Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Doporučení kancelářského PC

Zdravím,

chtěl bych se dotázat na vhodnost počítačové sestavy pro níže uvedené potřeby. Nemám zvlášť významné nároky, snad jen to, že občas pracuji s extrémně velkými soubory Excelu. Jinak PC využívám pro kancelářské potřeby a zhruba jednou do měsíce stříhám video. Hry na něm nehraju.

Počítač si kupuji zhruba jednou za 3 roky a vždy se snažím, aby ten nový byl trochu nadčasový. Za této situace bych se chtěl zeptat, zda pro mně bude postačující HAL3000 PowerWork AMD 221 hal3000-powerwork-amd-221-bez-os-pchs2538, či zda mi v této cenové kategorii doporučíte něco lepšího.

O sestavení vlastní konfigurace neuvažuji, to už je v dnešní době na moje schopnosti příliš velká alchymie.

Předem díky

Díky za reakci.

Možnost, že by mi PC sestavil prodejce, mne vůbec nenapadla. Zatím jsem používal jen notebooky, All-In-One PC či miniPC. Dneska mi ale vadí, že si pak počítač nemůžu rozšiřovat, musím používat haldu externích zařízení atp.

S tím sestavováním u CZC ale nemám žádné zkušenosti. Mají tam sice nějaký konfigurátor, ale jako HW-laikovi mi ty technické údaje jednotlivých součástek nic neříkají.

Mohl bych tě tedy ještě jednou poprosit o kontrolu, zda Tebou navržené komponenty splňují v dané cenové hladině moje požadavky?
- CPU od AMD
- sběrnice PCIe 4
- USB sloty 3.2 (co nejvíce, popřípadě i Thunderbolt)
- integrovaná GPU a LAN + WiFi karta
- možnost eventuálního přidání další grafické karty.

Díky předem

Wifi to nemá. Prakticky stejná deska, jenom s podporou wifi (a bluetooth) je tahle:
https://www.czc.cz/asus-tuf-gaming-b550m-e-wifi-amd-b550/324263/produkt

Jen takové dvě malá upozornění:
- ohledně USB 3.2 - důležitá je ještě generace. Pokud je to Gen1, tak je to praktické stejné jako 3.0. Pro vyšší rychlost potřebuješ Gen2 - ty jsou na té desce dva.
- ohledně PCIe 4 - tady záleží i na procesoru. 5600G podporuje jenom PCIe 3

Já chtěl tu integrovanou grafiku kvůli snížení spotřeby. Ta moje první nešťastná volba HAL3000 měla procesor, který ji má a TDP pak činí mnohem méně než u dedikovaných karet. Jaké je tedy optimální řešení problému zabudovaná/dedikovaná karta vs. spotřeba?

Díky za reakci.
Jinak OS mám zakoupených více a SSD vyměním se starým počítačem, u kterého zanechám myš s klávesnicí. Takže relevantní bude ta tvoje výtka zdroji, jehož kvality neumím posoudit. Pokud ale říkáš, že "nic moc", tak se asi budu orientovat směrem níže naznačeným Hanýskem.

Jinak OS mám zakoupených více

Otázkou je, jakých OS a s jakou licencí. Ale já ti do toho kecat nebudu.

SSD vyměním se starým počítačem

Opět záleží - není SSD jako SSD. Aby sis novou sestavu zbytečně nezbrzdil.

Rozhodně bych se ubíral směrem, který naznačil Hanyse.k.

Máš už vybrané komponenty alebo ešte vyberáš? Vidím tu jedine ten odkaz od hanyseka a takýto kancelársky PC by nebol vhodný. Určite by som ponechal 5700G to je ideálna voľba na daný účel aj s rezervou a to APU postačí a ak časom nie tak len dokúpiš grafiku a fičíš ďalej. Dnes sú tie APUčka od AMD na výbornej úrovni čiže na kancelárske počítače super, stačí doložiť adekvátne ostatné komponenty a máš to aj za dobrú cenu aj pomerne kvalitné a vydrží viac ako tie 3 roky ktoré píšeš. Určite by som zvolil na daný účel nepriehľadnú bočnicu a komponenty bez RGB. Napríklad tie RAMky zbytočne by som nepriplácal za viac ako DDR4 3200mhz. Ak chceš tak si neskôr nájdem pár minút a pošlem ti zoznam.

