Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odkoupeny notebook z prace

Zdravím. Z prace jsem za ,,levňocha,, odkoupila notebook Dell latitude 5550. Po zapnutí na me z černé obrazovky koukaly asi 3 věty. První obsahovala F1, druhá F2 a třetí F5. Nevíte někdo jak to ti IT pracovníci dělají? Zdá je pořád někde na disku operační systém a kde ho můžu najít k instalaci? Nebo musím pořídit nový Windows a instalovat třeba přes flashku?

firmy pouzivaji vlastni mnozstevni licence, ktere nejsou urcene pro domaci zakazniky. nejspis tam zadny system neni, objevuje se jen vyzva pro vlez do uefi/biosu.

system jde stahnout od ms, rufusem vytvorit instalacni flashku, licence jde poridit v ruznych vyhodnych softwarech nebo mene seriozni aukro.

instalace systemu se spravnymi ovladaci se da zvladnout.

k otázkám:

1. ty "F1 atd." je hlášení chyby, velmi pravděpodobně vybitá baterie a nenastavený čas. To je nutno přečíst, pochopit a vyřešit.
2. Poté můžeš zkusit PC nastartovat a zjistit, jestli tam jsou nainstalované Windows. Pokud ne, viz bod 3.
3. Licenci ověříš snadno, pokud je zespoda notebooku nalepena nálepka s logem windows (je buď fialová nebo hnědá), licenci ten počítač má - Win8 a vyšší. Stejně tak, pokud někde na jeho těle najdeš klasický barevný COA štítek s aktivačním klíčem (vše do Win7 včetně). Lat5550 je poměrně nový stroj, tam už budou osmičky nebo desítky (je to jedno, nainstalovat to půjde s Win10 bez sériového čísla)

Mozna by bylo fajn apelovat na vase IT oddeleni at odkoupene pocitace predava s nainstalovanym OEM operacnim systemem. Zase tolik prace to neni udelat si pro tyto ucely automatizovanou instalaci...

Prvne bych poprosil vase IT oddeleni, pote zkusil nejakeho sikovnejsiho znameho.