarmo.
pokud ji budes kupovat, spis mi pripada zajimavejsi 3050, nebo bych cenichal u amd, jestli maji jednovetrakove reseni.

ale reaguju jen kvuli "odladene platforme intel".
od dob p4 nejde poprit a prave poslednich 5 let je to tu znovu, ze maji zkusenosti hlavne s vyrobou primotopu.
jednak jim vyvoj dost usnul, druhak nezvladli hustsi technologie. kazdy rok oznamuji ze dohaneji zpozdeni, ja uz je prestal sledovat.
jim sel dobre jednojadrovy vykon, ale i tam je amd dohnalo. pro tebe bude rozhodujici, jaka rozumna itx deska se objevi a za kolik.

Ta odladěnost byla myšlena ve vztahu k mému výběru.
Potřebuji něco k občasnému cestování, zároveň je to skok z DDR3/pci-e2.0 na DDR5/pci-e5.0.
Takže druhak test kompability OS-soft-nastavení-ovladace-atd.
Když to udělám na AMD tak mě to bude stát cca. 15t.
Intel mě bude s výše uvedenou deskou ASRock Z790-ITX stát do 10k.
Ze srovnání sem vyřadil: A520/550 a B660/760/Z690
Srovnaval jsem B650/X670 vs Z790.
Intel zde má sct.1700 asi déle než AMD sct.AM5 s čehož vyplívá vyběr z většího počtu desek a tedy i nižší ceny.
AMD teprve nyní rozbíhá low-end chipset 620.
Před výběrem jsem o intelu ani neuvazoval i kvůli teplotám.
Ale to je pro mě irelevantní protože tam nebudu dávat CPU s x-jádry.
Když budu dělat upgrade desktopu doma tak už budu mít zkušenost s platformou intel, kterou ve výběru vynechám.
GT 1650 vybrána s ohledem na 75W ve slotu, před 2 lety. Chipset Z790 umozni později vyzkoušet zajimavé a lepší varianty na pci-e5.0.
Ušetřené kč raději použiji na periferie případně lepší LCD nebo jinde.
V případě myšleno jako obecně "odladěnost platforem AMD vs intel":já se také za poslední roky přikláním k AMD, ale je to subjektivní a různé potřeby, použití a možnosti mohou pro jiné znamenat opak.
Normalně bych takové srovnávací manevry nedělal způsobil to jen generační skok v čase a neobvyklá max. pouzitelná kapacita RAM na te desce 96GB. Tolik k vysvětleni mé volby.