KMX díky moc, určitě bych přivítal, kdyby jsi mi pomohl.

Jinak bych chtěl, aby to PC bylo drobátko nadčasové, proto trvám na tom PCIe 4 a zároveň integrované kartě kvůli spotřebě. Na tom CPU bych byl ochoten i přirazit na ceně; těm mým podmínkám by zřejmě vyhovoval AMD Ryzen 9 5900X, protože levnější AMD Ryzen 5 5600G by byl podle mne mnohem méně výkonnější. Podotýkám ale, že u mě se jedná o názory laika.

Na začátku píšeš něco o nadčasovém počítači. To podle mě 5700g s odcházejícími ddr4 nesplňuje.

Co se týká integrované grafiky kvůli úspoře energie - pokud ta grafika žere v klidu 11w a prý hýbání okden okolo 20w dá se koupit zdroj s vyšší účinností. V té navržené sestavě je dokonce zdroj broznze který bych nebral že stejných důvodu.

http://www.ddworld.cz/aktuality/graficke-karty-gpu/test-spotreby-grafickych-karet-amd-a-nvidia-amd-rx-6000-porazi-nvidia-rtx-3000-v-efektivite-2.html

Klasická grafika může výrazně pomoct i se střihem videa.

Na tom PCIE 4 bazirujes úplně zbytečně. Využije to disk a grafika. Grafiku nechceš a u disku to poznáš snad jen v testech pokud kupuješ top.

Nadčasový je podle mě 7700x, 32g DDR5, AMD 650 chipset deska a grafika - pokud nehrajes tak něco.levneho.

MMtank to výborne zhrnul. AdHoc, neber to v zlom ale nechaj si radšej poradiť. Vidieť že máš trocha elementárny prehľad v problematike ale nie natoľko aby si vlastne vedel čo potrebuješ... Najlepšie pre teba stanoviť cenový strop, určenie pre programy/hry a stanoviť si nejaký cieľ či chceš ísť viac za výkonom alebo za kvalitou respektíve čo uprednostniť. Z toho čo si zatiaľ napísal mám predstavu čo požaduješ. Chceš ísť skôr za kvalitou/spoľahlivosťou/životnosťou čo je vždy lepšie ako sa tlačiť silou mocou za výkonom a dodržaním rozpočtu.

Takže kancelársky PC za cca 15k s požiadavkou:

...pracuji s extrémně velkými soubory Excelu. Jinak PC využívám pro kancelářské potřeby a zhruba jednou do měsíce stříhám video. Hry na něm nehraju.

Pozriem czc a hodím sem zoznam...

No ještě k tvému šetření energie nekoupením grafiky:-)

Je potřeba si uvědomit, že efektivita zdroje a tedy známka např. platinum se měří při určittých procentech spotřeby https://cs.wikipedia.org/wiki/80_Plus takže ve chvíli kdy zdroj dodává zhruba 10-15 procent t.j. v tomto případě 55-80 w - což bude tvůj případ - je efektivita nedefinovaná a bude logicky horší protože zdroj něco spotřebuje na vlastní činnost.
Neřeší to ani Titanium - protože výrobci "chytře" dodávají zdroje 750w a víc.

Se zdrojem e quiet! Straight Power 11 Platinum - 550W souhlasím ale zřejmě stejně dobře by posloužil Gold. Já jsem dal do pracovního PC https://www.alza.cz/seasonic-g12-gc-550-gold-d6453548.htm a ve svém mám Corsair RMx 850 ke kterému existuje i měření
https://www.techpowerup.com/review/corsair-rmx-series-850-w-2021/5.html
křivka bude podobná u jiných zdrojů, na "volnoběh" to prostě díky vlastní režijní spotřebě má horší efektivitu.

