Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Doporučení kancelářského PC

Zdravím,

chtěl bych se dotázat na vhodnost počítačové sestavy pro níže uvedené potřeby. Nemám zvlášť významné nároky, snad jen to, že občas pracuji s extrémně velkými soubory Excelu. Jinak PC využívám pro kancelářské potřeby a zhruba jednou do měsíce stříhám video. Hry na něm nehraju.

Počítač si kupuji zhruba jednou za 3 roky a vždy se snažím, aby ten nový byl trochu nadčasový. Za této situace bych se chtěl zeptat, zda pro mně bude postačující HAL3000 PowerWork AMD 221 hal3000-powerwork-amd-221-bez-os-pchs2538, či zda mi v této cenové kategorii doporučíte něco lepšího.

O sestavení vlastní konfigurace neuvažuji, to už je v dnešní době na moje schopnosti příliš velká alchymie.

Předem díky

Pánové díky všem za fundovanou diskusi, která mne nakonec přivedla k závěru, že ty ceny výpočetní techniky nejsou dnes až tak vysoké (např. ve srovnání s cenami mobilních telefonů), abych si musel pořizovat skromný kancelářský počítač. Přesto znovu díky KMX, jak se poctivě snažil respektovat mé původní nároky.

Takže se vracím k názoru MM_tanka, že

Nadčasový je podle mě 7700x, 32g DDR5, AMD 650 chipset deska a grafika - pokud nehrajes tak něco.levneho.

Zkusil jsem si tedy sám vybrat komponenty takříkajíc o třídu výše. Vznikl jediný problém v tom, že CPU nemá integrované síťové karty, což budu řešit externími.

Prosím tedy o posouzení následujícího výběru:

ASUS PRIME B650-PLUS - AMD B650
AMD RYZEN 7 7700 @ 3.8 GHz
Kingston Fury Beast Black RGB 32GB (1x 32GB) DDR5 5200MHz
be quiet! Straight Power 11 Platinum 650W
Endorfy Fortis 5
MSI MPG SEKIRA 500P

Nechápem už vôbec nič ale ok :-D

Chcel si predsa kancelársky PC s ohľadom na vyššiu kvalitu/životnosť/spoľahlivosť a taktiež s možnosťou neskoršieho doplnenia GPU. Postaviť to na AM4/DDR4 dáva zmysel. Teraz zrazu chceš niečo takéto. Nedostaneš oveľa viac reálneho výkonu a zaplatíš oveľa viac. Tá skrinka za 200€ MSI MPG SEKIRA 500P neviem ako si k tomu došiel. Takéto si ľudia kupujú do TOP počítačov za tisíce eur.

nový zoznam: https://www.czc.cz/323879,362191,332930,329076,,279684,349150/kody dohodil som tam 2x16GB a 650W zdroj ktorý zvládne neskoršie dokúpenie výkonnej GPU. Ak by si chcel RTX XX50-60 tak aj na ďalšie generácie by pravdepodobne stačil 550W.

Pozri si porovnanie CPU:
https://cpu.userbenchmark.com/Compare/AMD-Ryzen-7-7700-vs-AMD-Ryzen-7-5700G/m2016389vsm1552677
Čiže pozri si koľko dostaneš výkonu za ten príplatok na cene.

Príplatok za DDR5 a výsledok: https://www.youtube.com/watch?v=H5dGGteMSmw

Tá skrinka za 200€ MSI MPG SEKIRA 500P neviem ako si k tomu došiel. T

Ona totiž většina skříní nemá konektory USB 3.2 gen 2 (o jejichž významu jsem byl v této diskusi poučen výše) a z těch, které je mají, byla tahle největší a nejlevnější. Já bych raději Big Tower kvůli spoustě příslušenství, jež bych tam mohl zabudovat, ale ty většinou takové USB porty nemají.

A ty máš doma nějaké zařízení,které využije USB 3.2 gen 2?

Pokud ano, tak v pořádku. Já nic takového nemám, takže si vystačim s obyčejným USB 3.0 alias USB 3.1 Gen 1.

Doba Big Towerů je pryč, dneska se právě používají malé skříňky a příslušenství se řeší přes USB. Je to dostatečně rychlé. Většině příslušenství stačí USB 3.0, ale jsou i taková, které využijí USB 3.2 Gen 2.

AdHoc je absurdné že chceš skrinku za 200€ pre verziu USBčka. Trocha mi tvoje posledné správy napovedajú že len z nudy trolíš... Chcel si poradiť kancelársky PC a teraz si na 25k kč ceny bez GPU, riešiš nvme ssd, najvyššie verzie USB prenosov, skrinky hi-end formátu big tower... Už ani neviem čo viac nezapadá do rovnice.

