Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Optický internet do baráku

Potřebuji si ujasnit otázky v oblasti optického internetu, koukal jsem na pár videí na YouTube mimo jiné jak se lepí zlomené vlákno a tak a já potřebuju jak se technický přivádí přípojka k baráku čím se zakončuje u baráku a tak.Když si člověk rozhodne si pustit do baráku tak jaký je tam potřeba modem a tak prostě vše abych si mohl udělat obrázek? díky

Tohle řeší a instaluje ISP a záleží na tom, jestli k tomu baráku chce vůbec optiku tahat, zda se to vyplatí. Takže si v odkazech od hosta zadej svoji adresu a tím zjistíš možnosti optického připojení. Nebo se zeptej současného ISP, zda to nabízí nebo v dohledné době plánuje. Lepit sám zlomená vlákna umět nepotřebuješ.:-)

spis bych si tipnul, ze na to nema spravne naradi nebo pilku.
https://www.lupa.cz/clanky/fotoreportaz-jak-se-zafukuje-optika-do-dslamu-a-jak-vypada-vyjezd-k-prekopnutemu-kabelu/
https://www.lupa.cz/market-voice/kdyz-se-krecek-zabydli-u-hdpe-chranicky-aneb-jak-probiha-detekce-poruch-na-opticke-siti/

misto zbytecneho suplovani wikipedie by bylo uzitecnejsi, kdyby si vita napsal prakticke zjistovatko, kde je vlastne problem na siti:
za domacim routerem, pred routerem (za branou isp), s dns poskytovatele, v pripojeni isp na net.
muze to vyjet tracert treba na nix, spustit test rychlosti, dostupnosti nejakeho portu pokud je to dulezite.
udaje pro to se zjistuji prave ve stavu, kdyz vsechno funguje.

Tak co jsem si stačil zjistit tak není místa v cestě pro Wifinu, aby mohl využívat té rychlosti tak jedině síťový kabel RJ45.Abych to uvedl na pravou míru v sousední vesnici kde bydlí brácha tak právě do vykopaných a pak zakopané trubky protahují nebo spíš profukují optický kabel .Protože jsem se s tím ještě nesetkal tak se chci trochu zorientovat díky

Zalezi na tom jak si doma wifi postavis... mam optiku 500/500 (GPON, optika privedena az do bytu) a nemam problem pres wifi techto rychlosti dosahovat. Sit mam postavenou na Ubiquiti Unifi prvcich, konkretne pristupove body jsou 2x UAP-AC-Pro - pravda dnes jiz starsi (pouze 3x3MIMO 802.11ac) alse stale plne dostacujici.

Otázkou je, co je pro tebe koncový uživatel. My vidláci z malých městeček jsme dům = koncový uživatel, měšťák to bere byt = koncový uživatel.
V podstatě je to fuk. Dovnitř se foukne do chráničky optika (dům nebo byt) a tam se konvertuje na metaliku. Nekomplikoval bych to routerem s GBIC a taháním optiky až někam do obýváku.

No spis naopak, nekomplikoval bych to instalaci aktivniho switche kdesi ve spolecnych prostorech domu a po budove metaliku - optika vede krasne az k uzivateli a na konci je GPON modem. Dnes uz se vicemene nic jeneho nepouziva. O tom ze to single-mode opticke vlakenko dotahnes kamkoliv mnohem pohodlneji nez tlusty ketalicky kabel nemluve.

Presne tak to mam resene u sebe v byte, ve sklepe domu je pasivni opticky rozvadec do ktreho jsou privedena 4 vlakna (1 soucasny poskytovatel, zbytek na pripadny pronajem), odtud optika do kazdehe bytove jednotky (celkem 12). Mne osobne to nekonci v obyvaku ale v "technicke mistnosti", tam je router, switch (s PoE), NAS a mala UPS, odtud metalicky rozvod po byte. V obytnych prostorech dve stropni AP. Funguje to perfektne.

V praxi obecně:
operátor ti přivede do domu optický kabel v chráničce
operátor ti někde, kde ta optika končí (třeba ve sklepě) dá konvertor z optiky na RJ45 a dál po domě to pak putuje klasickou metalikou

Coz je od praxe uplne odtrzene, protoze takhle uz to skoro nikdo nedela. Optika az ke koncovemu bodu. Ano ve vlastnim baraku to bude treba do toho sklepa, v bytovem dome az do jednotlivych bytu. Tazeni stoupackama v chranicka neni problem, do bytu (a v byte) tazene uz jen zaskrabnutim pod omitku, to s metalikou neudelas.
Nejvetsi prasarny nam tu predvedlo UPC (dnes Vodafone) s jejich koaxialnimi kabely.

Tak ještě nějaké nejasnosti mám : V v celé ulici podél rodinného domu je natažen optický kabel všechno je zahrnuté zeminou a teď k mém baráku vede k chránička chcete li hadice pro optický kabel a mě není jasné jak se připojí ta má přípojka optického kabelu kterou ještě budou profukovat tou chráničkou - trubicí k mém baráku díky

Ten optický kabel má na ulici někde přípojný bod, ke kterému vedou jednotlivé chráničky.
Vlákno profouknou od tvého domu k tomu bodu.
Chránička by neměla končit 2m před domem, ale měla by vést dovnitř (případně ji prodlouží a někam ti do domu vniknou)
Ve tvém domě bude modem, který zkonvertuje optiku na klasický ethernet a za něj si dáš vlastní router, pokud nevezmeš router od poskytovatele.

Velmi pravdepodobne dostane all-in-one zarizeni od poskytovatele ktere bude kombinovat ONT a router. Samozrejme se muze zkusit dohodnout s poskytovatelem zda-li by nenastavil ONT do "bridge rezimu" a nasledne si za tim muze postavit vlastni sit. Coz bych i doporucil, muze si to postavit dle svych pozadavku