Za grafiku aby to mělo smysl i pro děti - bys dal nejmíň 5000kč navíc, takový úplný základ je geforce 3050 nebo radeon 6600. Spíš bych řešil která víc pomůže stříhacímu programu pokud je to priorita. Čistě na hry je ten rx6600 lepší.
https://www.alza.cz/sapphire-pulse-radeon-rx-6600-8gb-d6788328.htm
V případě koupi grafiky nedává smysl 5700g ale rovnou 5800x/5900x.

No a pokud by ses chtěl rozšoupnout tak odhadem dalších 4-5 tisíc z toho udělá nadčasový pc :-)

zoznam: https://www.czc.cz/323879,362191,332930,323100,,279683,349150/kody

Máš ako základ najvyšší CPU s APU jednotkou v rámci AM4, k tomu až predimenzovaný chladič ale za menší príplatok proti FERA5 dostaneš lepšie teploty na nižších RPM čo je pre kancel PC fajn a dokonca ak si tam dokúpiš poriadne vetráky ktoré začínajú na 150RPM tak v idle môžeš mať totálne tichý PC. RAM DDR4 2x8GB bude s prehľadom stačiť a ak nie tak kedykoľvek aj za pár rokov dokúpiš ďalšie 2x8GB a máš 4x8GB. Prípadne máš možnosť tam osadiť rovno teraz 2x16GB, je tam lepší pomer cena/kapacita. Doska má všetko čo budeš potrebovať, má fajn výbavu aj s novou wifi6, je tam všetko čo potrebuješ aj keď je menší formát dosky. Vybral som menší hlavne pretože to môžeš osadiť do menšej skrinky od FD. Počítač nemusí byť zbytočne veľký a toto je optimálne obzvlášť pre túto výkonovú triedu ako kancel PC. Celé to bude napájať kvalitný BQ zdroj s certifikáciou platinum. Toto je mierne overkill ale keď si pozrieš cenu za bežný seasonic/corsair v gold kategórii tak priplácaš len mierne a za tento zdroj ti ručím že je kvalitný. Sám ho mám v mojom osobnom PC. Ak priplatíš 500kč máš 650W čiže v prípade neskoršieho pridania žravej GPU máš zabezpečené že to zdroj potiahne. Aj tento 550W potiahne herné grafiky ak neberiem TOP modely. Ak máš zhruba predstavu akú grafiku by si prípadne neskôr chcel tak podľa toho treba teraz vybrať 550W/650W. Písal si že SSD máš ale ak by si chcel predsa len na systém tak odporúčam https://www.czc.cz/kingston-ssd-kc3000-m-2-2tb/331697/produkt

Díky KMX, moc jsi mi pomohl. Sám bych to určitě nedal, protože ohledně technických parametrů jednotlivých komponent nevím, která bije.
Děkuji i ostatním, kteří se v tomto vláknu podíleli radou a prosím moderátory o označení dotazu jako vyřešeného.

Počkaj ešte cez víkend na rady ostatných a až potom nakúp. Potrebuješ si hlavne doriešiť ako s kapacitou RAM, či to chceš s rezervou poriešiť už pri skladaní alebo tak ako som písal že neskôr podľa potreby dokúpiš. Tie RAM sú najznámejšie a najviac predávané čiže kúpiš ich vpohode aj za niekoľko rokov. Sloty na doske máš 4x. Ja by som teda volil teraz 2x8 a podľa potreby potom dokúpiť znova 2x8. Tiež ten zdroj si porieš teraz 550W/650W. Ak tam totiž nikdy grafiku nedáš tak nemáš dôvod brať viac ako 550W. Ak tam ale budeš dokupovať a bude to žravejšia karta tak stojí za zváženie priplatenie tých pár stoviek kč za 650W. Nič nepokazíš ak bude rezerva.