Ja už niekoľko rokov potrebujem vedieť len prvé číslo za značením USB. Všetko bolo super do času kým existovali USB dvojky a potom prišli trojky. Neskôr sa začali objavovať nové 3.1 a 3.2 a rešpektoval som to, šlo sa v tom orientovať a nemal som problém. Potom prišli tie značenia gen1 a gen2, neskôr ich premenovali a bolo vtedy to obdobie že v tom mal guľáš absolútne každý. Vtedy som to vzdal a od vtedy vnímam len USB2, USB3 a teraz novo prichádzajúce USB4. Kašľať na retardované značenie. Keď už je nutnosť tak pozerám hodnotu Gbps pre dané USB.

USB 3.0 = USB 3.1 Gen 1 = USB 3.2 Gen 1 = 5Gbps

USB 3.1 Gen 2 = USB 3.2 Gen 2 = 10Gbps

USB 3.2 Gen 2x2 = 20Gbps

Dobrý bordel, také jsem to přestal sledovat, i nejpomalejší USB3 mi na všechno stačí, nemám NVMe externí disk.

Ale bude to ještě lepší, protože USB 4.0 může dosahovat rychlostí od 10Gbps do 120Gbps a označení toho jsou různá, například: USB 4.0 version 1.0, USB 4.0 Gen 2, USB 4.0 Gen 3, USB 40, USB 80, ....
Hustý je to. :-D

Veď práve že to stačí... Veľký rozdiel vidím proti USB2 ale USB3 riešia len ľudia čo majú veľa času. Viem že tá organizácia čo vydáva USB štandardy sa vyjadrila že to chcú značiť USB4 čiže takto bez medzery a len čisto číslo 4. Lenže ľudia z predaja občas udávajú aj tak USB 4.0 a zase ďalší chaos keď ako píšeš naozaj dôjde k značeniu ako je to u USB3. Neviem či to robia naschvál aby v tom bol chaos že takto vytrieskajú z ľudí viac peňazí alebo prečo. Veď je to postavené na hlavu. USB3 ponúklo niečo diametrálne odlišné proti USB2. Prečo nespravili USB4 s rýchlosťou 40Gbps a koniec. Potom nech vydajú neskôr USB5 s rýchlosťou napríklad 80 alebo viac Gbps.

Je to válka konektorů! :-)

Každá organizace navíc podporovaná těmi liberálně zelenými krišpíny typu Evropská unie chce vydat svůj konektor, který by byl pro všechno, od nabíjení elektřinou, přes přenos dat, až po přenosy videosignálu.

Problém je, že kabel, který má být tak "nabušený", že bude umět všechno, by byl nesmírně drahý a bylo by obvyklé, že bychom jen za obyčejný metrový kabel zaplatili několik tisíc korun (přes sto eur). Firmy vědí, že by je s něčím takovým lidé hnali sviňským krokem a teda to musí rozdělovat, proto už je několik typů USB 3.0 a proto bude ještě víc typů USB4.

Také to neřeším, 5Gbps rychlost moje externí HDD ani SATA SSD využít nedokážou (maximálně jsou někde okolo 4Gbps), jenž pokud tazatel kopíruje opravdu velká množství dat přes NVMe SSD, tak je situace diametrálně odlišná a i to USB4 by se mu hodilo, kdyby už bylo. ;-)

Tak to by se mi určitě hodilo.

Já jsem ohledně zálohování dat tak trochu paranoik. Každý den inkrementálně zálohuji datový disk a každý týden systémový. Navíc tyto kopie mám jednak na záložním disku a jednak na NASu. S cloudem si moc netykám.

Když mi pak někdy klekne počítač, nebo havaruje pevný disk, jsem schopen situaci okamžitě vyřešit.

Jasně. Záleží kolik dat vytváříš a jak velké týdenní přírůstky máš.

Já to mám tak, že mám PC na dvou adresách, což je optimální pro případ krádeže. Taky to zálohuju na externí disk a ještě mezi těma dvěma adresama přenášim.

Nicméně právě z důvodu úspory času při nahrávání, jsem to optimalizoval.

Například teda nevím, proč by mělo být nutné systém zálohovat, co týden. Dělám to po půl roce nebo po nějaké významnější změně softwaru. Pochopil bych, že ho budeš zálohovat jednou měsíčně před nebo po vydání aktualizací Windows Microsoftem, ale týdně?

U uživatelských dat tomu rozumím, ale sám jich mnoho nemám a nekritická data synchronizuju na Mega a OneDrive, něco na jeden, něco na druhý cloud. Takže na externím disku toho mám tak málo, že mi stačí obyčejné HDD, případně mám jedno starší SATA SSD a tam je to nahrané za chviličku i na obyčejném USB 3.0.

No, přiznám se, že před lety, kdy jsem hodně experimentoval s SW, tak jsem si to klonování systémového disku nastavil v scheduleru AOMEI Backupperu na týdenní interval a pak jsem tomu tak nějak uvykl. Kromě toho jsem v té době zkoušel Windows Insidera a v něm ta Okna často kolabovala.

Navíc, někdy se mi podaří získat gratis nějaký zajímavý program např. z Giveaway, ke kterému bych se po havárii už nedostal.