Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno PC sestava do 20 000,-

Dobrý den,

budu skládat herní PC sestavu do 20 000,- se vším všudy pro 12letého kluka. Do ceny by se tedy mělo vejít vše včetně operačního systému i 500,- za složení. Aktuálně nesleduji, jak je to s výkonností AMD vs Intel a Nvidia, takže budu radši, když mi poradí někdo mnohem zkušenější.

Co vím, tak zatím hraje především Fortnite a Minecraft, ale má i nějaké náročnější hry a také by ten počítač měl sloužit pár let do budoucna. Měl by být úspornější, takže asi se zdrojem s Gold certifikací.

Zároveň se chci zeptat, jestli je lepší do počítače dát Windows 11, nebo ještě zůstat u 10, jelikož sám zatím používám stále Windows 10 a s 11 nemám zkušenosti. Licenci bych nejspíš pořídil https://www.prolicence.cz/microsoft-windows-10-home/ nebo https://www.prolicence.cz/microsoft-windows-11-home/.

Předem díky za všechny odpovědi.

Zdravím,

pokud k této sestavě dokoupím ještě licenci Windows, tak už se do ceny nevlezu, 500,- bych si vzal já za složení a instalaci Windows. Potřeboval bych s cenou jít spíše dolů, než nahoru. Navíc zdroj s Bronze licencí nechci.

Nešlo by to tedy nějak takto? https://www.czc.cz/b61qja5qpuhepbm70hqhtscq18/seznam
Zkusil jsem tam pár věcí obměnit s tím, že bych použil chladič, který bude u procesoru.

+- je to stejné jako sestava od Ivan1

v obou pripadech nejsou desky zadny zazrak a to same plati pro zdroje,

v tvem vyberu neni zadny zazrak ani SSD.

Jde ale o cenu a setris kazdou stokorunu, takze jo, pokud jsi si toho setreni vedom, tak muze byt. Porad je to mnohem lepsi, nez kdyz si nekteri tazatele trvaji na hotovce.

Chci se zeptat ohledně win 10: mám i7-4790k který nepodporuje 11. Co mě čeká za 2 roky po konci podpory 10? Defender používám jako ochranu PC, ta bude i nadále aktualizována po skončení 10? PC používám na hraní her(pouze legální), procházení netu a internet banking. Bude pak větší šance na viry, než s 11? Děkuji za odpověď.

Bude sa dať používať aj nadalej ako ho používaš teraz. zmena bude v tom že už microsoft nebude vytvárať nove aktualizacie. Ostanú len tie pôvodné ktoré su vytvorené teraz a ktore do zrušenia ešte stihne vytvoriť.
Nič sa ti nezmaže. Aj ked ho náhodou preinštaluješ, bude sa ti dať aj nadalej používať.

i7-4790K: A není už to málo výkonné dnes? Konec Windows 10 přijde 14.10.2025, teda za 2 roky a něco. Bude tou dobou ještě současný PC fungovat a bude mít dostačující výkon? Prostě to zatím neřeš, maximálně můžeš šetřit na nový PC. :-)
Windows 10 poběží i po tom datu, jen nebudou dostávat aktualizace a myslím že ani Defender už na Win10 nedostane updaty virové databáze. Většinou se to dá provozovat i po konci podpory ještě tak rok než se objeví nějaká vážnější chyba, ikdyž myslim u WinXP se objevila už za 3 měsíce, ale MS ji přeci jen ještě odstranil. Pokud teda ještě za ty 2 až 3 roky bude stávající procesor stále v provozu, zvážil bych přechod na Windows 11 (neoficiální instalačka, která vypíná nutnost TPM2) nebo na linux (doporučuji Debian, případně pro hráče SteamOS).

Co se týká tazatele, tak už jít na Windows 11. Mám na nepodporovaném procesoru i7-6700 neoficiální instalačku a zatím se to chová víceméně ok. Jediné, co mi nefunguje, je přidání HDD do počítače a jeho následný formát na NTFS v systémové nabídce. PC spadne a již nenaběhne, dokud se HDD neodpojí. Je to debilní chyba, ale obejít se dá tak, že HDD naformátuješ na jiném PC nebo v jiném programu třeba (MiniTool PartitionWizard). Windows 11 prostě stále nejsou odladěné a přecházet z Windows 10 na stávajícím stroji je nesmysl, ale je to použitelné natolik, že se to dá nainstalovat na nový PC a úspěšně provozovat.

Vidim, že stále váháš nad zdrojem a v tvém seznamu aktuálně chybi:

https://www.alza.cz/seasonic-g12-gc-550-gold-d6453548.htm

1699,-

Tento 550W na tu sestavu stačí, ale pokud by v budoucnu měl být větší upgrade s ponecháním zdroje, tak raději:

https://www.alza.cz/seasonic-g12-gc-750-gold-d6438700.htm

2199,-

Zkoukni u všech komponent ceny na Alze, která je dnes často levnější než CZC.

Budeš to skládat ty nebo obchod? Protože jestli ty, tak určitě se dá ušetřit, když těch eshopů projedeš víc, v každém může být něco levnější. Minimálně bych kromě Alzy a CZC vzal v úvahu Mironet, Softcom a Bohemku.

Už tu byly dotazy s tím, že tam jsou docela problémy. Kvůli pár korunám to asi nemá smysl chodit tam, pokud by bylo něco výrazně levnější, tak to zkusit můžeš, ale prvně se podívej i na německý Amazon, to je co se týká bezproblémových dovážek větší jistota.