32GB je viac ako 16GB to súhlasím :-D

Chce to ale do kancelárskeho PC v základe 5700G(APU) neviem kde využije 16GB RAM. Síce je pravda že APU bude brať pre seba RAM ale na doraz 16GB sa nikdy nedostane. Bolo pre mňa tiež divné dávať do PC tohto typu 32GB ale zase je pravda že 1000kč je dosť málo. Ja stále považujem za štandard 16GB pretože má stále prevahu v predajnosti a drvivej väčšine ľudí stačí. Schválne si pozri predajnosť a aj z reálneho záujmu čo vidíš okolo tak 32GB je podľa teba štandard? Aj keď pozriem reálne kto vlastne v mojom okruhu ľudí má doma 32GB tak takmer nikto. Herný alebo pracovne výkonný PC má zanedbateľný počet ľudí.

Aké problémy sú v rámci osadenia 4ks RAM?

Na kancelářské PC stačí 8GB RAM, takže máš pravdu, že víc než 16GB nemá moc smysl. Tam je jenom otázka, jestli to PC bude opravdu čistě kancelářské, protože třeba u grafických programů už těch 16GB RAM potřebuješ a teda dává smysl tam mít rezervu dalších 16GB, už jenom z důvodu, že můžeš pracovat paralelně s několika programy a nemusíš je vypínat, aby neubíraly i jako nečinné další paměť.

Jen herní PC dnes potřebují těch 32GB a pomalu nás vývojáři připravují na to, že další generace her bude chtít na maximální detaily i 64GB.

RAM se dělají DR a SR, SR můžeš osadit 4 ks, ale jakýkoli rozdíl může způsobit, že to nepojede víc než na JEDEC výkon a ten je dnes hodně konzervativní a teda to zbytečně snižuje výkon. U DR můžeš osadit opravdu jen ty 2 moduly, jinak to nepoběží buď vůbec nebo zase jen na JEDEC. Přitom DR moduly při osazení dvou jsou malilinko výkonější než SR při osazení dvou. Z toho všeho můžeš vyvodit, že mimo ty kanelářská PC, kde nižší rychlost paměti nevadí se rozhodně nedoporučuje osazovat všechny 4 sloty, ale i u těch kancelářských se přidání dalších dvou modulů po čase nemusí při troše smůli chytit.

To som nevedel s tým SR/DR. Ak dobre rozumiem, nesmie sa osadiť 4xRAM DR, ale ak sú všetky SR tak nie je problém? Tie ktoré som odporučil sú SR https://www.kingston.com/dataSheets/KF432C16BBK2_16.pdf takže problém nie je ani v prípade použitia 4x týchto RAM?

Ja som sa priklonil k 16GB pretože je to kancelársky PC a 32GB znie divne pre kancelársky PC. Aj keď zohľadním neskorší upgrade pretože RAM je lacný komponent a výmenu zvládne aj BFU. Ak by mu to časom nestačilo tak lacno a ľahko spraví upgrade.

problém nie je ani v prípade použitia 4x týchto SR RAM?

Neměl by být. Problém ale může nastat, když zájemce koupí dva moduly a po čase půjde dokoupit další dva a ty buď vůbec nebudou k mání nebo tam mezitím v jiné výrobní sérii výrobce něco změní. Potom to stále může běhat ok, ale také nemusí, respektive ne na XMP, EXPO frekvenci určené výrobcem.

Pánové díky všem za fundovanou diskusi, která mne nakonec přivedla k závěru, že ty ceny výpočetní techniky nejsou dnes až tak vysoké (např. ve srovnání s cenami mobilních telefonů), abych si musel pořizovat skromný kancelářský počítač. Přesto znovu díky KMX, jak se poctivě snažil respektovat mé původní nároky.

Takže se vracím k názoru MM_tanka, že

Nadčasový je podle mě 7700x, 32g DDR5, AMD 650 chipset deska a grafika - pokud nehrajes tak něco.levneho.

Zkusil jsem si tedy sám vybrat komponenty takříkajíc o třídu výše. Vznikl jediný problém v tom, že CPU nemá integrované síťové karty, což budu řešit externími.

Prosím tedy o posouzení následujícího výběru:

ASUS PRIME B650-PLUS - AMD B650
AMD RYZEN 7 7700 @ 3.8 GHz
Kingston Fury Beast Black RGB 32GB (1x 32GB) DDR5 5200MHz
be quiet! Straight Power 11 Platinum 650W
Endorfy Fortis 5
MSI MPG SEKIRA 500P

CPU nemá integrované síťové karty

Nikdy žádné nemělo, síťová karta je na desce.

ASUS PRIME B650-PLUS - tragický zvukový čip, pokud tě analogový zvuk nezajímá, tak v pohodě. EDIT: Asus měl problém se sérií Ryzen 7000, snad vyřešeno, ale já bych vzal radši desku od MSI.

AMD RYZEN 7 7700 - má integrovanou grafiku, externí asi nepotřebuješ, ok

Kingston Fury Beast Black RGB 32GB (1x 32GB) DDR5 5200MHz - Ne! Potřebuješ 2x16GB. A za mě teda ber DDR5 6000.

Zbytek taky ok.

Cituji

Kingston Fury Beast Black RGB 32GB (1x 32GB) DDR5 5200MHz - Ne! Potřebuješ 2x16GB. A za mě teda ber DDR5 6000.

Moje úvaha byla 1 x 32 GB pro případ, že bych ho z hlediska nadčasovosti chtěl povýšit na 128 GB a udělat z něj třeba herní bestii pro vnoučata. Navíc, když o tom přemýšlím, tak z hlediska mého věku se jedná asi o můj poslední počítač.

Jak píše Wikan, fakt to nemá smysl. Prvně si pořádně rozmysli aktuální účel PC a podle toho se zařiď. Vnoučatům kup něco hned, co odpovídá jejich věku, na herní dělo si jednou vydělají na brigádě. Ideální by bylo, kdybys na to herní dělo začal vnoučatům šetřit, ale vzhledem k inflaci ani to nedává smysl. :-/

Nechápem už vôbec nič ale ok :-D

Chcel si predsa kancelársky PC s ohľadom na vyššiu kvalitu/životnosť/spoľahlivosť a taktiež s možnosťou neskoršieho doplnenia GPU. Postaviť to na AM4/DDR4 dáva zmysel. Teraz zrazu chceš niečo takéto. Nedostaneš oveľa viac reálneho výkonu a zaplatíš oveľa viac. Tá skrinka za 200€ MSI MPG SEKIRA 500P neviem ako si k tomu došiel. Takéto si ľudia kupujú do TOP počítačov za tisíce eur.

nový zoznam: https://www.czc.cz/323879,362191,332930,329076,,279684,349150/kody dohodil som tam 2x16GB a 650W zdroj ktorý zvládne neskoršie dokúpenie výkonnej GPU. Ak by si chcel RTX XX50-60 tak aj na ďalšie generácie by pravdepodobne stačil 550W.

Pozri si porovnanie CPU:
https://cpu.userbenchmark.com/Compare/AMD-Ryzen-7-7700-vs-AMD-Ryzen-7-5700G/m2016389vsm1552677
Čiže pozri si koľko dostaneš výkonu za ten príplatok na cene.

Príplatok za DDR5 a výsledok: https://www.youtube.com/watch?v=H5dGGteMSmw

Problém je, že neví, co chce.

Jestli chce kancelářský PC, tak ok, ale jestli z toho chce udělat časem herní s výkonou grafikou, tak Ryzen 7 5700G nemá PCIe 4. Do budoucna to bude pro grafiky i SSD omezující.

mATX desky od Asusu jsou ošizené, pokud se mu vejde do skříně ATX, tak určitě tu nebo jinou značku.

Obmedzenie zase nebude až tak veľmi zásadné. Pozrel som to teraz aký rozdiel tam môže byť a je tam niečo ale ja by som to neriešil. Všetko najlepšie a najnovšie čiže aj drahšie alebo trocha staršie/slabšie ale oveľa lacnejšie. Ja mám CPU čo nemá PCIE4 a mám SSD ktoré má PCIE4. Vôbec to neriešim a neobmedzuje ma to.

Ošizené? Máme vôbec slušný výraz pre toto slovo do slovenčiny :-D
Len je tu otázka čo dnes nie je. Všetko s čím prichádzam do kontaktu od 2020 je takéto. Spotrebný tovar, elektro, potraviny a vidím to aj v práci že máme od dodávateľov za vyššiu cenu osekané a horšej kvality všetko od A po Z. To isté výstup je za vyššiu cenu a fušerina...

S první částí stopro souhlasím. Napsal jsem to proto, aby tazatel nevymýšlel kancelářské PC a zároveň jednou možná herní dělo. Aby se mu dostalo i informace, že to jednou zase tak herní nebude.

Napíšu to jednodušeji, jestli mATX, tak desku od MSI, ale pokud může do case dát ATX, tak klidně Asus. ;-)

Disk tam budu dávat ze starého PC (viz mé vysvětlení hostovi shora). S tou RAM máš samozřejmě jako ostatní pravdu. Jinak musíš pochopit, že já jsem atechnický typ, který dodneška nepochopil, proč elektřina kope a záhadou je mi i princip nakloněné roviny.

Jasně, chápu to. Já jsem zase antitalent na kreslení nebo zpěv, nemůžeme umět a vědět všechno a je dobře, že když nevíš, tak se zeptáš. Taky se občas zeptám, když chci provádět něco, čemu moc nerozumím. Pořád je lepší požádat o radu než něco zničit. Takže když si nebudeš něčím jistý, klidně se zeptej, žádná ostuda to není.

Tá skrinka za 200€ MSI MPG SEKIRA 500P neviem ako si k tomu došiel. T

Ona totiž většina skříní nemá konektory USB 3.2 gen 2 (o jejichž významu jsem byl v této diskusi poučen výše) a z těch, které je mají, byla tahle největší a nejlevnější. Já bych raději Big Tower kvůli spoustě příslušenství, jež bych tam mohl zabudovat, ale ty většinou takové USB porty nemají.

A ty máš doma nějaké zařízení,které využije USB 3.2 gen 2?

Pokud ano, tak v pořádku. Já nic takového nemám, takže si vystačim s obyčejným USB 3.0 alias USB 3.1 Gen 1.

Doba Big Towerů je pryč, dneska se právě používají malé skříňky a příslušenství se řeší přes USB. Je to dostatečně rychlé. Většině příslušenství stačí USB 3.0, ale jsou i taková, které využijí USB 3.2 Gen 2.

AdHoc je absurdné že chceš skrinku za 200€ pre verziu USBčka. Trocha mi tvoje posledné správy napovedajú že len z nudy trolíš... Chcel si poradiť kancelársky PC a teraz si na 25k kč ceny bez GPU, riešiš nvme ssd, najvyššie verzie USB prenosov, skrinky hi-end formátu big tower... Už ani neviem čo viac nezapadá do rovnice.

Ja už niekoľko rokov potrebujem vedieť len prvé číslo za značením USB. Všetko bolo super do času kým existovali USB dvojky a potom prišli trojky. Neskôr sa začali objavovať nové 3.1 a 3.2 a rešpektoval som to, šlo sa v tom orientovať a nemal som problém. Potom prišli tie značenia gen1 a gen2, neskôr ich premenovali a bolo vtedy to obdobie že v tom mal guľáš absolútne každý. Vtedy som to vzdal a od vtedy vnímam len USB2, USB3 a teraz novo prichádzajúce USB4. Kašľať na retardované značenie. Keď už je nutnosť tak pozerám hodnotu Gbps pre dané USB.

Už jsem psal na několika místech, že jsem změnil ohledně kancelářského PC změnil názor a podrobně jsem popsal své důvody. Rozhodně nemám žádné pohnutky zde trollit, naopak jsem za poskytnuté rady vděčen.

Samozřejmě chápu, že jsi poněkud rozladěn, pokud jsi pro mne něco vydoloval, a já to nakonec neakceptoval.

Posledních několik desítek let jsem dělal jenom na sdrátovaných počítačích a neměl jsem potřebu se zabývat hardwarem, takže v průběhu této diskuse jsem se dozvěděl spoustu mně dříve neznámých věcí.

Pokud jde o skříň, už jsem nalezl něco levnějšího FSP Fortron CMT580B (Big Tower s USB 3.2/gen. 2). Pro mě to bude mít význam, neboť v rámci výměny počítače mně bude čekat řada kopírování a zejména klonování, tedy přesunu velkého množství dat. Takže zrychlení přenosu přes nejrychlejší USB je pro mne žádoucí.

Zatím jsem to neřešil, protože nevím, jaké sloty bude ta moje nová deska mít. Pokud tam ale bude ještě jeden NVMe, tak k němu připojím datový disk.

Pořád si ale myslím, že není na škodu, když case bude mít co nejrychlejší USB.

USB 3.0 = USB 3.1 Gen 1 = USB 3.2 Gen 1 = 5Gbps

USB 3.1 Gen 2 = USB 3.2 Gen 2 = 10Gbps

USB 3.2 Gen 2x2 = 20Gbps

Dobrý bordel, také jsem to přestal sledovat, i nejpomalejší USB3 mi na všechno stačí, nemám NVMe externí disk.

Ale bude to ještě lepší, protože USB 4.0 může dosahovat rychlostí od 10Gbps do 120Gbps a označení toho jsou různá, například: USB 4.0 version 1.0, USB 4.0 Gen 2, USB 4.0 Gen 3, USB 40, USB 80, ....
Hustý je to. :-D

Veď práve že to stačí... Veľký rozdiel vidím proti USB2 ale USB3 riešia len ľudia čo majú veľa času. Viem že tá organizácia čo vydáva USB štandardy sa vyjadrila že to chcú značiť USB4 čiže takto bez medzery a len čisto číslo 4. Lenže ľudia z predaja občas udávajú aj tak USB 4.0 a zase ďalší chaos keď ako píšeš naozaj dôjde k značeniu ako je to u USB3. Neviem či to robia naschvál aby v tom bol chaos že takto vytrieskajú z ľudí viac peňazí alebo prečo. Veď je to postavené na hlavu. USB3 ponúklo niečo diametrálne odlišné proti USB2. Prečo nespravili USB4 s rýchlosťou 40Gbps a koniec. Potom nech vydajú neskôr USB5 s rýchlosťou napríklad 80 alebo viac Gbps.

Je to válka konektorů! :-)

Každá organizace navíc podporovaná těmi liberálně zelenými krišpíny typu Evropská unie chce vydat svůj konektor, který by byl pro všechno, od nabíjení elektřinou, přes přenos dat, až po přenosy videosignálu.

Problém je, že kabel, který má být tak "nabušený", že bude umět všechno, by byl nesmírně drahý a bylo by obvyklé, že bychom jen za obyčejný metrový kabel zaplatili několik tisíc korun (přes sto eur). Firmy vědí, že by je s něčím takovým lidé hnali sviňským krokem a teda to musí rozdělovat, proto už je několik typů USB 3.0 a proto bude ještě víc typů USB4.

Také to neřeším, 5Gbps rychlost moje externí HDD ani SATA SSD využít nedokážou (maximálně jsou někde okolo 4Gbps), jenž pokud tazatel kopíruje opravdu velká množství dat přes NVMe SSD, tak je situace diametrálně odlišná a i to USB4 by se mu hodilo, kdyby už bylo. ;-)

Tak to by se mi určitě hodilo.

Já jsem ohledně zálohování dat tak trochu paranoik. Každý den inkrementálně zálohuji datový disk a každý týden systémový. Navíc tyto kopie mám jednak na záložním disku a jednak na NASu. S cloudem si moc netykám.

Když mi pak někdy klekne počítač, nebo havaruje pevný disk, jsem schopen situaci okamžitě vyřešit.

Jasně. Záleží kolik dat vytváříš a jak velké týdenní přírůstky máš.

Já to mám tak, že mám PC na dvou adresách, což je optimální pro případ krádeže. Taky to zálohuju na externí disk a ještě mezi těma dvěma adresama přenášim.

Nicméně právě z důvodu úspory času při nahrávání, jsem to optimalizoval.

Například teda nevím, proč by mělo být nutné systém zálohovat, co týden. Dělám to po půl roce nebo po nějaké významnější změně softwaru. Pochopil bych, že ho budeš zálohovat jednou měsíčně před nebo po vydání aktualizací Windows Microsoftem, ale týdně?

U uživatelských dat tomu rozumím, ale sám jich mnoho nemám a nekritická data synchronizuju na Mega a OneDrive, něco na jeden, něco na druhý cloud. Takže na externím disku toho mám tak málo, že mi stačí obyčejné HDD, případně mám jedno starší SATA SSD a tam je to nahrané za chviličku i na obyčejném USB 3.0.

No, přiznám se, že před lety, kdy jsem hodně experimentoval s SW, tak jsem si to klonování systémového disku nastavil v scheduleru AOMEI Backupperu na týdenní interval a pak jsem tomu tak nějak uvykl. Kromě toho jsem v té době zkoušel Windows Insidera a v něm ta Okna často kolabovala.

Navíc, někdy se mi podaří získat gratis nějaký zajímavý program např. z Giveaway, ke kterému bych se po havárii už nedostal.

Přátelé, díky všem za reakce.

Jinak se mi klade za vinu, že nevím, co chci, ale já jsem jenom přehodnotil názor, když jsem po přečtení vašich příspěvků zjistil, že ceny novějších a výkonnějších komponentů se nijak výrazněji neodlišují od těch starých méně výkonnějších. Mířím tedy nyní na kancelářskou sestavu, která může být lehkým upgradem pozměněna na herní a přitom se cenově vejde do 25.000,- Kč.

Nezapomeňte, že jsem z generace, která nakupovala 386-ky za šedesát tisíc.

Vzhledem k tomu, že se tady někdy s tazateli jedná ze strany některých rádců jak s chovanci ve III. nápravně výchovné skupině a já nechtěl byt za recidivistu, tak jsem použil tento infantilní způsob. Ale jak vidím, ty jako vždy neohroženě dbáš na mravnost Poradny, takže jsi mne odhalil.

kolikrát budu v životě klonovat systémový m.2 disk: jednou - dvakrát? buď má deska dva m.2 sloty, nebo si pořídím nvme-usbc box.
kdybych to chtěl generovat častěji, axagon má pcie karty s m2. rozměrově tam může být konflikt s grafikou: že by se nejdřív osadil důležitější axagon a teprve do druhého slotu jakási grafika.

hledat karty "pcie USB 3.2 Gen 2" je taky radost: https://www.amazon.com/Bandwidth-Express-Expansion-Desktop-Support/dp/B09ZKNJDNW

----
pokud máš s někým konflikty: původní nick paullus by se mi vybavil (byl to normální starší pán), ale někdy to bývá zoufalé u nových lidí s novými nicky, co umanutě prosazují svou ideu (dnes kdosi hnusný big tower) a není za nimi žádná historie.
alergický pak bývám na nudící se děti v době prázdnin i na přemoudřelé troly po zkouškovém.
a pak ještě na nevychované důchodce, ale rce tu není, nemůže to dosvědčit. já byl třeba před hodně lety rád, když se sem po odmlce vrátil - jenže on tu akorát na všechno plival a všechny buzeroval za špatné dodpovědi na vyloženě tupé dotazy. vlastně mi tehdy otevřel oči, co dokážou být zapšklí staříci zač. dnes v době všeobecného dezolátismu a dědičného čecháčkovského skuhrání už je to bohužel samozřejmost.